Zbytky letounu na zahradě

Region - 13. 10. 2022
Zbytky letounu na zahradě

PARDUBICE - Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se přesvědčila rodina ze Svítkova, která při hloubení jamky pro rostlinu narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války.

 

Po zajištění nábojů pyrotechniky se na místo vydali i archeologové Východočeského muzea v Pardubicích. Nález překvapil nejen samotné obyvatele rodinného domu, ale i odborníky. Do vyhloubené jámy by si nyní mohli zasadit strom – kromě nábojů tam archeologové vykopali část vybavení německého letadla.

 

Nalezenou munici německé provenience určil archeolog Východočeského muzea Jan Musil. „První skupinu tvořilo střelivo pro 20 milimetrů letecký kanon MG 151/20 či MG FF, druhou skupinu reprezentovaly náboje pro velkorážný letecký kulomet MG 131 v ráži 13 krát 64 milimetrů. Dochovaly se i značně zkorodované zbytky nábojových pásů,“ popsal nález Musil. Munici odborně zneškodnili policejní pyrotechnici.

 

Hlouběji pod povrchem archeologové objevili také zbytky značně poškozeného duralového předmětu, o kterém si zpočátku mysleli, že by to mohl být letecký kulomet. „Ve spolupráci se sdružením Hledači historie Pardubicko, z. s., se v něm podařilo identifikovat kryt letecké fotokamery s označením Rb 50/30. Takové používala německá letadla Messerschmitt a Junkers k průzkumným účelům,“ vysvětlil další z archeologů Tomáš Záruba.

 

Ukázalo se, že předměty pocházely původně z pardubického letiště a byly společně se stavební sutí, zlomky strusek a odpadky zahrnuty do sníženiny za domem majitelů. „Nálezy jsme předali konzervátorům v muzeu. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout už tuto sobotu 15. října na Mezinárodním dni archeologie na pardubickém zámku,“ slíbil archeolog Jan Musil. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Totální nezodpovědnost

Totální nezodpovědnost

Linkový autobus neměl na silnici co dělat

Řidič na sebe sám upozornil

Řidič na sebe sám upozornil

Jel stovkou v obci a nadýchal přes jedno promile

Lávka u frekventované silnice

Lávka u frekventované silnice

Kraj pomůže Cholticím se sanací opěrné zdi

Bezplatné stravování

Bezplatné stravování

Pardubický kraj podpoří obědy zdarma pro děti ze sociálně slabých rodin

Zastupitelé podpořili iniciativu

Zastupitelé podpořili iniciativu

Změna rozpočtového určení daní pro kraje by Pardubicku přinesla kýžené prostředky

Food festival na pardubickém zámku

Food festival na pardubickém zámku

Kulinářská cesta od pravěkého piva přes Pernštejny až po exotické kouty světa