Pieta na Zámečku

Region - 04. 06. 2024
Pieta na Zámečku

PARDUBICE - V areálu Památníku Zámeček Pardubice se v pondělí odpoledne uskutečnil pietní akt k 82. výročí heydrichiády na Pardubicku. Za Pardubický kraj uctili památku obětí hejtman Martin Netolický a náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková. Datum pietního aktu bylo stanoveno s ohledem na popravu prvních pěti osob 3. června 1942.

 

„Heydrichiádu je potřeba vnímat nejenom v souvislosti s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ale v širším smyslu, a to prakticky od jeho nástupu. Byl to okamžik, kdy se situace v Protektorátu výrazným způsobem změnila, protože restrikce začaly být najednou mnohem intenzivnější a ukázalo se, že i v Protektorátu Čechy a Morava dochází k mnoha popravám naprosto nevinných obětí. To, že 3. června 1942 na Zámečku začaly popravy, a nakonec zde zahynulo 194 lidí včetně obyvatel Ležáků, souvisí bezprostředně s atentátem a s nejrůznějšími vyšetřováními událostí spojených s atentátem. Myslím, že v současné době je mimořádně podstatné, že si připomínáme na jednotlivých místech události relativně nedávné historie. Když se zamyslíme nad tím, co se děje v současné době v Evropě a jejím blízkém okolí, tak je potřeba připomínat události v minulosti, protože platí jedna zásada a bývá často opakována, že kdo nezná svoji historii, bývá nucený ji opakovat,“ uvedl hejtman Martin Netolický.


Pietní akt připomněl oběti popravené na Zámečku během druhého stanného práva, které bylo vyhlášeno 27. května 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V červnu a červenci 1942 vyhaslo na pardubickém popravišti 194 životů včetně Arnošta Košťála, Věry Junkové, Luďka Matury, Taťány Hladěnové či Jindřicha Švandy. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

S vyšším komfortem pro pacienty

S vyšším komfortem pro pacienty

V Pardubické nemocnici jsou dvě nové moderní angiolinky

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Vyvrcholila jedna z nejatraktivnějších soutěží pro žáky základních škol

S ambasadorkou země javorového listu

S ambasadorkou země javorového listu

Kanadská firma plánuje u Chvaletic těžbu manganu, vzniknout by mohlo až 400 pracovních míst

Salesiáni se věnují mládeži

Salesiáni se věnují mládeži

V Pardubicích opravili svůj původní dům

Socha, nebo lavička?

Socha, nebo lavička?

Chrudimské sídliště získalo originální kusy mobiliáře

Logistici patří do Pardubic

Logistici patří do Pardubic

Starají se o přepravy, opravy, odsuny i prázdné žaludky