Mráz přináší komplikace

Region - 15. 12. 2022
Mráz přináší komplikace

PARDUBICKO - Mráz udeřil v regionu a způsobil hned několik komplikací. K mimořádné události došlo v úterý 13. prosince ve večerních hodinách na koridoru Českých drah v České Třebové, kde byl zastaven provoz z důvodu pádu elektrického vedení společnosti ČEZ na trakční vedení na koridoru a následně na koleje. Provoz na trati byl zastaven. Po opravě byla zprovozněna jedna kolej a místo hasiči předali hasičům Správy železnic.


K požáru do Valů v okrese Pardubice mířily čtyři jednotky požární ochrany. V úterý 13. prosince ve 22.38 hodin zde došlo k požáru přístavku u restaurace. Plameny zachvátily i střechu. Velkou komplikací při likvidaci tohoto požáru byl silný mráz. „Ve voze nám teploměr ukazoval minus jedenáct stupňů Celsia,“ říká velitel zásahu Martin Dařbuján ze stanice Přelouč. „Zamrzaly hadice, solí jsme museli zasypávat hydrant. Výtlaky na cisterně zamrzaly,“ uvedl.


Hasiči museli prohledat vnitřek přístavby, kde se měla nacházet tlaková nádoba i kanystr s hořlavou kapalinou. Nalezeny a následně vyneseny byly dvě tlakové propanbutanové lahve. Přístavba byla spojena s restaurací, kterou museli hasiči ochlazovat, aby se plameny nerozšířily. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 23.20 hodin. Do ranních hodin zůstala na dohlídku jednotka dobrovolných hasičů z Choltic.


Práce hasičů v mrazivém počasí je velmi komplikovaná. Hrozí mnoho rizik. Dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení a armatur, voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu, a tím dochází k omezení pohybu hasičů. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí.


Po celé dopoledne byl na místě vyšetřovatel hasičů, který zjišťoval, co požár způsobilo. „Nájemník topil v kamínkách briketami. Protože byla velká zima, nechal otevřená dvířka kamen a z nich vypadly jiskry na nepořádek, který byl poblíž kamen,“ uvedl vyšetřovatel hasičů Aleš Janda. Škoda je předběžně vyčíslena na 3 miliony korun a uchránit se podařilo majetek ve výši 10 milionů korun. (VH) Foto: HZS PaK (Na snímku požár ve Valech)

Mohlo by vás zajímat:

V Kladrubech s mezinárodní účastí

V Kladrubech s mezinárodní účastí

Jedni z nejlepších vozatajů světa zavítali na Rudolfův pohár 2024

Snaží se nalézt dohodu

Snaží se nalézt dohodu

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnic Pardubického kraje a Lékařského odborového klubu

Zvána je i široká veřejnost

Zvána je i široká veřejnost

Na Univerzitě Pardubice vystoupí světová špička ve 3D designu

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Ti nezaváhali a okamžitě se pustili do záchrany lidského života

Ke 111. výročí existence

Ke 111. výročí existence

Speciální škola v Pardubicích dostala nový objekt integračního centra

Mělo by býti plnohodnotné

Mělo by býti plnohodnotné

Kraj vyhlásil výběrové řízení na vybudování návštěvnického centra na pardubickém zámku