Čtyři mrtví, dvacet sedm zraněných

Region - 06. 06. 2024
Čtyři mrtví, dvacet sedm zraněných

PARDUBICE – Několik minut před středeční 23. hodinou se na železničním koridoru poblíž nové zastávky Pardubice centrum srazil rychlík společnosti Regiojet z Prahy do Košic s nákladním vlakem. Podle prvotních zjištění Drážní inspekce nerespektoval strojvedoucí Regiojetu znamení Stůj a vjel na kolej na červenou. Nehoda si vyžádala čtyři lidské oběti, přes dvacet cestujících je zraněných. Do desítek milionů korun jdou materiálové škody. Příčiny tragédie se vyšetřují, koridor byl uzavřen. Ve čtvrtečních dopoledních hodinách Správa železnic obnovila provoz na jedné koleji. Pro cestu vlakem je stále nutno počítat s komplikacemi, nebo volit náhradní řešení.

 

K železniční nehodě do Pardubic vyjížděly profesionální a dobrovolné jednotky požární ochrany 5. června ve 22.55 hodin na hlavní koridor Pardubice – Česká Třebová. Došlo zde ke střetu mezinárodního rychlíku s nákladním vlakem. Dále na místě zasahovali policisté a Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje,“ uvádí tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

 

Hasiči z okresu Pardubice, Chrudim a sousedního Hradce Králové i hasiči Správy železnic ihned započali s vyprošťováním raněných osob. V provozu bylo několik hydraulických vyprošťovacích zařízení, kterým si hasiči vytvářeli prostor k samotnému vyproštění zraněných osob. Zraněné osoby byly tříděny dle metody START, přibližuje mluvčí.

 

V rychlíku cestovalo kolem 380 osob. Nákladní vlak převážel ve vagonech karbid vápenatý, ale naštěstí první dva vagony byly prázdné, tedy nedošlo k úniku nebezpečné látky. Na místě události byly evakuační autobusy z HZS Pardubického kraje a HZS Královéhradeckého kraje.

 

Spolupracovali jsme i s Dopravním podnikem města Pardubice při přepravě nezraněných osob. Ty byly převáženy na hlavní nádraží v Pardubicích. Tým psychologů z řad HZS a Policie ČR poskytoval na místě, ale poté i na hlavním nádraží, kam byly přepravovány nezraněné osoby, první psychickou pomoc. Dětem byly předány pro zmírnění situace z prožité nepříjemné události plyšové hračky dráčci Záchranáčci,“ popisuje prvotní řešení tragické situace mluvčí hasičů.

 

Záchranáři potvrdili, že byly potvrzeny 4 osoby, které nehodu nepřežily. Dále bylo 27 osob transportováno do nemocnic v Pardubicích, Chrudimi i Hradce Králové.

 

Vyšetřování příčin a okolností železniční nehody bude pokračovat. (zr, ro) Foto: HZS PaK

Mohlo by vás zajímat:

S vyšším komfortem pro pacienty

S vyšším komfortem pro pacienty

V Pardubické nemocnici jsou dvě nové moderní angiolinky

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Vyvrcholila jedna z nejatraktivnějších soutěží pro žáky základních škol

S ambasadorkou země javorového listu

S ambasadorkou země javorového listu

Kanadská firma plánuje u Chvaletic těžbu manganu, vzniknout by mohlo až 400 pracovních míst

Salesiáni se věnují mládeži

Salesiáni se věnují mládeži

V Pardubicích opravili svůj původní dům

Socha, nebo lavička?

Socha, nebo lavička?

Chrudimské sídliště získalo originální kusy mobiliáře

Logistici patří do Pardubic

Logistici patří do Pardubic

Starají se o přepravy, opravy, odsuny i prázdné žaludky