Pozvánka na víkend

Region - 08. 12. 2022
Pozvánka na víkend

PARDUBICE - Vánoční dílna, vánoční stezka, zdobení stromku a navíc prohlídka Tajný kryt – pardubický zámek o nadcházejícím víkendu připravil řadu aktivit pro nejmenší návštěvníky. Navíc mohou zavítat do nové výstavy Kdy jste je viděli naposledy nebo do Pernštejnské rezidence – nejstarší renesance v Čechách, kde najdou spoustu hracích a vzdělávacích koutků.

 

Vánoční dílna se koná v pedagogickém ateliéru v hospodářských budovách v sobotu 10. prosince od 10 do 16 hodin „Děti si vyrobí andělíčky ze sádry, vánoční přání, papírové ozdoby. Pro nejmenší jsme připravili vánoční omalovánky,“ prozrazuje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Vstup stojí 50 korun.

 

Ve stejný den se od 10 hodin koná i speciální prohlídka pro rodiny s dětmi nazvaná Tajný kryt. „Vydejte se s dětmi do tajného krytu vybudovaného v době studené války v zámeckém valu! V případě útoku nepřítele nebo zasažení města radioaktivním spadem mělo z jeho podzemních prostor krajské velitelství civilní obrany řídit záchranné práce. Na vlastní oči uvidíte, jak se lidé v takovém případě mohli z krytu dorozumívat s okolím, jak naftový generátor vyráběl elektrický proud, a vyzkoušíte, co obnášelo ručně udržovat v chodu filtraci vzduchu,“ zve ředitel.

 

Zkrátka nepřijdou ani dospělí, prohlídka krytu civilní obrany zaměřená více na jeho historii a historii civilní obrany začíná ve 13 hodin. Na obě prohlídky je nutné si předem koupit vstupenku.

 

Víte, jak „slaví“ Vánoce zvířátka? „Speciálně pro děti jsme připravili cestu zámeckým parkánem. Stezka nazvaná Šťastné a chundelaté! je provede po stanovištích, na kterých se dozví, jak tráví vánoční čas naši nejen chlupatí kamarádi. Stačí vyřešit tajemné hádanky a záludné úkoly,“ vysvětluje edukátorka muzea Lucie Dočekalová. Stezka je volně přístupná po dobu otevření zámku, končí na malém nádvoří, kde mohou děti vlastnoručně vyrobenými ozdobami vylepšit vánoční strom.

 

Originální vánoční přání si může každý vyfotit na velkém nádvoří. Fotokoutky z historických pohlednic s vánoční a zimní tématikou přímo zvou k tomu, zvěčnit se s nimi a fotografie poslat přátelům. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Senátorka Horská: Nechci spalovnu

Senátorka Horská: Nechci spalovnu

Politička zve na úterý 27.2. do regionu své kolegyně a kolegy z horní komory Parlamentu

Lépe ochránit archeologické nálezy

Lépe ochránit archeologické nálezy

Pardubický kraj je vůči nálezcům velmi vstřícný

Kraj úzce s aplikací Záchranka

Kraj úzce s aplikací Záchranka

Lidé si díky ní mohou zavolat pomoc nebo najít veřejný defibrilátor

Ukradené auto ve stromě

Ukradené auto ve stromě

Způsobil dopravní nehodu a z místa odešel

Jako jeden z prvních v republice

Jako jeden z prvních v republice

Krajský úřad přijímá občanku v mobilu

Ocenění dvěma osobnostem

Ocenění dvěma osobnostem

Univerzita Pardubice udělí prestižní tituly doctor honoris causa