Co ukáže letošní Aviatická pouť?

Region - 24. 05. 2023
Co ukáže letošní Aviatická pouť?

PARDUBICE - Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním 31. ročníku, který se na letišti uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023.

 

Jaký bude letošní letový program, přibližuje Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti:


„I přesto, že náklady na letecká vystoupení každoročně stoupají, tak se nám dík pochopení našich partnerů podařilo i letos připravit přes pět hodin trvající letový program. Umění všech vystupujících pilotů si jistě zaslouží pozornost návštěvníků a těžko tak lze vyzdvihnout, která ukázka bude ta nej. Určitě jsme rádi, že se nám podařilo sjednat vystoupení polského pilota Lukasze Czepiely, který je známý téměř po celém světě, dík svému výkonu v březnu letošního roku, kdy s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky. Plocha měla průměr 27 metrů a byla umístěna na vrcholu dubajského hotelu Burdž al-Arab ve výšce 212 metrů nad zemí. Přiletí i s jeho letounem Carbon Cub a uvidíme, co všechno nám na Aviatické pouti předvede. Bude to také jedinečná příležitost uvidět proslavený letoun, protože v létě poputuje do Spojených států, kde již zůstane.

 

Zajímavá je vždy ukázka královny leteckých sportů, tedy letecké akrobacie. V letošním roce jsme proto do programu zařadili hned několik ukázek, které představí různé pojetí akrobacie. Bude se létat na historických dvouplošnících i moderních akrobatických speciálech a nebude chybět ani akrobacie vrtulníku. Do tohoto bloku se nám podařilo dohodnout ukázku i s uznávaným litevským akrobatem a showpilotem Jurgisem Kairysem, jehož vystoupení doprovázené mohutnou kouřovou stopou je vždy ozdobou významných airshow. Na obloze však nebudou chybět ani taková jména jako Martin Šonka, Petr Kopfstein a další. Představí se i dvojice ze skupiny Flying Bulls Aerobatics Team. Diváci budou mít opravdu na co koukat.

Velitelství Vzdušných sil Armády České republiky nám opět vyšlo vstříc a pro prezentaci na Aviatické pouti vyčlenilo průřez současnou leteckou výzbrojí. V programu se představí letadla JAS-39 Gripen, L-159 Alca, CASA 295 a vrtulníky W-3A Sokol a Mi-24V. Diváci se vždy těší na předvedení Gripenu. Letos ho předvede nový armádní display pilot, kapitán Ondřej Španko z čáslavské základny. Osvědčené Gripeny jistě ještě nějaký čas ve výzbroji budou, ale v případě vrtulníků Mi-24V se na Aviatické pouti bude jednat o jednu z posledních příležitostí vidět tento legendární vrtulník v letové ukázce.

 

K vojenskému letectvu patří neodmyslitelně i výcvik pilotů. A to je záležitost pardubického Centra leteckého výcviku, které je naším stálým partnerem. V jeho barvách se na nebi představí vrtulník Enstrom 480B-G pilotovaný Jaroslavem Špačkem a dále transportní vrtulník Mi-17, ze kterého chrudimští specialisté uskuteční výsadek na letiště. Další techniku CLV bude na nebi zastupovat vrtulový Z-142C AF pilotovaný instruktorem Martinem Šonkou.

 

Chybět nebudou ani historické stroje C-11 a Z-381 provozované v CLV, které doplní pestrou skladbu historických strojů zařazených do programu. Mezi nimi pochopitelně nebudou chybět pravidelní účastníci s rudými býky na trupu, jako například bombardér B-25 Mitchell či zajímavý dvoutrupý stíhací stroj P-38 Lightning. V této kategorii předvedených letadel bude mít českou premiéru na leteckých dnech stíhací letoun z druhé světové války P-51D Mustang. Ten je novým přírůstkem na evropském nebi a všichni se těšíme, až ho uvidíme v plné kráse. Ve spolupráci s kluby vojenské historie je připravena komponovaná scéna, v rámci které se odehrají dynamické ukázky nejen na nebi, ale i na ploše letiště před diváky.

Do programu jsme zahrnuli legendární letadlo Z-37A Čmelák. Chceme tím připomenout nejen zajímavé a velice známé letadlo, ale také šedesáté výročí prvního vzletu tohoto typu.

 

Řada dalších letadel přiletí i na statickou ukázku a ve výčtu letových vystoupení by se dalo ještě dále pokračovat. Ale i z toho co, jsem zmínil, je patrné, že návštěvníci nebudou o nic ochuzeni a čeká na ně pěkný program, kterým Aviatická pouť vstoupí do čtvrté dekády své existence,“ uzavírá stručný výčet letového programu Jan Rudzinskyj.

 

Vedle ukázek na obloze čeká na návštěvníky i nabitý celodenní pozemní program, kde je připravena řada aktivit i pro nejmenší návštěvníky. Po celý den bude probíhat autogramiáda vystupujících pilotů pro veřejnost. Časy autogramiády budou zveřejněny v areálu a podpis se dostane na každého.

