PARDUBICE - Sekundární přehledový radar pro letiště Araracuara v Kolumbii dodá společnost ELDIS Pardubice, člen divize CSG Aerospace průmyslově technologické skupiny Czechoslovak Group. Český výrobce radarů v tendru porazil silného konkurenta, který má v tomto regionu dosud silné postavení. Půjde o historicky druhou instalaci v Jižní Americe a významnou referenci pro další výběrová řízení na kontinentu. Radarový set od společnosti ELDIS Pardubice již funguje v jihoamerickém Surinamu.
Kolumbijská organizace Aeronáutica Civil vypsala v říjnu loňského roku tendr na sekundární přehledový radar pro malé letiště Araracuara. Do soutěže se přihlásily pouze dvě společnosti: španělský výrobce radarů INDRA a česká společnost ELDIS Pardubice. Před koncem roku 2020 byl vyhlášen výsledek soutěže s prvním místem pro ELDIS. Vítězstvím v této soutěži tak získal pardubický výrobce radarů také vstup na trh svého velkého konkurenta.
Při přípravě nabídky mimo jiné pomohla vstřícná podpora ze strany sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR v čele s náměstkem Tomášem Kopečným. Tato spolupráce vychází ze společné historie. Pro MO ČR totiž ELDIS provádí modernizace již morálně zastaralých radarových systémů, jejich servis a v neposlední řadě v uplynulých letech dodal nové moderní radarové komplety RPL-2000 na všechna armádní letiště.
Náměstek ministra obrany České republiky Tomáš Kopečný k tomu říká: „Další důkaz, že víme, co máme, a že naše práce má smysl.“
Araracuara je malé letiště v provincii Caquetá, které leží uprostřed Amazonského pralesa na břehu přítoku Amazonky, podle které má tato provincie jméno. Araracuara je bývalá trestanecká kolonie, kam byli umísťováni ti nejnebezpečnější zločinci. Kolumbie díky své poloze a velkým vzdálenostem mezi správními centry, často umístěnými na březích řek uvnitř nepropustného pralesa, se musí spoléhat na vnitrostátní leteckou přepravu. A to nejen v případě přepravy osob, ale i zboží.
Letiště v Araracuara nemá zpevněnou dráhu a spojení tedy zajišťují převážně letadla C-130 Hercules a AN-26, která jsou uzpůsobena pro přistání a vzlet z nezpevněných ploch. Instalace radaru v těchto podmínkách bude tedy pro ELDIS Pardubice výzvou pro samotnou montáž, ale i pro logistiku s tím spojenou. Pardubická společnost má naštěstí s prací ve složitějších podmínkách bohaté zkušenosti například z jihovýchodní Asie.
„Zakázka v Kolumbii nám otvírá dveře na trhy Jižní Ameriky a Afriky. Na obou trzích jsme už v minulosti figurovali, ale pořád to jsou trhy, kde jsou hlavním hráčem naši konkurenti z Francie a Španělska. Získat referenci na jejich půdě je výsledkem dvouleté práce našeho obchodního oddělení v daném regionu,“ říká jednatel společnosti ELDIS Pardubice Aleš Jedlička. (zr)
Mohlo by vás zajímat:
Na D35 řidiči nerespektovali povolenou rychlost, naměřeno 191 a 198 km/hod
Oslavy 28. října budou mít ve městě bohatý program i letos
Tichý oddíl v pardubické věznici pomohl odsouzeným vyrovnat se s minulostí