Téměř všichni pro

Region - 01. 03. 2024
Téměř všichni pro

PARDUBICE - V rámci pravidelných setkání Rady Pardubického kraje se starosty obcí byla debatována také problematika změny rozpočtového určení daní pro kraje. Během setkání byli přítomní starostové vyzváni, aby symbolicky připojili svůj podpis pod výzvu na změnu parametrů RUD podle legislativní iniciativy Pardubického kraje. Výzvu podepsalo 204 přítomných starostů a místostarostů, což představuje de facto všechny přítomné zástupce samospráv v kraji.

 

„Na nutnost změny rozpočtového určení daní pro kraje upozorňujeme při každé příležitosti. Setkání se starosty měst a obcí v našem kraji je samozřejmě důležitou platformou, protože často se nás právě starostové ptají, kdy bude opravena ta či ona silnice či kolik prostředků bude rozdělováno v rámci různých dotačních programů včetně Programu obnovy venkova. Změna rozpočtového určení daní tak, jak jsme ji předložili, může na mnohé tyto dotazy odpovědět. Úprava podle kritérií, která jsme společně s kolegy z Jihomoravského, Karlovarského, Libereckého, Středočeského a Zlínského kraje navrhli v rámci naší legislativní iniciativy, by pro náš kraj mohla znamenat posílení příjmové stránky rozpočtu až o 1,5 miliardy korun, což by výrazně urychlilo nejen opravu silnic kraji, ale také investiční akce, na které není možné čerpat evropské dotace a v rámci stávajícího rozpočtu kraje na ně logicky nemůžeme dosáhnout,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který starosty přítomné na dvou setkáních požádal o vyjádření podpory tomuto krajskému návrhu. „Velmi mě těší, že jsme získali 204 podpisů přítomných zástupců obcí, což až na jednotky představuje všechny účastníky těchto dvou setkání v České Třebové a v Pardubicích. Osobně to považuji za velký úspěch a jednoznačný signál, že si zástupci samospráv v našem regionu uvědomují dvacet let trvající nespravedlivé rozdělení prostředků nás všech. Jsem přesvědčený, že podobný mandát od starostů obcí bychom získali také v dalších regionech, které jsou dlouhodobě nespravedlivě podfinancované,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

 

Mezi kritérii, podle kterých by měly být prostředky mezi regiony rozdělovány, je například počet obyvatel kraje, výměra území kraje, délka silnic, počet studentů středních škol, počet výjezdových základen zdravotnické záchranné služby zřizovaných krajem nebo počet urgentních příjmů 1. typu v nemocnicích. (DoB) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Zvána je i široká veřejnost

Zvána je i široká veřejnost

Na Univerzitě Pardubice vystoupí světová špička ve 3D designu

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Ti nezaváhali a okamžitě se pustili do záchrany lidského života

Ke 111. výročí existence

Ke 111. výročí existence

Speciální škola v Pardubicích dostala nový objekt integračního centra

Mělo by býti plnohodnotné

Mělo by býti plnohodnotné

Kraj vyhlásil výběrové řízení na vybudování návštěvnického centra na pardubickém zámku

Doprava v obcích bude omezena

Doprava v obcích bude omezena

Chystají se opravy v Mněticích a Ostřešanech

Amerika a její krásy

Amerika a její krásy

Komunita pro komunitu pořádá v Chotči cestovatelskou přednášku Michaely Hrdé