O podvodnících z internetu

Region - 06. 06. 2024
O podvodnících z internetu

PODŮLŠANY - „Ne každý je tím, za koho se na internetu vydává. Proto je i v tomto prostředí dobré používat selský rozum,“ konstatoval policejní preventista Radek Bendakovský během besedy My se nedáme! Tu uspořádala Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Policií České republiky jako součást projektu Komunita pro komunitu v místním pohostinství.

 

„Člověk dnes internetovým podvodníkům naletí snadno. Trestné činy jsou stále důmyslnější. A to i s využitím umělé inteligence,“ řekl Radek Bendakovský. „Když si objednáváte nějaké zboží na internetu, nikdy neposílejte nikomu peníze dopředu, pokud nemáte jistotu, že o ně nepřijdete. Když je to někdo, koho neznáte, zkuste si domluvit před platbou telefonický hovor nebo osobní setkání, abyste se ujistili, že nejde o podvodníka,“ radil policejní preventista.

Hodně podvodných inzerátů směřuje na mobilní telefony nebo tablety. „Snaží se člověka odvést na podvodnou webovou adresu. Ta může být velmi podobná té skutečné. Na mobilu a tabletu můžete třeba jen nepatrný rozdíl snadno přehlédnout,“ prohlásil Radek Bendakovský.

 

„Když vám někdo tvrdí, že je z vaší banky a chce po vás číslo účtu a karty, tak by vám to mělo být hned podezřelé. Vždyť vaše banka přece takové údaje má. A že se vám na mobilu objeví, že volají z vaší banky, neznamená, že to tak skutečně je,“ upozornil policejní preventista.

 

„Rozhodně nikomu neposílejte třímístný bezpečnostní kód na zadní straně karty. Na různé webové stránky je dobré mít různá hesla. Obsahovat by měla minimálně osm znaků včetně speciálního, jako je ?!*-+.,#$@%&,“ poznamenal Radek Bendakovský.

 

Vyvolání strachu

 

Podvodníci se často pokouší vyvolat strach. „Například tím, že vám sdělí, že váš účet někdo napadl a vy všechny peníze musíte převést někam jinam, aby byly v bezpečí. Dostanou člověka do stresové situace a donutí ho, aby jednal rychle a zkratkovitě,“ uvedl policejní preventista.

 

„Stává se, že vám kromě falešného bankéře zavolá i falešný policista, který se snaží vzbudit zdání, že je skutečný. Potvrdí, co vám sdělil falešný bankéř a zeptá se, jestli se můžete během krátké chvíle dostavit na policejní výslech. Vy samozřejmě víte, že to nestihnete, tak navrhne postup, ať poslechnete bankéře a pošlete vaše peníze tam, kam vám určil. A vy, když to uděláte, o peníze skutečně přijdete,“ popsal běžnou praxi Radek Bendakovský.

 

Výrazně levnější? Podezřelé!

 

Podezřelé může být i to, když je zboží výrazně levnější než běžná cena na internetu. „To si takhle jeden pán chtěl koupit iPhone a místo něj mu přišel plyšák. Vzhledem k tomu, že měly být telefony o polovinu levnější, pořídil si rovnou dva. Tak má doma dva plyšáky, každého za 7 tisíc korun. Peníze šly na účet v zahraničí, kde je velmi obtížné konto zablokovat. Většinou to pak dopadá tak, že o ně člověk přijde,“ dodal policejní preventista, podle něhož řada lidí ani neoznámí, že se obětí takového podvodu stala.

 

Podvody fungující na ženy

 

Pořád ještě, a to především na ženy, fungují podvody, kdy například domnělý americký voják tvrdí, že se ocitl v nemocnici a potřebuje pomoc s převedením astronomické částky. „Tu vám prý pošle, když za něj zaplatíte drobný poplatek – třeba 200 tisíc korun. Nemusí to být jen americký voják. Řešili jsme i podvody s údajným pirátem, který se nemůže vrátit z pirátské lodi. Vrcholem byl kosmonaut, který se potřebuje dostat z vesmírné stanice,“ líčil Radek Bendakovský.

 

O akci byl zájem

 

„Byla to zajímavá akce. Přinesla řadu praktických a užitečných rad, jak se bezpečně chovat na internetu,“ prohlásila místostarostka Podůlšan Šárka Kučerová.

 

„Potěšilo nás, že byl o besedu zájem. Došlo i na sdílení vlastních zkušeností návštěvníků v internetovém světě,“ podotkla ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Jana Machová. Ta je zároveň komunitní pracovnicí v projektu Komunita pro komunitu. Co je cílem projektu, za nímž stojí Místní akční skupina (MAS) Regionu Kunětické hory. „Jeho hlavním smyslem je stmelovat rodiny, podporovat opomíjené skupiny obyvatel, aby si mohly užívat aktivního důstojného života ve společnosti a také zamezit odlivu lidí z venkova do měst,“ nechal se slyšet předseda MAS Regionu Kunětické hory Jozef Petrenec. Projekt podpořila Evropská unie. TOMÁŠ DVOŘÁK

Foto: KONEP (Na snímku policejní preventista Radek Bendakovský, jenž uvedl v Podůlšanech desítky případů, jak lidé naletěli podvodníkům.) 

Mohlo by vás zajímat:

S vyšším komfortem pro pacienty

S vyšším komfortem pro pacienty

V Pardubické nemocnici jsou dvě nové moderní angiolinky

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Nový král mladých chemiků je z Plzně

Vyvrcholila jedna z nejatraktivnějších soutěží pro žáky základních škol

S ambasadorkou země javorového listu

S ambasadorkou země javorového listu

Kanadská firma plánuje u Chvaletic těžbu manganu, vzniknout by mohlo až 400 pracovních míst

Salesiáni se věnují mládeži

Salesiáni se věnují mládeži

V Pardubicích opravili svůj původní dům

Socha, nebo lavička?

Socha, nebo lavička?

Chrudimské sídliště získalo originální kusy mobiliáře

Logistici patří do Pardubic

Logistici patří do Pardubic

Starají se o přepravy, opravy, odsuny i prázdné žaludky