Kraj podporu nesníží

Region - 17. 05. 2023
Kraj podporu nesníží

PARDUBICKO - V sídle zemědělské společnosti AGRO Liboměřice se za účasti hejtmana Martina Netolického a radního pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslava Krčila uskutečnilo setkání regionálních zemědělců s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem. Ten společně s radním v rámci své cesty po regionu navštívil také zemědělské podniky v Živanicích, Rosicích a Liboměřicích. Řeč byla především o aktuálních problémech českého zemědělství v souvislosti s novým nastavením Společné zemědělské politiky, dotacích státu a konkurenceschopnosti české rostlinné a živočišné produkce.

 

V návaznosti na představený konsolidační balíček mne zajímalo, zda má Agrární komora České republiky informace o tom, jakých dotací se v oblasti zemědělství dotkne avizovaná úspora 10,2 miliardy korun. Bohužel ani samotní zemědělci nemají potřebné informace a na dotazy jim neodpověděl ani ministr zemědělství, ani jeho náměstci. Vedle změn v nastavení dotací v rámci Společné zemědělské politiky může být omezení státních dotací další házení klacků pod nohy našim zemědělcům, kteří se rozhodně z mého pohledu nedají považovat za agrobarony tak, jak vláda dlouhodobě své kroky obhajuje. Dotčenými totiž jsou i střední podniky - družstva, na kterých ve většině krajů stojí dominantní část produkce,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Obdobně situaci vnímá také radní pro oblast venkova, zemědělství a životního prostředí Miroslav Krčil. „Bohužel z dosavadního vývoje je podle mne patrné, že podpora zemědělců není v poslední době zcela v módě. V našem kraji si ale uvědomujeme, jak je důležité místní podniky a regionální producenty podporovat. A bez ohledu na kroky vlády v tom budeme v našich možnostech pokračovat. Z toho důvodu se snažíme například motivovat provozovatele obecních prodejen k nabídce regionálních potravin a snažíme se je promovat. Není důvod k tomu, aby třeba brambory nebo cibule, ale i další komodity, cestovaly přes půl světa, když si je můžeme a umíme vypěstovat u nás,“ sdělil krajský radní Miroslav Krčil.

 

V rámci diskuse se zemědělci byla také řeč o neúměrné administrativní zátěži z hlediska podávání žádostí o dotace. Kraj v této souvislosti zvažuje, že by skrze Agrární komoru ČR mohl zemědělcům pomoci. „Uvědomujeme si, že především malé a středně velké podniky nemají aparát, který by mohl zajistit poradenství při získávání dotačních prostředků, a to jak národních, tak evropských. Budeme proto chtít otevřít debatu na téma možné krajské pomoci, a to například prostřednictvím kapacit krajského úřadu nebo finanční podporou pro angažování odborníka ve struktuře Agrární komory,“ nastínil možnou spolupráci hejtman Martin Netolický. (DoB) Foto ze setkání: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha

Potřetí za sebou

Potřetí za sebou

Obnova Zámku Pardubice bodovala v prestižní soutěži Gloria musaealis

Naděje od týmu profesora Holčapka

Naděje od týmu profesora Holčapka

Univerzita Pardubice představila koncept klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky