Alternativní cestou

Region - 21. 03. 2023
Alternativní cestou

PARDUBICKO - Ještě tři měsíce mají obce s více než třemi tisíci obyvateli čas na podání žádostí o krajskou dotaci na podporu bikesharingu, tedy sdílení kol a elektrokol mezi uživateli. Pardubický kraj nabízí obcím uhrazení nákladů na prvních 15 minut jízdy, kterou mohou mít občané zcela zdarma. Žádosti lze podávat do 30. června.

 

„Nadužívání individuální automobilové dopravy je problémem nejen velkých měst, ale i těch středně velkých. Často je problém s parkováním, příjezdy do centra, ale samozřejmě řešíme také znečištění ovzduší. Proto jsme se rozhodli, že připravíme dotační titul, který má motivovat obce k zavádění sdílené mobility za podmínek, které budou pro občany zajímavou alternativou ke standardním formám dopravy na kratší vzdálenosti,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

„Výše dotace činí 10 až 350 tisíc korun v závislosti na projektu, maximálně se jedná o 50 procent z celkové částky. O naši podporu mohou žádat obce se třemi tisíci a více obyvateli a finance lze použít pouze na úhradu nákladů spojených s provozem prvních patnácti minut sdílených kol a elektrokol. Tuto čtvrthodinu by neplatil občan, ale Pardubický kraj. Chceme tak podpořit udržitelnou mobilitu v obcích a nabídnout alternativy k cestování autem. Celkem máme vyčleněné milion korun a jsme zvědaví, jaký bude zájem radnic o tuto novinku,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

 

Dotační program na podporu sdílení kol není jediným, kterým se Pardubický kraj snaží v oblasti dopravy radnicím pomáhat. Do konce ledna bylo možné podávat žádosti do programů na výstavbu cyklostezek a cyklotras, stejně tak se mohly obce pokusit získat finanční příspěvek na vybavení dětských dopravních hřišť. „Žádostí na dětská dopravní hřiště máme celkem sedm, jedná se o projekty se spoluúčastí kraje v celkové výši 800 tisíc korun. Na výstavbu cyklostezek a cyklotras se sešlo 11 žádostí a na tento účel máme připravených 3,5 milionu. Podané žádosti musíme posoudit v zastupitelstvu a rozhodnout, koho podpoříme,“ popsal zájem radnic o další možné zdroje spolufinancování náměstek Kortyš.

 

Více informací k dotačnímu programu najdete na https://www.pardubickykraj.cz/dotacni-programy-probihajici-v-oblasti-dopravy-a-bezpecnosti-silnicniho-provozu-/118542/

 

(MiV) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Sténající kontejner

Sténající kontejner

K psovi uvízlému v kontejneru na textil vyjeli policisté i hasiči

Soupeřili s umělou inteligencí

Soupeřili s umělou inteligencí

TECHNOhrátky zavítaly do Gymnázia a grafické střední odborné školy Přelouč

Zadrží stoletou vodu

Zadrží stoletou vodu

Stavba suchého poldru Kutřín pokračuje

S vyšším komfortem pro pacienty

S vyšším komfortem pro pacienty

V Pardubické nemocnici jsou dvě nové moderní angiolinky

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Vyvrcholila jedna z nejatraktivnějších soutěží pro žáky základních škol

S ambasadorkou země javorového listu

S ambasadorkou země javorového listu

Kanadská firma plánuje u Chvaletic těžbu manganu, vzniknout by mohlo až 400 pracovních míst