Musí to udělat citlivě

Region - 25. 01. 2023
Musí to udělat citlivě

PARDUBICE - Zatímco rekonstrukce budovy Gočárovy galerie v Automatických mlýnech je stavebně hotová, konečná podoba čelní stěny spojená obloukem se silem se po desítkách let „vyloupne“ až po odstranění trafostanice. Radní Pardubického kraje tento týden vybrali dodavatele bouracích a rekonstrukčních prací.

 

U jižní strany objektu mlýna byl historicky menší domek s původní technologií vodní turbíny sloužící pro pohon mlýna. S postupným rozšiřováním mlýnské výroby byl pohon vodou nahrazen elektrickým pohonem, pro který byla zřízena trafostanice v místě původního domku. Ta byla v šedesátých letech minulého století zásadně rozšířena a přestavěna.

 

„S ohledem na architektonické záměry a s přihlédnutím k historické hodnotě objektu mlýna je nutné starou trafostanici odstranit. Pro zásobování objektu mlýnů elektrickou energií už vyrostla nová trafostanice v zadní části areálu. Teď musíme počkat na přepojení od ČEZu. K tomu by mělo dojít koncem března a potom už se vybraná firma může pustit do bourání,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek a pokračoval: „Musí to ovšem udělat velmi citlivě, aby co nejméně poškodila čelní fasádu hlavní budovy. Nikdo přesně neví, v jakém je stavu, a čím méně ji poškodí, tím více si ušetří práci při renovaci. K té bude patřit i oprava dláždění parteru na místě trafostanice, které by mělo navázat na nové vydláždění celého dvora. To zajišťuje Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových mimo jiné s příspěvkem Pardubického kraje.“ (zun) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

Mohlo by vás zajímat:

Především do oblasti dopravy

Především do oblasti dopravy

Investice kraje posílí v letošním roce 1,2 miliardy korun

Za účasti odborníků od nás

Za účasti odborníků od nás

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zkoumají malby Emauzského kláštera

Policie hledá svědky

Policie hledá svědky

Chodec po střetu ve Starém Hradišti skončil v nemocnici

Vít Rakušan na Pardubicku

Vít Rakušan na Pardubicku

Ministr vnitra navštívil v pátek LDN Rybitví a „chemičárnu“ v krajském městě

Obor, který studenty baví

Obor, který studenty baví

Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pro veřejný sektor

Pro veřejný sektor

Kraj rozšiřuje spolupráci s Univerzitou Pardubice