Významný posun v diagnostice

Region - 01. 03. 2021
Významný posun v diagnostice

 

PARDUBICE - Zvětšená uzlina může značit problém. Pomocí vyšetření ultrazvukem nebo počítačovou tomografií (CT) lékaři zjistí její velikost a umístění. Nový přístroj, který od února vyšetřuje pacienty na radiodiagnostickém oddělení Pardubické nemocnice, navíc dovede odhalit, je-li postižena nádorem.

Nový zobrazovací systém PET/CT, který pořídila Nemocnice Pardubického kraje za více než 65,2 mil. Kč ze svých zdrojů, se nachází v nové přístavbě budovy radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice. Nejčastěji jsou k tomuto vyšetření indikováni onkologičtí pacienti, a to jak ve fázi diagnostiky onemocnění, tak pro sledování odpovědi na léčbu i po jejím ukončení. Svůj význam má také při hledání neznámého zdroje metastáz. „Nový systém PET/CT bude sloužit pacientům z celého Pardubického kraje, kteří už nebudou muset dojíždět do nemocnic v Hradci Králové nebo v Praze. Jeho pořízení znamená významný posun v diagnostice onkologických pacientů, své využití najde ale i u pacientů s neurologickými, kardiologickými i dalšími onemocněními,” říká Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

PET/CT představuje jedno z nejmodernějších vyšetření současné medicíny. Jedná se o kombinaci vyšetření za pomoci pozitronové emisní tomografie (PET) a počítačové tomografie (CT). Zatímco poměrně známé CT vyšetření zobrazuje prostřednictvím rentgenového záření vnitřní orgány a tkáně, pozitronová emisní tomografie zachycuje funkci a aktivitu jejich buněk. Nejčastěji se touto metodou zobrazuje oblast hrudníku a břicha, lze ale využít k vyšetření jakékoliv části těla.

Klíčem k úspěšnosti této metody je sledování metabolické aktivity buněk, které vychytávají glukózu. Ta je pacientovi podána před vyšetřením. „Glukóza se hromadí v buňkách se zvýšenou látkovou přeměnou. Tato reakce poukazuje na zánětlivé nebo nádorové změny. Pacientovi podáme před snímkováním radiofarmakum, což je nejčastěji radioaktivně označená glukóza, díky kterému odhalíme míru aktivity. Čím více glukózy buňky spotřebovávají, tím více napovídají o nepříznivých změnách vyšetřované tkáně nebo orgánu,“ uvedl Leoš Ungermann, primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice.

Vlastní PET/CT vyšetření trvá zhruba 15–20 minut. Přesto stráví pacient na radiodiagnostickém oddělení zhruba 2–2,5 hodiny. Kromě nezbytné administrativy a zaznamenání anamnézy je mu do žíly podáno radiofarmakum, následně musí vyčkat, než se látka v těle rozprostře. Těsně před vyšetřením je pacientovi také podána kontrastní látka kvůli současnému provedení CT vyšetření. Po ukončení snímkování pacient vyčká 30 minut v čekárně. Během jedné pracovní směny dokáže pracoviště takto vyšetřit 9–10 pacientů. Z důvodu podání glukózy pro zobrazení aktivity buněk nemohou PET vyšetření podstoupit pacienti se zvýšenou hladinou cukru v krvi. (zr) Foto: NPK

 

Mohlo by vás zajímat:

Mělo by býti plnohodnotné

Mělo by býti plnohodnotné

Kraj vyhlásil výběrové řízení na vybudování návštěvnického centra na pardubickém zámku

Doprava v obcích bude omezena

Doprava v obcích bude omezena

Chystají se opravy v Mněticích a Ostřešanech

Amerika a její krásy

Amerika a její krásy

Komunita pro komunitu pořádá v Chotči cestovatelskou přednášku Michaely Hrdé

Cenné dokumenty a svědectví

Cenné dokumenty a svědectví

Výstava ve Státním archivu přibližuje bojiště našich vojáků ve Velké válce

Mezi Řečany a Kladruby snad už brzy

Mezi Řečany a Kladruby snad už brzy

Polovinu investice uhradí Státní fond dopravní infrastruktury

Opatovická Romana

Opatovická Romana

Nová teplárenská turbína za 581 milionů korun nese ženské jméno