Muzeum zapůjčilo kopii náhrobku

Region - 29. 03. 2024
Muzeum zapůjčilo kopii náhrobku

KUNĚTICKÁ HORA - Nová návštěvnická sezóna na hradě začala o velikonočních svátcích poprvé po pěti letech rekonstrukčních prací v jarním termínu pro celý areál.  Po noční bouřce sice museli průvodci spolu s kastelánem Milošem Jirouškem ještě narychlo odklidit větrem nafoukané smetí, ale první návštěvníci už měli hrad k dispozici v plné parádě. Tentokrát i s novou připomínkou Vojtěcha z Pernštejna.

 

V rámci 490. výročí úmrtí Vojtěcha z Pernštejna jsme se s vedením našeho Východočeského muzea v Pardubicích rozhodli zapůjčit na Kunětickou horu kopii náhrobku Vojtěcha z Pernštejna. V současné expozici na pardubickém zámku ji nepotřebujeme a do hradní místnosti na Kuňce skvěle zapadne. Nebylo ale snadné ji po točitém schodišti nahoru dostat. I když je ze sádry, váží 350 kilogramů a je 240 centimetrů dlouhá. Nakonec se to ale šikovným řemeslníkům podařilo. Je pevně ukotvená na stěnu místnosti a hned vedle si můžete prohlédnout repliku vojtěchovské zbroje, jeho meč a ceremoniální kladivo v truhle,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.

 

Sezónu na hradě zpestří i mnoho kulturních programů. V rondelu bude tradičně vystupovat Východočeské divadlo, v sále v paláci pak amatérské soubory z regionu. O Velikonocích je otevřeno od 10 do 16 hodin. (zun) Foto: Pk (Na snímku vlevo kastelán Miloš Jiroušek, vpravo Roman Línek)

Mohlo by vás zajímat:

Zvána je i široká veřejnost

Zvána je i široká veřejnost

Na Univerzitě Pardubice vystoupí světová špička ve 3D designu

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Ti nezaváhali a okamžitě se pustili do záchrany lidského života

Ke 111. výročí existence

Ke 111. výročí existence

Speciální škola v Pardubicích dostala nový objekt integračního centra

Mělo by býti plnohodnotné

Mělo by býti plnohodnotné

Kraj vyhlásil výběrové řízení na vybudování návštěvnického centra na pardubickém zámku

Doprava v obcích bude omezena

Doprava v obcích bude omezena

Chystají se opravy v Mněticích a Ostřešanech

Amerika a její krásy

Amerika a její krásy

Komunita pro komunitu pořádá v Chotči cestovatelskou přednášku Michaely Hrdé