 

Letošní pozemní program je historicky největší, jaký kdy na Aviatické pouti byl,“ přibližuje program Marie Schillerová z organizačního štábu Aviatické pouti. Tradiční 3D divadelní scény předvedou Kluby vojenské historie. Jejich vojenští nadšenci na zemi ve svých hraných scénách, doprovázených pyrotechnickými efekty, představí společně s letadly nad hlavou dokonalý zážitek. V rámci táborů klubů vojenské historie bude k vidění historická technika, uniformy a vybavení. Jedním z prezentujících bude mimo jiné Klub Čeští rafáci ČR. V rámci svého programu mají připravené přednášky o československých pilotech, dobový brífink a výstavu. Vzpomeneme i na nedávno zesnulého generála Emila Bočka, který byl častým hostem Aviatické pouti a rád se do Pardubic vracel.

 

Zážitkem může být také možnost prolétnout se v simulátoru. „Připravena bude pestrá směsice letounů, se kterými se budete moci prolétnout a vyzkoušet virtuální vyhlídkový let nad vámi vybranou krajinou. Chcete si zalétnout podívat na dovolenou nebo k vám domů? Je to jen na vás...“ dodává Marie Schillerová.

V rámci Aviatické pouti organizátoři každoročně věnují památku všem legendárním československým letcům, bojujícím v Britském královském letectvu RAF. Ve stanu mezi úly 9 a 10 na vás čeká výstava s názvem Českoslovenští letci první poloviny 20. století. Vystaveny budou uniformy letců, věci denní potřeby, části výstroje, dobové dokumenty, modely letadel s příběhem, záchranné prostředky a řada dalších. Každý den dopoledne, po skončení aktuálního letového brífinku, cca v 10:30 se bude konat v úlu č. 9 ukázka předletové přípravy – dobový brífink pro stíhače a bombardéry (doba konání cca 15 minut). V odpoledních hodinách proběhne v úlu č. 9 krátká přednáška na téma Příběhy našich letců.

 

Novinkou v programu je „Historický letový briefing“. „Chcete vědět, co pilot musí znát před vzletem? Každý den dopoledne po skončení aktuálního letového brífinku vám předvedeme autentický historický letový briefing pro stíhače a bombardéry, včetně vysvětlení detailů, které musí každý pilot znát, než usedne do letounu,“ vysvětluje Marie Schillerová.

 

Nedílnou součástí Aviatické pouti je také dětský den. Kromě letadel na obloze se děti mohou těšit na zábavný soutěžní program s partnery akce. Na cca 20 stanovištích po celé letištní ploše je čeká řada zajímavých úkolů. „Jedním ze stanovišť je Bezpečná zóna Kooperativy, kde se pobavíte a třeba dozvíte i něco nového, “ dodává Marie Schillerová. Při splnění úkolů alespoň na deseti stanovištích budou mladí soutěžící zařazeni do slosování o hodnotné ceny. „Tou první je zájezd v hodnotě 30 000 Kč od CK Fischer, druhá cena potěší milovníky vrtulníků – vyhlídkový let se jistě bude líbit“.

 

Pozemní program doplňuje „Air food festival“, gastro setkání foodtrucků a všech příznivců dobrého jídla a pití. „Air food festival zabere celou východní stojánku, to znamená více jak čtvrt kilometru jídla, jídla, jídla. A nádherná letadla hned vedle..,“ dodává Jiří Kocek ze Sdružení Aviatické pouti.

 

Pro cestu na letiště organizátoři doporučují cestu vlakem nebo letištním expresem přímo do areálu letiště. Jedná se o historický vlak vedený motorovým vozem M131.1 (Hurvínek) Pardubického spolku historie železniční dopravy. Jízdní řád je uveden na internetových stránkách www.aviatickapout.cz. Pro rychlejší cestu na letiště připravil Dopravní podnik Pardubice posilové spoje, které vás dopraví od hlavního nádraží ke hlavnímu vstupu na letiště (hlavní vojenská brána).

 

Pro cestu autem si vytvořte dostatečnou časovou rezervu, abyste mohli včas zaparkovat. Organizátoři a barevné dopravní značení vám budou zajišťovat navádění aut k vyhrazeným parkovacím zónám, “ radí Petr Navrátil z organizačního štábu akce. „Před příjezdem doporučujeme prozkoumat příjezdové mapy na našich stránkách, kde je vše podrobně popsáno, stačí sledovat barevné značení dle vašeho typu vstupenky, “ dodává.

Brány letiště se otevírají po oba víkendové dny v 8:00 hodin ráno, letový program startuje v 11:30.


Detailní letový program, novinky a všechny praktické informace jsou zveřejněny na stránkách www.aviatickapout.cz
(zr) Ilustrační foto: MILAN KŘIČEK (Snímek z loňského ročníku Aviatické pouti)

Mohlo by vás zajímat:

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku

Ukončení topné sezony

Ukončení topné sezony

Letošní zima byla výjimečná

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Nejvyšší ocenění za projekty roku 2023 pro Elektrárny Opatovice a EOP Distribuce

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Pravý důvod odhalila dechová zkouška. Řidička nadýchala 2,98 promile alkoholu