Nechtějí nic podcenit

Region - 06. 03. 2024
Nechtějí nic podcenit

PARDUBICE / BOLETICE - Týden intenzivního únorového výcviku absolvovali vojáci ze zásobovací roty aktivní zálohy
141. zásobovacího praporu. Strávili několik dní v pardubické posádce, následně odjeli společně s 3. zásobovací rotou do Vojenského újezdu Boletice, kde na ně čekal pestrý program, který si pro ně připravili instruktoři ze 14. pluku logistické podpory. Ti byli s jejich výkony a nasazením nadmíru spokojeni, jako už je tomu u pardubických záložníků pravidlem.

 

Počasí vojákům příliš nepřálo. Téměř po celý týden pršelo a foukal silný vítr, což jsou pro výcvik skoro nejhorší možné podmínky. Nejde tolik o hledisko komfortu, na těžké podmínky musí být vojáci zvyklí, ale špatné počasí může zkomplikovat jinak do detailu naplánovaný průběh cvičení. Na druhou stranu se toho dá i využít.

 

„Na Boleticích si vojáci prošli taktickou přípravou za deště, výzvou bylo i řízení s Tatrou T-815 v rozbahněném terénu. Vojáci z povolání jsou na řízení v takových podmínkách zvyklí, aktivní záložníci se s tím však zase tak často nepotkají. Kromě toho si zopakovali práci a orientaci s mapou a procvičili své střelecké dovednosti při denních i nočních střelbách jak s útočnou puškou, tak s pistolí. Se začátkem roku začalo na útvarech přezbrojování na nový typ pistole CZ P-10 C, proto je nutné, aby se s novým typem ruční zbraně sžili,“ nastínil průběh cvičení kapitán Vladimír Procházka, náčelník skupiny přípravy aktivní zálohy.

 

Praktickému výcviku předcházela teoretická část, kdy si vojáci v Pardubicích prošli dílenské prostory a odborná pracoviště. „Musím ocenit nasazení, s jakým naši záložníci celé cvičení absolvovali. Je vidět, že vojenský výcvik pro ně představuje zpestření k běžnému civilnímu životu, a to se odráží v tom, jak zodpovědně a aktivně ke své úloze vojáka v aktivní záloze přistupují,“ řekl praporčík Michal Šolta, instruktor výcviku.

 

Od roku 2017 disponuje 14. pluk logistické podpory zásobovací rotou aktivních záloh u 141. zásobovacího praporu v Pardubicích a četou oprav přepravní techniky u 142. praporu oprav v Klatovech. Při ohrožení státu nebo za válečného stavu jsou vojáci v aktivní záloze využíváni k doplnění ozbrojených sil, v míru pomáhají například při živelních katastrofách. (DeP) Foto: (DeP)

Mohlo by vás zajímat:

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku

Ukončení topné sezony

Ukončení topné sezony

Letošní zima byla výjimečná

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Nejvyšší ocenění za projekty roku 2023 pro Elektrárny Opatovice a EOP Distribuce

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Pravý důvod odhalila dechová zkouška. Řidička nadýchala 2,98 promile alkoholu