Před druhou etapou rekonstrukce

Region - 24. 04. 2024
Před druhou etapou rekonstrukce

PARDUBICE - Otevření rekonstruovaného areálu Automatických mlýnů navržených před více než 100 lety Josefem Gočárem vzbudilo v loňském roce zájem široké veřejnosti i odborníků. Podílely se na něm zatím tři architektonické ateliéry – Petra Všetečky (Gočárova galerie), Jana Šépky (Sféra a Gampa) a Martina Prokše s Markem Přikrylem (Silo). Slovo „zatím“ je v tomto kontextu důležité.

 

Zatímco majitel velké části areálu Lukáš Smetana plánuje zahájit stavbu objektů, které uzavřou trojúhelníkovou piazzettu, Pardubický kraj chce mít připravený projekt na druhou etapu rekonstrukce Gočárovy galerie. Proto Rada kraje nyní vyhlásila otevřenou mezinárodní architektonickou soutěž s názvem Rozšíření Gočárovy galerie v Automatických mlýnech.

 

Soutěž přímo navazuje na první etapu vybudovaného nového sídla Gočárovy galerie v Automatických mlýnech, která umožnila přemístit do nových, architektonicky nejhodnotnějších prostor výstavní sály, doplněné vstupními prostory, kavárnou, knihovnou, společenským sálem a střešní terasou. Protože bylo od počátku zřejmé, že potřebné plochy pro další rozvoj instituce přesáhnou prostorové možnosti Gočárova objektu, byla součástí odkoupené budovy i rezerva v podobě dostavby moučného sila z padesátých let, určená pro druhou etapu výstavby galerie.

 

„Cílem nynější soutěže je získat nejlepší architektonický, prostorový, provozní a technický návrh rozšíření sídla Gočárovy galerie v budově Automatických mlýnů. Přitom není určeno, do jaké míry má být bývalé moučné silo stavebně zachováno, ani nakolik se může změnit jeho tvar,“ vysvětluje náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek a pokračuje: „Víme, že se nebude stavět hned, bude to záležet na finančních a případně dotačních možnostech kraje v dalších letech. Ale už jsme se mnohokrát přesvědčili, že je dobré být na možné investice připraven alespoň s architektonickou studií, pokud ne s celým projektem. A teď, když vidíme velký zájem o areál mlýnů, je to velká příležitost oslovit architekty, kteří by přišli s vizí, jak sídlo Gočárovy galerie dokončit.“

 

Návrh zadání architektonické soutěže zpracoval Ing. arch. Petr Všetečka a ateliér Transat architekti, autoři projektu Gočárovy galerie. Rada kraje jmenovala porotu soutěže tvořenou z elitních architektů: prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Ing. arch. Josef Pleskot a  Ing. arch. MArch. Janica Šipulová.  Součástí poroty jsou náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Roman Línek, MBA a ředitelka Gočárovy galerie, Mgr. et Mgr. Klára Zářecká, Ph.D. Dalšími přizvanými odborníky jsou zástupkyně Národního památkového ústavu Mgr. Ivana Panochová, Ph.D. a ředitel Galerie Plato v Ostravě Mgr. Marek Pokorný. Porotci zvolili předsedou poroty Josefa Pleskota.

 

„Soutěž pro nás organizuje oborná kancelář architekta Ing. arch. Tomáše Zdvihala.  Lhůta pro podání soutěžních návrhů je 5. srpna 2024, výsledky bychom rádi zveřejnili v září,“ dodal místopředseda poroty Roman Línek. (DoB) Foto: Pk (Na snímku porota)

Mohlo by vás zajímat:

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku

Ukončení topné sezony

Ukončení topné sezony

Letošní zima byla výjimečná

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Křišťálové komíny pro východní Čechy

Nejvyšší ocenění za projekty roku 2023 pro Elektrárny Opatovice a EOP Distribuce

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Nezvládla jízdu na kruhovém objezdu

Pravý důvod odhalila dechová zkouška. Řidička nadýchala 2,98 promile alkoholu