Ministři na Pardubicku

Region - 25. 03. 2023
Ministři na Pardubicku

PARDUBICE - Ve čtvrtek 23. března dorazili na pracovní návštěvu do krajského města a jeho okolí ministr vnitra Vít Rakušan a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (oba STAN). Mimo jiné se zúčastnili konference Život v obcích 2023+, kterou pro starosty a zastupitele především menších obcí uspořádalo Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR).

 

Ministr vnitra a 1. místopředseda vlády Vít Rakušan na konferenci vystoupil s ožehavým tématem – nevyhnutelnou stabilizací České pošty. Opět zdůraznil, že pošty se nebudou rušit v obcích, kde je jen jedna pobočka. V následujících týdnech se uskuteční semináře a proškolené týmy budou situaci a nadcházející kroky vysvětlovat starostům v regionech.

 

Vůbec nepochybuji o tom, že má smysl zachovat a rozvíjet služby České pošty. Chci, aby v digitální době byla pošta offlinovou prodlouženou rukou státu tam, kam jiné státní instituce nedosáhnou. Jsme odhodlaní udělat z pošty moderní, ekonomicky stabilní podnik, který je připravený nabízet jiné než poštovní služby. A nemyslím tím prodej losů a křížovek,” nechal se slyšet Vít Rakušan.

 

Ministr Jozef Síkela před zaplněným sálem Domu techniky v Pardubicích hovořil o podpoře venkova. Mezi starosty velmi rezonuje úspěšný program MPO s názvem Obchůdek 2021+, který pomáhá na malých obcích udržet prodejny, díky čemuž je zajištěna jedna ze základních služeb. Ministr připomněl, že letos se zvýšila částka, o kterou mohou jednotlivé prodejny prostřednictvím obcí žádat, a to na 130 tisíc korun.

 

Společně s poslancem Tomášem Dubským (STAN) zavítal Síkela do Kunětic na Pardubicku do jednoho ze 420 obchodů, které dotační výzvy využily. „Možnost nakoupit si nedaleko svého bydliště kvalitní potraviny vnímám jako základ. Proto vládě navrhnu prodloužení tohoto dotačního programu až do roku 2030,” uvedl Jozef Síkela. 

 

Pan Pavlis, který obchod provozuje, sám řekl, že bez pomoci obce a dotací od MPO by to nezvládal. Je to pro nás důkaz, že program opravdu funguje. I v Kuněticích si lidé chodí do prodejny nejen nakoupit, ale také si popovídat se sousedy. To je důležitá funkce obchodů na venkově,” doplnil poslanec Tomáš Dubský, který zároveň jako místopředseda SMS ČR výše zmíněnou konferenci spolupořádal.

 

Odpoledne Jozef Síkela společně s poslancem Jiřím Hájkem (Starostové a nezávislí) navštívil pardubickou Explosii, tradičního výrobce trhavin a střelných prachů. Státem vlastněná firma gesčně spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. 

 

Je to firma s velkou tradicí, která patří mezi ty nejvýznamnější v našem regionu. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu celé odvětví nabývá na důležitosti. Právě o vyšší poptávce, ale i budoucích záměrech jsme se bavili s vedením společnosti. Jsem rád, že ministr Síkela do Pardubic přijel. Pozval jsem ho i na další návštěvu, úspěšných firem tu totiž máme hodně,” řekl Jiří Hájek. (zr) Foto: zr (Na snímku vlevo ministr Síkela v kunětickém obchůdku pana Pavlise, jenž je na fotografii uprostřed)

Mohlo by vás zajímat:

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku

Ukončení topné sezony

Ukončení topné sezony

Letošní zima byla výjimečná

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Nejvyšší ocenění za projekty roku 2023 pro Elektrárny Opatovice a EOP Distribuce

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Pravý důvod odhalila dechová zkouška. Řidička nadýchala 2,98 promile alkoholu