PARDUBICKO - I přes zdánlivé zlepšení situace s šířením kůrovce chce být kraj připraven na možné problémy spojené s tímto škůdcem. Poprvé v tomto roce se proto sešel Kůrovcový kalamitní štáb Pardubického kraje na online jednání, aby zhodnotil současný stav a domluvil se na možných postupech do budoucna.
„Je potřeba, abychom byli nadále obezřetní a situaci velmi pečlivě sledovali. Na tom jsme se při jednání jednoznačně shodli. Byť se může zdát, že se situace časem zlepšuje, tak zdaleka nemáme vyhráno. Je pravděpodobné, že v následujících měsících mohou mít některé oblasti na území kraje, které ještě nebyly zasaženy, s kůrovcem poměrně velké problémy,“ uvedl radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Členové štábu se také shodli na tom, že nejdůležitější je v boji s kůrovcem stále včasnost, a to jak v případě lokalizace výskytu kůrovce, tak včasnost těžby kůrovcem napadeného dřeva a přepravy dřeva ke zpracování. Včasnost je přitom podmíněna dobrou informovaností. Kraj proto chystá i základní informační kampaň, se kterou chce oslovit jednotlivé obce v Pardubickém kraji. Jejich prostřednictvím by se pak měly informace dostat až k vlastníkům lesů, kterým jsou v první řadě určené.
Podle radního Miroslava Krčila je důležité, že bude kraj i nadále finančně podporovat malé vlastníky lesů. „Domnívám se, že je to efektivní nástroj v boji proti kůrovci. Navíc v kombinaci s rostoucí výkupní cenou za kůrovcem napadené dřevo by mohla efektivita ještě růst stejně jako motivace majitelů lesů této možnosti využít,“ sdělil Miroslav Krčil.
Další jednání štábu se má uskutečnit v polovině června. Očekává se zhodnocení letošního jara z pohledu výskytu a případného postupu zasažených oblastí a debata o dalším postupu či případném přijetí dalších opatření. (DoB) Foto: ROMAN MARČÁK
Mohlo by vás zajímat:
Krajský náměstek Štefka tentokrát navštívil nemocnice na západě kraje
Pardubická provozovna získala národní ocenění za inovativní a udržitelný přístup