Mráz přináší komplikace

Region - 15. 12. 2022
Mráz přináší komplikace

PARDUBICKO - Mráz udeřil v regionu a způsobil hned několik komplikací. K mimořádné události došlo v úterý 13. prosince ve večerních hodinách na koridoru Českých drah v České Třebové, kde byl zastaven provoz z důvodu pádu elektrického vedení společnosti ČEZ na trakční vedení na koridoru a následně na koleje. Provoz na trati byl zastaven. Po opravě byla zprovozněna jedna kolej a místo hasiči předali hasičům Správy železnic.


K požáru do Valů v okrese Pardubice mířily čtyři jednotky požární ochrany. V úterý 13. prosince ve 22.38 hodin zde došlo k požáru přístavku u restaurace. Plameny zachvátily i střechu. Velkou komplikací při likvidaci tohoto požáru byl silný mráz. „Ve voze nám teploměr ukazoval minus jedenáct stupňů Celsia,“ říká velitel zásahu Martin Dařbuján ze stanice Přelouč. „Zamrzaly hadice, solí jsme museli zasypávat hydrant. Výtlaky na cisterně zamrzaly,“ uvedl.


Hasiči museli prohledat vnitřek přístavby, kde se měla nacházet tlaková nádoba i kanystr s hořlavou kapalinou. Nalezeny a následně vyneseny byly dvě tlakové propanbutanové lahve. Přístavba byla spojena s restaurací, kterou museli hasiči ochlazovat, aby se plameny nerozšířily. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 23.20 hodin. Do ranních hodin zůstala na dohlídku jednotka dobrovolných hasičů z Choltic.


Práce hasičů v mrazivém počasí je velmi komplikovaná. Hrozí mnoho rizik. Dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení a armatur, voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu, a tím dochází k omezení pohybu hasičů. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí.


Po celé dopoledne byl na místě vyšetřovatel hasičů, který zjišťoval, co požár způsobilo. „Nájemník topil v kamínkách briketami. Protože byla velká zima, nechal otevřená dvířka kamen a z nich vypadly jiskry na nepořádek, který byl poblíž kamen,“ uvedl vyšetřovatel hasičů Aleš Janda. Škoda je předběžně vyčíslena na 3 miliony korun a uchránit se podařilo majetek ve výši 10 milionů korun. (VH) Foto: HZS PaK (Na snímku požár ve Valech)

Mohlo by vás zajímat:

Ceny již neodpovídají

Ceny již neodpovídají

Limity na přivaděče by měla vláda odstranit usnesením

Vsadili na koncovku

Vsadili na koncovku

Východočeskej svět uspěl na veletrhu cestovního ruchu v Praze

Těžbu manganu už testují

Těžbu manganu už testují

Do regionu může přinést až 400 pracovních míst

David porazil Goliáše

David porazil Goliáše

Česká firma z Polabí vyhrála soudní spor o oblíbený drobený dort nad nadnárodním gigantem

Nezamýšlená koupel v rybníku

Nezamýšlená koupel v rybníku

Brzká ranní záchrana akce v Miřeticích se zdařila

O aktuálním stavu investic

O aktuálním stavu investic

ŘSD v letošním roce plánuje zahájení stavby dalších úseků D35