Výjimka pro Chvaletice zrušena

Region - 12. 03. 2021
Výjimka pro Chvaletice zrušena

 

PRAHA - Ministerstvo životního prostředí již podruhé zrušilo uhelné elektrárně Chvaletice výjimku na vypouštění nadlimitního množství oxidů dusíku (NOx) a 3,5násobné překračování limitu pro rtuť, kterou jí udělil krajský úřad v Olomouci. Důvodem pro zrušení výjimky je podle ministerstva zejména nedostatečně odůvodněná výše znečišťování, o kterou provozovatel elektrárny žádá, a také nedostatečné zdůvodnění, proč jsou podle provozovatele náklady na snížení emisí nepřiměřeně vyšší než přínosy pro životní prostředí a zdraví lidí.

Ministerstvo také zjistilo, že provozovatel do žádosti nadsadil náklady na výjimku pro rtuť - ve skutečnosti by splnění limitů stálo navíc 48 milionů korun ročně, což odpovídá obratu elektrárny za 4,5 dne. Ministerstvo rozhodlo na základě odvolání obce Veltruby, místních občanských spolků a celostátních ekologických a právnických organizací.

Ministerstvo provozovateli vytklo, že si v rámci výjimky nechává neodůvodněnou rezervu, a to jak z časového hlediska, tak co do výše emisního limitu. V dalším řízení musí provozovatel podle ministerstva žádost přepracovat. Předložit má takový návrh výjimky, ze kterého bude zřejmé, že se snaží v co nejkratší době co nejvíce přiblížit ke splnění nových emisních limitů. Zároveň ministerstvo upozornilo, že hodnocení výjimky ve vztahu k životnímu prostředí je převážně negativní. Aby provozovatel dosáhl neutrálního či kladného hodnocení, musel by výjimku zkrátit a žádat o nižší emisní limit, případně se zavázat k takzvanému emisnímu stropu.

O masivní překračování nových emisních limitů žádá elektrárna Chvaletice od začátku roku 2019. Do srpna 2021, kdy začnou nové limity platit, musí buď získat výjimku, začít plnit limity, nebo omezit svůj provoz. Řízení o výjimce se nyní vrátí na olomoucký krajský úřad, který bude připravovat nové rozhodnutí. Pokud se do srpna nepodaří provozovateli získat novou pravomocnou výjimku (což je s ohledem na ministerstvem popsané zásadní chyby v žádosti i na běh správních lhůt velice nepravděpodobné), elektrárna bude muset, alespoň dočasně, významně upravit či zastavit svůj provoz.

Poprvé zrušilo MŽP podobné povolení v listopadu 2019. Následně navíc odňalo vedení řízení úředníkům z krajského úřadu Pardubického kraje, na jehož území se elektrárna nachází, z důvodu podjatosti.

"Kdo chce moc, nemá nic. Pavel Tykač a jeho lidé spoléhali na to, že úřady jejich zjevně nepodložené žádosti o téměř čtyřnásobné překročení limitů vyhoví. Tenhle vabank jim nevyšel - takže je teď velmi pravděpodobné, že za pouhých 5 měsíců jejich elektrárna přestane splňovat podmínky zákona a budou muset její stávající provoz přerušit. Provozovatel elektrárny Chvaletice strávil poslední dva roky hledáním právních kliček, jak se novým pravidlům ochrany ovzduší vyhnout. Kdyby místo toho investoval do zákonem požadovaných filtrů, mohl si tenhle výprask ušetřit.", vyjádřil se k nejnovějšímu vývoji Jan Rovenský z Greenpeace ČR. (zr) Foto: INTERNET

Mohlo by vás zajímat:

K Mikuláši vstupenky na VP

K Mikuláši vstupenky na VP

V nabídce jsou lístky na 133. Velkou pardubickou i permanentky

Setkání starostek a starostů

Setkání starostek a starostů

Krajští radní je mimo jiné upozornili na dotační příležitosti

Vzpomínka na děsivé události

Vzpomínka na děsivé události

Výročí transportů Židů z Pardubic do Terezína připomene nová pamětní deska

Pernštejnky se usadily v Bruselu

Pernštejnky se usadily v Bruselu

Putovní výstavu o dcerách slavného rodu představuje Pardubický kraj v centru EU

O 20 procent více peněz

O 20 procent více peněz

Výše krajské podpory přesahuje 110 milionů korun

Zlaté kříže na zámku

Zlaté kříže na zámku

Dárci krve z celého kraje převzali ocenění za svou nezištnou pomoc ostatním