Snaží se nalézt dohodu

Region - 21. 04. 2024
Snaží se nalézt dohodu

PARDUBICE - Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.

„Po včerejším 4,5hodinovém jednání jsem mírným optimistou, že s lékaři nalezneme dohodu. Jako zástupci zakladatele Nemocnice Pardubického kraje, a.s. jsme apelovali na výrazné zlepšení vzájemné komunikace. Změna legislativy znamená ne zcela jednoduchou změnu ve vykazování práce. Dohodli jsme se proto na zlepšení nastavení komunikace zaměstnanců s vedením nemocnice a personálním oddělením v případě, kdy bude pochybnost o výpočtu čisté mzdy zahrnující vedle hlavního pracovního poměru také práci přesčas či práci o svátcích, v noci a o víkendech,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Lékařské odbory do jednání vstupovaly se třemi okruhy požadavků. „Výsledkem je kompromis v podobě navýšení/zvýšení příplatků za práci v noci a o víkendu pro všechny zaměstnance Nemocnice Pardubického kraje,“ uvedl hejtman Netolický.

„Takto nastavená dohoda přitom mimo jiné znamená, že nebude třeba znovu otevírat kolektivní vyjednávání, protože plánované navýšení se dotkne všech kategorií zaměstnanců," sdělil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

„Ne úplně dobrovolný transformační proces, do kterého české zdravotnictví vstoupilo novelou zákoníku práce, naráží na problémy rychleji, než se je daří řešit. Řada výzev je přitom stále ještě před námi. To nejjednodušší, co v tuto chvíli můžeme udělat, je zlepšit právě společnou komunikaci, zapomenout na to, co bylo, a snažit se najít vzájemnou dohodu,“ dodal Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. Jeho přístup a roli během jednání ocenil i hejtman Martin Netolický. „Vítám především věcnost a fakt, že se žádná z jednajících stran nestavěla do pozice, z níž by nebylo možné najít společné východisko,“ uzavřel.

 

Náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková dodala: „Spokojenost lékařů a s tím spokojenost pacientů je pro nás na prvním místě, proto je důležitá komunikace, která byla jednáním s obory nastartována.“

 (DoB) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku

Ukončení topné sezony

Ukončení topné sezony

Letošní zima byla výjimečná

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Nejvyšší ocenění za projekty roku 2023 pro Elektrárny Opatovice a EOP Distribuce

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Pravý důvod odhalila dechová zkouška. Řidička nadýchala 2,98 promile alkoholu