Ceny určí trh

Region - 24. 03. 2023
Ceny určí trh

PARDUBICE - Radní Pardubického kraje rozhodli o způsobu nákupu plynu pro další roky. Hejtmanství bude komoditu pro roky 2024 a 2025 postupně soutěžit na pražské burze PXE, ceny budou záviset na aktuální situaci na trhu.

 

V minulosti jsme elektrickou energii a plyn fixně nakoupili pro rok 2022. Pro elektrickou energii jsme pak vysoutěžili dodavatele PRE Praha pro postupný nákup až do roku 2025. Dodavatele pro postupný nákup plynu na léta 2023, 2024 a 2025 se vzhledem k bezprecedentní energetické situaci nepodařilo sehnat, proto jsme se rozhodli pro rok 2023 realizovat aukci na dodavatele dle spotových cen a pravidel schválených vládou s nejnižší marží. Jelikož se teď situace na trhu uklidňuje a klesají ceny, nastal vhodný čas zajistit dodavatele pro roky 2024 a 2025 formou aukce na nejnižší marži pro postupný nákup. Aukce se uskuteční na pražské komoditní burze PXE, s níž již máme zkušenosti,“ uvedl radní Alexandr Krejčíř.

 

Výsledné ceny, za které samospráva plyn nakonec nakoupí, budou vycházet z podmínek na burze. „Jednotlivé nákupy bude rada kraje schvalovat dle aktuálního vývoje cen. Aukcí dodavatele plynu na PXE bude mít Pardubický kraj opět sjednocený časový nákup elektrické energie a plynu. Pro ilustraci uvedu, že jako samospráva budeme přes burzu nakupovat plyn do celkem 244 spotřebních míst, jako jsou školy, nemocnice a další instituce spadající pod Pardubický kraj. Takže výběr dodavatele je pozitivní zprávou a uvidíme, za jakou cenu nakonec budeme komodity kupovat,“ dodal hejtman Martin Netolický.(MiV) Foto: Zdroje Pk

Mohlo by vás zajímat:

Téměř všichni pro

Téměř všichni pro

Změnu rozpočtového určení daní pro kraje podpořilo přes 200 starostů z Pardubického kraje

Senátoři ve spalovně

Senátoři ve spalovně

Delegace se z Rybitví přesunula k debatě na pardubické radnici

Na univerzitu míří velvyslanec USA

Na univerzitu míří velvyslanec USA

Bijan Sabet se setká s vedením školy a filozofické fakulty a bude mít přednášku

Bedřich Smetana a Pardubice

Bedřich Smetana a Pardubice

Výstava v pokladně muzea připomíná dvojí výročí velikána české hudby

Výkyvy teplot silnicím nesvědčí

Výkyvy teplot silnicím nesvědčí

Letošní zimní údržba je kvůli extrémnímu počasí náročná

Senátorka Horská: Nechci spalovnu

Senátorka Horská: Nechci spalovnu

Politička zve na úterý 27.2. do regionu své kolegyně a kolegy z horní komory Parlamentu