U nás a na Britských ostrovech

Region - 01. 02. 2024
U nás a na Britských ostrovech

PARDUBICE - Soutěž středoškoláků s názvem Chemiklání letos opět propojí Univerzitu Pardubice s celosvětově známými univerzitami na Britských ostrovech. Anglickou variantu klání o nejlepší řešitele chemických úloh uspořádají organizátoři také na univerzitách v Cambridgi a v Oxfordu.

 

Na Univerzitu Pardubice a její Fakultu chemicko-technologickou zamíří v pondělí 5. února více než 300 žáků středních škol z celé České republiky a ze Slovenska. Nejvzdálenější soutěžní tým přijede do Pardubic až z Košic. Na obou univerzitách ve Velké Británii se o pět dní později utká nad zadáním dokonce 500 studentů.

 

„Letošní Chemiklání bude rekordní v počtu účastníků. Počítáme, že pokoříme hranici 500 studentů, kteří se sjedou soutěžit na University of Cambridge a University of Oxford. Je skvělé, že koncept z české univerzity zaujal i na takto prestižních vysokých školách,“ říká zakladatel a organizátor soutěže Jan Hrubeš, absolvent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

 

Studentské týmy budou v časovém limitu řešit až 60 úloh z různých oblastí chemie. Soutěž učí zájemce o chemii aplikovat chemické poznatky v nových situacích, proto je během řešení úloh možné používat literaturu. Chemiklání odstartuje v prostorách Fakulty chemicko-technologické v 10 hodin. Vyhlášení výsledků pořadatelé plánují ve 14 hodin v aule Univerzity Pardubice.

 

„Velký zájem o soutěž vedení fakulty těší, protože u mladé generace chceme dlouhodobě podporovat zájem o vědu a chemii zvlášť. Věřím, že mnozí z nadaných soutěžících se k nám po maturitě vrátí, aby započali studium na naší fakultě,“ uvedl Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické, která dlouhodobě nabízí talentovaným soutěžícím příslib mimořádného stipendia v prvním ročníku, pokud se stanou jejími studenty.

 

 

Soutěž každoročně spolu s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice a spolkem Alumni scientie bohemicae vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Letos je partnerem i pardubická firma Explosia a.s. (MaM) Ilustrační foto: ARCHIV UPCE

 

Mohlo by vás zajímat:

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku

Ukončení topné sezony

Ukončení topné sezony

Letošní zima byla výjimečná

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Nejvyšší ocenění za projekty roku 2023 pro Elektrárny Opatovice a EOP Distribuce

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Pravý důvod odhalila dechová zkouška. Řidička nadýchala 2,98 promile alkoholu