Menšina, jež v mnohém pomohla

Region - 10. 12. 2022
Menšina, jež v mnohém pomohla

PRAHA / PARDUBICE - O podpoře jazykového vzdělávání vietnamské komunity v Pardubickém kraji jednal v pátek s vedením Svazu Vietnamců v České republice a zástupci vietnamského velvyslanectví v České republice hejtman Martin Netolický. Ten se zástupci komunity řešil také její společenské a kulturní aktivity v regionu. V České republice žije přibližně 100 tisíc Vietnamců, kteří jsou tak třetí nejpočetnější národnostní menšinou v zemi.

 

Vietnamská komunita je v našem kraji je dlouhodobě velmi aktivní a například na počátku koronavirové pandemie to byli právě Vietnamci, kteří se ve velkém zapojili do výroby textilních roušek v době, kdy nikdo z nás nevěděl, jak se bude situace dále vyvíjet. Zároveň darovali naší Nemocnici Pardubického kraje dva atmosferické generátory pro detekci virů a bakterií v celkové hodnotě 100 tisíc korun,“ připomněl hejtman Martin Netolický spolupráci s komunitou v uplynulém období.V rámci setkání v areálu pražské tržnice SAPA byla řeč mimo jiné o podpoře prezentačních aktivit vietnamské kultury směrem k veřejnosti či o podpoře jazykového vzdělávání. „Ve spolupráci se zástupci vietnamské komunity v našem kraji bychom rádi připravili projekt na rozšíření výuky českého jazyka pro starší generaci Vietnamců, kteří se do České republiky přistěhovali v průběhu svého života a nemají tak základy našeho jazyka. Zároveň bychom chtěli vytvořit systém výuky vietnamštiny pro děti, pro které je jejich primárním jazykem čeština. Ti totiž podle vyjádření samotné komunity sice vietnamsky hovoří, ale jen na základě komunikace se svými rodiči. Nemají však potřebné základy a často v něm nejsou schopné dobře číst a psát. Nabízí se tedy spolupráce se základními školami ve městech, kde je komunita nejsilnější a uvidíme, zda by byl o výuku vietnamštiny reálný zájem,“ nastínil možnou další spolupráci hejtman Martin Netolický.

 

 

Ten hovořil také o krajském dotačním titulu na podporu provozu venkovských prodejen. „Ačkoliv si to mnohdy neuvědomujeme, tak vietnamští obchodníci dnes často sehrávají klíčovou úlohu při zachování služeb na venkově. V řadě obcí totiž právě vietnamská komunita zachránila fungování prodejny, která má navíc často otevřeno až do pozdních večerních hodin, a to i o víkendu. Právě na provoz prodejny mohou obce žádat, i když je provozovatelem jiný subjekt,“ řekl hejtman. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Hledají se neznámý řidič a svědci

Hledají se neznámý řidič a svědci

Pomozte policii s řádným objasněním dopravní nehody u Dražkovic

Čtyři hosté, jedno téma

Čtyři hosté, jedno téma

Jak se vypořádat s klimatickou změnou? Udržitelná talkshow nabila Pardubice novou energií

Za zásluhy a za záchranu

Za zásluhy a za záchranu

Ocenění Pardubického kraje vstupují do druhého desetiletí

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku