PRAHA/PARDUBICE – Největší konference pro vysokoškolský sektor v Česku - Digitální transformace univerzit, proběhne první týden v září na Univerzitě Pardubice. Druhý ročník akce, které se v úterý 5. a ve středu 6. září účastní rektoři českých vysokých škol i specialisté na IT, se zaměří na digitalizaci, ale také na související legislativu, online služby pro studenty nebo sdílení osvědčených postupů.
„Digitalizace vysokých škol je klíčová. Představuje zcela zásadní krok, který zefektivní chod všech akademických institucí," říká Jakub Holubec, CEO dolphin consulting a zároveň jeden z řečníků konference. „V současné době spolupracujeme již se sedmi univerzitami. Na konferenci tak představíme úspěšné projekty, které jsme v posledních několika letech realizovali,“ dodává Jakub Holubec.
Digitální transformace není ryze technickým řešením. Dvoudenní konference se zaměří na dopady procesu transformace univerzit na orgány veřejné moci, probere legislativní požadavky, které mají univerzity naplňovat a také strategické řízení založené na datech. Během akce se účastníci dozvědí, co dalšího se v oblasti vysokého školství chystá a jak nahlížet na datovou analýzu i reporting tak, aby práce s daty přinášela co nejlepší výsledky.
„Digitalizace nám umožňuje nejen efektivněji řídit procesy uvnitř univerzity a poskytovat lepší služby našim studentům, ale také nám pomáhá při řízení instituce na základě dat a informací, které máme k dispozici," říká Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice.
Jedním z nejzajímavějších využití business intelligence na univerzitách jsou odhady studijní neúspěšnosti. S pomocí analýzy historických dat a průběžného sběru informací lze identifikovat klíčové ukazatele, které jsou spojeny se sníženým akademickým výkonem. Využití business intelligence a analýzy sentimentu přináší univerzitám nové nástroje, jak lépe porozumět studentům a poskytnout jim kvalitnější vzdělání. „Díky těmto datům dokážeme včas aplikovat preventivní kroky, které sníží celkovou míru neúspěšnosti studentů či přerušení studia,“ vysvětluje Jiří Šafra z Univerzity Pardubice.
„Školství dnes musí reagovat na řadu změn, ať už jsou to mobilní zařízení v rukách studentů, umělá inteligence měnící pohled na vzdělávání, zvýšené riziko kybernetických útoků či tlak státu na digitalizaci a řízení na základě dat. Jak ukazuje projekt Digitální univerzita, společnost Microsoft dlouhodobě podporuje univerzity svými moderními technologiemi či na nich postavenými řešeními svých partnerů a poskytuje tím studentům i pracovníkům univerzit nástroje k dosažení jejich plného potenciálu,“ uvedl Jiří Kadavý ze společnosti Microsoft ČR.
„Cílem konference je vytvořit prostředí, které podpoří vznik digitální infrastruktury univerzit a ukáže, jak využít všechny benefity data-driven řízení,“ uzavírá Holubec z dolphin consulting. (zr - MaM) Foto: J. VLASÁK
Mohlo by vás zajímat:
Krajský náměstek Štefka tentokrát navštívil nemocnice na západě kraje
Pardubická provozovna získala národní ocenění za inovativní a udržitelný přístup