Potřetí za sebou

Region - 26. 05. 2023
Potřetí za sebou

PRAHA / PARDUBICE - Potřetí v řadě bodovalo Východočeské muzeum v Pardubicích v prestižní soutěži českých muzeí a galerií Gloria musaealis. V kategorii Muzejní počin roku získala zvláštní ocenění Obnova Zámku Pardubice jako významné památky a moderního muzejního pracoviště. Vítězství si odnesla rekonstrukce Armádního muzea na Žižkově. Ceny se předávaly ve čtvrtek ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. V 21. ročníku ceny pro nejlepší muzejní počiny a výstavy soutěžilo 73 muzeí a galerií s rekordními 121 projekty.

 

„Pardubický kraj v roce 2022 dokončil rozsáhlou rekonstrukci pardubického zámku a přestavbu hospodářských budov. Vše začalo už v roce 2017, kdy jsem sezval poradní tým významných českých architektů, aby nám pomohli vytvořit generel nové prezentace zámku.  Ten vypracoval architekt Petr Všetečka s konzultacemi architektů Josefa Pleskota, Ladislava Lábuse a nakonec i Evy Jiřičné. Generel následně prošel Radou Pardubického kraje a kraj jako investor mohl i díky významnému podílu evropských fondů začít postupně uskutečňovat tuto vizi. Cílem je oživit pardubický zámek a vrátit mu jak historickou hodnotu, tak i jeho společenskou funkci a pro Východočeské muzeum vytvořit moderní výstavní prostory. A nutno říct, že část této cesty máme ještě před sebou,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

 

„Několikaletá rekonstrukce přes všechny těžkosti, které ale k tak rozsáhlým projektům patří, dopadla skvěle a máme ohromnou radost, že naše úsilí ocenila i porota,“ radoval se Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích. „Děkuji kolegům z muzea, z Pardubického kraje, a především historiku Petru Vorlovi, který vedl autorský tým a odborně zaštítil celý projekt,“ doplnil.

 

Muzeum získalo výstavní sály a zázemí pro činnost odpovídající trendům 21. století. Dosavadní rekonstrukce byla zaměřena především na vybudování moderních výstavních sálů, pedagogického ateliéru, výtvarného ateliéru, pracoven a dílen. Projektu předcházely rozsáhlé stavební aktivity v detašovaném pracovišti v Ohrazenicích, kde vznikly moderní konzervátorské dílny, digitalizační centrum, knihovna, badatelna, příjem akvizic, tranzitní depozitář a depozitáře pro více než třetinu sbírkových předmětů muzea.

 

„Hlavní pozornost byla ovšem věnována zámeckému paláci. Cílem bylo vrátit zámku jeho renesanční slávu a ochránit dříve hojně společensky využívané rytířské sály,“ vysvětlil ředitel muzea Tomáš Libánek. V paláci byl vyčleněn prostor pro společenský život a prostor pro prezentaci prestižních muzejních kolekcí, připravených tak, aby architektura expozic podtrhovala krásu zámeckých komnat. To se zdařilo v instalaci sklářské ateliérové tvorby a designu. 

 

„Rekonstrukce vyvrcholila vybudováním nového prohlídkového okruhu zaměřeného na stavební vývoj národní kulturní památky Zámek Pardubice. Tato expozice v sobě kombinuje postupy muzejní práce, prezentaci památkového objektu formou interaktivních instalací a představení současného umění v dialogu s renesancí,“ připomněl Libánek.

 

K představení historie zámku autoři expozice použili modely historického vývoje zámku, audiovizuální model města a animované filmy. Instalace kamenných a terakotových prvků, replik a kopií zbraní je koncipována tak, aby bylo možné se všeho dotýkat a s předměty pracovat při pedagogických a jiných programech. V galerijní části jsou vystaveny práce současného malíře Petra Nikla. Ten pro pardubický zámek vytvořil soubor obrazů pernštejnské rodové galerie.

 

Soutěž Gloria musaealis si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. (skp) Foto: VČM (Na snímku zástupci muzea a kraje s diplomem)

Mohlo by vás zajímat:

Hledají se neznámý řidič a svědci

Hledají se neznámý řidič a svědci

Pomozte policii s řádným objasněním dopravní nehody u Dražkovic

Čtyři hosté, jedno téma

Čtyři hosté, jedno téma

Jak se vypořádat s klimatickou změnou? Udržitelná talkshow nabila Pardubice novou energií

Za zásluhy a za záchranu

Za zásluhy a za záchranu

Ocenění Pardubického kraje vstupují do druhého desetiletí

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku