Oživují obce a pečují o přírodu

Region - 11. 11. 2023
Oživují obce a pečují o přírodu

PARDUBICKO - Podpořit komunitní život v obcích, ale i péči obyvatel o okolní přírodu. To byl hlavní záměr environmentálních akcí, které Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) uspořádala společně s Místní akční skupinou (MAS) Regionu Kunětické hory a dalšími partnery díky projektu Komunita pro komunitu.

 

Sázení 150 stromů okolo řeky Loučné

 

V případě sázení 150 stromů okolo řeky Loučné v Dašicích nás potěšilo nádherné počasí, ale hlavně hojná účast. Většina zúčastněných byla přímo z Dašic,“ uvedla Ludmila Pavlíková, komunitní pracovnice v projektu Komunita pro komunitu.

 

Hlavním cílem této akce bylo zastínění odkrytého koryta řeky. Přidruženým pak poskytnutí ovocných plodů kolemjdoucím a zvěři. Ale také pohledové zvelebení okolí Loučné, které nabízí mnoho možností procházek,“ poznamenala Michaela Hrdá ze spolku Láska k přírodě. Ten peníze na výsadbu získal na letošní Burze filantropie.

 

Burza filantropie propojuje neziskové organizace s podnikatelským, firemním a veřejným sektorem,“ upřesnila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová, jež je zároveň garantkou Burzy filantropie v domovském Pardubickém kraji a též komunitní pracovnicí v projektu Komunita pro komunitu.

 

Úspěšná dobrovolnická akce na Milíři

 

Úspěch měla i tradiční dobrovolnická akce na Milíři. Tu uspořádala Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) s Dobrovolnickým centrem Koalice nevládek Pardubicka a spolkem Pestré Polabí. „Kdo na Milíři nehrabal, jako kdyby nebyl,“ vtipkovala Ludmila Pavlíková. „Shrabali jsme posekanou louku, spálili trochu klestí a na ohýnku i něco opekli,“ podotkla komunitní pracovnice v projektu Komunita pro komunitu.

 

Účastníci měli možnost získat zajímavé informace o této lokalitě i o tom, jaký smysl má péče o ni,“ sdělila koordinátorka Dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka Lucie Křivková.

 

Co oceňovali dobrovolníci?

 

Na akci jsem přišel, neboť mám rád přírodu. A Milíř je krásná lokalita kousek za mým domem. Všiml jsem si, že se tam už nějakou dobu pracuje. Tak jsem se rozhodl přiložit ruku k dílu a přispět svou pomocí pro dobrou věc,“ vyjádřil se dobrovolník Radek Hofman z Vysoké nad Labem. „Líbilo se mi tu moc. Vyšlo nám nádherné počasí. Skvělé bylo spojení dobrovolnické práce s exkurzí. Když bude další akce, určitě přijdu zas,“ dodal Radek Hofman.

 

Beseda o unikátních přírodních lokalitách

 

Na středu 22. listopadu 2023 chystá Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) a spolek Pestré Polabí besedu jeho předsedy Martina Trávníčka o unikátních přírodních lokalitách v regionu pod Kunětickou horou. Koná se od 17:30 hodin v kulturním domě v Dašicích. „Přijďte s námi objevovat unikátní přírodní lokality, které máme na dosah ruky,“ řekla Ludmila Pavlíková.

 

Účast na besedě je možná zdarma, a to po předchozím přihlášení na e-mailové adrese PavlikovaL@konep.cz nebo telefonu 734 440 261. „Připraveno bude i drobné občerstvení,“ doplnila Ludmila Pavlíková.

 

Co je cílem projektu Komunita pro komunitu?

 

Komunita pro komunitu je název projektu Místní akční skupiny (MAS) Regionu Kunětické hory. „Jeho hlavním smyslem je stmelovat rodiny, podporovat opomíjené skupiny obyvatel, aby si mohly užívat aktivního důstojného života ve společnosti a také zamezit odlivu lidí z venkova do měst,“ nechal se slyšet předseda MAS Regionu Kunětické hory Jozef Petrenec. (TD) Foto: KONEP

 

Mohlo by vás zajímat:

Kam se ztrácejí mufloni?

Kam se ztrácejí mufloni?

Z areálu pod Kunětickou horou zmizel už druhý trofejní kousek

Hejtman Netolický: Velké poděkování lékařům

Hejtman Netolický: Velké poděkování lékařům

Dobrá zpráva pro pacienty na prosinec

Více přihlášek, méně papírování

Více přihlášek, méně papírování

Studenty čekají změny u přijímaček

Mít na co hrát je základ

Mít na co hrát je základ

Mladí konzervatoristé se mohou těšit na výraznou obnovu hudebních nástrojů

V souvislostech

V souvislostech

Zemědělci a potravináři debatovali o cenách a kvalitě potravin

Smutný příběh s dobrým koncem

Smutný příběh s dobrým koncem

Hasičská klubovna ve Svinčanech vstala i díky podpoře kraje z popela