Jaký je zájem o vzdělání?

Region - 15. 03. 2021
Jaký je zájem o vzdělání?

PARDUBICKO – Přihlášky do prvního kola přijímacího řízení na střední školy, kam se nedělají talentové zkoušky, bylo možné podat do 1. března. V porovnání s předchozím rokem vzrostl počet přihlášek na střední školy zřizované Pardubickým krajem o 144, celkem uchazeči podali 9 890 přihlášek. Největší nárůst zaznamenaly obory vzdělání nástavbového studia, a to přes dvacet procent.

Nárůst počtu přihlášek je očekávaný trend, který bude v nejbližších letech ještě pokračovat. Z demografického hlediska víme, že střední školství bude početně růst. Berme to však zatím jen jako statistický ukazatel, protože celková čísla nám mohou zkreslit ti, co podali jednu přihlášku oproti těm, co podali dvě. Konečná čísla tak dostanou definitivní podobu až po dokončeném přijímacím řízení,“ vysvětlil radní pro školství Pardubického kraje Josef Kozel.

K největšímu poklesu přihlášek naopak došlo u nižšího středního odborného vzdělání s výučním listem. Přestože mírně vzrostl počet žáků v pátých ročnících, znatelně klesl také počet přihlášek na osmiletá gymnázia. Tento pokles má souvislost s obavami rodičů, že děti z pátých tříd nejsou po distanční výuce řádně připraveni ke studiu na gymnáziu.

Osobně nevnímám pokles přihlášek u osmiletých gymnázií negativně. Třeba nám tento výkyv naopak něco řekne o základním školství a kvalitách výuky na druhém stupni. Dopady distanční výuky a téměř roční paralyzování školství budou hodně znát nejen v příštím školním roce. Už teď hledáme cesty, jak co nejvíce v Pardubickém kraji kompenzovat drastický výpadek ve vzdělávání. Projekty nad rámec běžné výuky budou nutností,“ sdělil Josef Kozel. (DeP) Foto: ARCHIV

 

Mohlo by vás zajímat:

Mistři pěvci opeřenci

Mistři pěvci opeřenci

Ptačí krasavci zavítali do Domu hudby v Pardubicích

Data ÚZIS mluví jasně

Data ÚZIS mluví jasně

Kraj se musí připravit na změny ve zdravotnictví

Unikátní škola s novinkou

Unikátní škola s novinkou

V dokončované jízdárně v Kladrubech se už těší na první koně

O hasičské řemeslo je zájem

O hasičské řemeslo je zájem

Dobrovolní hasiči lákají do svých řad mladé

Dvouplošníky nebudou chybět

Dvouplošníky nebudou chybět

Překvapením pro návštěvníky Aviatické pouti by mohl být jejich počet

O Velikonocích hořelo v Dolanech

O Velikonocích hořelo v Dolanech

Na místo se sjelo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů