Zbytky letounu na zahradě

Region - 13. 10. 2022
Zbytky letounu na zahradě

PARDUBICE - Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se přesvědčila rodina ze Svítkova, která při hloubení jamky pro rostlinu narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války.

 

Po zajištění nábojů pyrotechniky se na místo vydali i archeologové Východočeského muzea v Pardubicích. Nález překvapil nejen samotné obyvatele rodinného domu, ale i odborníky. Do vyhloubené jámy by si nyní mohli zasadit strom – kromě nábojů tam archeologové vykopali část vybavení německého letadla.

 

Nalezenou munici německé provenience určil archeolog Východočeského muzea Jan Musil. „První skupinu tvořilo střelivo pro 20 milimetrů letecký kanon MG 151/20 či MG FF, druhou skupinu reprezentovaly náboje pro velkorážný letecký kulomet MG 131 v ráži 13 krát 64 milimetrů. Dochovaly se i značně zkorodované zbytky nábojových pásů,“ popsal nález Musil. Munici odborně zneškodnili policejní pyrotechnici.

 

Hlouběji pod povrchem archeologové objevili také zbytky značně poškozeného duralového předmětu, o kterém si zpočátku mysleli, že by to mohl být letecký kulomet. „Ve spolupráci se sdružením Hledači historie Pardubicko, z. s., se v něm podařilo identifikovat kryt letecké fotokamery s označením Rb 50/30. Takové používala německá letadla Messerschmitt a Junkers k průzkumným účelům,“ vysvětlil další z archeologů Tomáš Záruba.

 

Ukázalo se, že předměty pocházely původně z pardubického letiště a byly společně se stavební sutí, zlomky strusek a odpadky zahrnuty do sníženiny za domem majitelů. „Nálezy jsme předali konzervátorům v muzeu. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout už tuto sobotu 15. října na Mezinárodním dni archeologie na pardubickém zámku,“ slíbil archeolog Jan Musil. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Zvířátka cítí jaro

Zvířátka cítí jaro

Koně a kozy se proháněli po silnici

Alternativní cestou

Alternativní cestou

Obce z Pardubického kraje mohou žádat o dotaci na sdílení (elektro)kol

Ceny již neodpovídají

Ceny již neodpovídají

Limity na přivaděče by měla vláda odstranit usnesením

Vsadili na koncovku

Vsadili na koncovku

Východočeskej svět uspěl na veletrhu cestovního ruchu v Praze

Těžbu manganu už testují

Těžbu manganu už testují

Do regionu může přinést až 400 pracovních míst

David porazil Goliáše

David porazil Goliáše

Česká firma z Polabí vyhrála soudní spor o oblíbený drobený dort nad nadnárodním gigantem