Hejtman svůj postoj nemění

Region - 16. 02. 2021
Hejtman svůj postoj nemění

 

PARDUBICE / PRAHA - V rámci víkendových jednání si zástupci krajů vydefinovali devět požadavků na vládu České republiky. První požadavky již začínají být plněny, což potvrdil na úterní videokonferenci premiér Andrej Babiš a členové jeho kabinetu. Zástupci vlády zároveň hejtmany informovali, že do ČR prozatím dorazilo přes 560 tisíc vakcín a dodávky mají postupně narůstat. V krajských nemocnicích se pozitivně projevuje proočkovanost zdravotnického personálu. 

„Debata Asociace krajů České republiky s vládou byla v posledních dnech velmi bohatá a intenzivní. V neděli dopoledne jsme definovali devět základních požadavků na vládu jako podmínku pro podání žádosti o nouzový stav. Již na počátku týdne máme první konkrétní výsledky. To, co nešlo měsíce, se začíná proměňovat ve skutečnost. Myslím, že náš přístup a snaha se posunout z marasmu, kde jsme se ocitli, přináší konkrétní výsledky. Proto si za naším jednotným postojem z víkendu stojím,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

Prvním požadavkem bylo projednání pandemického zákona vládou, k čemuž došlo v pondělí 15. února. „Zákon je důležitý proto, abychom se nadále nemuseli pohybovat v režimu nouzového stavu. Dnes by se na toto téma mělo uskutečnit jednání s opozicí, což jsme také požadovali. Zároveň nám bylo potvrzeno, že Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy připravilo harmonogram návratu žáků do škol počínaje 1. březnem. V této souvislosti včera vláda objednala prostřednictvím resortu vnitra antigenní testy,“ řekl hejtman. V případě školství se připravuje návrh postupného očkování pedagogických pracovníků od nejstarších po mladší populační ročníky. „Předběžných průzkumem mezi pedagogickými pracovníky všech stupňů škol v našem kraji je zájem o očkování přibližně u dvou třetin pedagogů, což je přibližně deset tisíc osob,“ řekl hejtman Netolický. 

Obchody se otevřou od pondělí 22. února

Požadavek hejtmanů směřoval také na uvolnění v oblasti maloobchodu za přesně stanovených hygienických pravidel od pondělí 22. února. „Pan ministr Havlíček potvrdil, že je připraven seznam podmínek včetně počtu možných zákazníků na vymezenou plochu. Novinkou bude povinnost personálu v maloobchodě užívat respirátor typu FFP2. Zároveň vláda pracuje na podmínkách otevření služeb, venkovních sportovišť a vybraných kulturních institucí,“ sdělil hejtman Netolický, podle kterého vláda zároveň pracuje na podmínkách pro samotestování u zaměstnavatelů. 

Nemocnost zdravotníků v nemocnicích klesá

Pardubický kraj se na počátku očkování zaměřil na očkování lékařů a dalšího zdravotnického personálu, což se již nyní pozitivně projevuje na snížené nemocnosti. „V tuto chvíli mají téměř všichni zdravotníci v našich nemocnicích aplikovanou druhou očkovací dávku a podle informací od generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje se proočkovanost pozitivně projevuje na klesajícím onemocnění zdravotnického personálu covidem. To byl od počátku jeden z našich hlavních motivů, proč očkovat jak personál v nemocnicích, tak ambulantní sektor,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Z dat Ministerstva zdravotnictví plyne, že Pardubický kraj má v tuto chvíli nejméně zájemců o očkování, kteří čekají ve frontě na přidělení konkrétního termínu. „Největší zájem a tím také nejdelší čekací doba je v Pardubicích, ale i tak jsou čekací doby v našem kraji relativně krátké, což svědčí o dobrém plánování kapacit. Zároveň bych chtěla ubezpečit všechny přihlášené a rezervované, že s nimi na danou dobu počítáme. Nemusí tedy chodit do očkovacích center s velkým časovým předstihem. Pro jejich komfort ještě budeme uzpůsobovat čekací místo před očkováním. Věřím, že tyto změny naši spoluobčané ocení,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková. (DoB) Foto: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat:

Hledají se neznámý řidič a svědci

Hledají se neznámý řidič a svědci

Pomozte policii s řádným objasněním dopravní nehody u Dražkovic

Čtyři hosté, jedno téma

Čtyři hosté, jedno téma

Jak se vypořádat s klimatickou změnou? Udržitelná talkshow nabila Pardubice novou energií

Za zásluhy a za záchranu

Za zásluhy a za záchranu

Ocenění Pardubického kraje vstupují do druhého desetiletí

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku