Zbytky letounu na zahradě

Region - 13. 10. 2022
Zbytky letounu na zahradě

PARDUBICE - Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se přesvědčila rodina ze Svítkova, která při hloubení jamky pro rostlinu narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války.

 

Po zajištění nábojů pyrotechniky se na místo vydali i archeologové Východočeského muzea v Pardubicích. Nález překvapil nejen samotné obyvatele rodinného domu, ale i odborníky. Do vyhloubené jámy by si nyní mohli zasadit strom – kromě nábojů tam archeologové vykopali část vybavení německého letadla.

 

Nalezenou munici německé provenience určil archeolog Východočeského muzea Jan Musil. „První skupinu tvořilo střelivo pro 20 milimetrů letecký kanon MG 151/20 či MG FF, druhou skupinu reprezentovaly náboje pro velkorážný letecký kulomet MG 131 v ráži 13 krát 64 milimetrů. Dochovaly se i značně zkorodované zbytky nábojových pásů,“ popsal nález Musil. Munici odborně zneškodnili policejní pyrotechnici.

 

Hlouběji pod povrchem archeologové objevili také zbytky značně poškozeného duralového předmětu, o kterém si zpočátku mysleli, že by to mohl být letecký kulomet. „Ve spolupráci se sdružením Hledači historie Pardubicko, z. s., se v něm podařilo identifikovat kryt letecké fotokamery s označením Rb 50/30. Takové používala německá letadla Messerschmitt a Junkers k průzkumným účelům,“ vysvětlil další z archeologů Tomáš Záruba.

 

Ukázalo se, že předměty pocházely původně z pardubického letiště a byly společně se stavební sutí, zlomky strusek a odpadky zahrnuty do sníženiny za domem majitelů. „Nálezy jsme předali konzervátorům v muzeu. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout už tuto sobotu 15. října na Mezinárodním dni archeologie na pardubickém zámku,“ slíbil archeolog Jan Musil. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

S vyšším komfortem pro pacienty

S vyšším komfortem pro pacienty

V Pardubické nemocnici jsou dvě nové moderní angiolinky

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Vyvrcholila jedna z nejatraktivnějších soutěží pro žáky základních škol

S ambasadorkou země javorového listu

S ambasadorkou země javorového listu

Kanadská firma plánuje u Chvaletic těžbu manganu, vzniknout by mohlo až 400 pracovních míst

Salesiáni se věnují mládeži

Salesiáni se věnují mládeži

V Pardubicích opravili svůj původní dům

Socha, nebo lavička?

Socha, nebo lavička?

Chrudimské sídliště získalo originální kusy mobiliáře

Logistici patří do Pardubic

Logistici patří do Pardubic

Starají se o přepravy, opravy, odsuny i prázdné žaludky