VYSOKÉ MÝTO - Ministerstvo kultury spolu se Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska každoročně vyhlašuje Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace památkových rezervací. Za Pardubický kraj letos postoupilo do celostátního kola už poněkolikáté město Vysoké Mýto. S tím je spojena i odměna Pardubického kraje, kterou ještě musí potvrdit krajští zastupitelé na dubnovém jednání.
„Pardubický kraj krajské vítěze tradičně vyhlašuje v září na společném setkání zástupců kulturních organizací. I letos bychom měli předat Vysokému Mýtu šek v hodnotě 100 tisíc korun za to, jak systematicky pečuje o své centrum s bohatými historickými tradicemi. Myslím, že každý, kdo do města přijede, si toho musí všimnout, a to nejen na tom velkolepě projektovaném náměstí,“ říká náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.
Město Vysoké Mýto dlouhodobě úspěšně plní Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. V uplynulém roce v památkové zóně uskutečnilo řadu oprav a rekonstrukcí. Pokračovalo s opravou Litomyšlské brány, kde byla vyměněna střecha na malé věži a opraven sokl. Obnovila se sgrafita na Pražské bráně, vše se spolufinancováním z programu regenerace. Město pak navíc na své náklady upravilo divadelní sál Šemberova divadla a zrevitalizovalo Masarykovy sady.
Město nezapomíná ani na památky jiných vlastníků. Díky finanční spoluúčasti města na Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón se v památkové zóně za poslední dobu opravila řada soukromých a církevních objektů. Vloni město přispělo na restaurování unikátního oltářního obrazu Petra Brandla v kostele sv. Vavřince a na opravu fasády a pískovcového portálu měšťanského domu na náměstí.
Krajská památka roku je také z Vysokého Mýta
Zrestaurovaný oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě získal navíc nejvyšší hodnocení v krajském kole soutěže Památka roku 2020 (kategorie malá), a díky tomu postoupil do celostátního kola.
Mimořádný obraz je opravdovým unikátem nejen v rámci Brandlovy tvorby, ale i v celém středoevropském barokním umění. Zrestaurován byl v letech 2019-2020 za 1 123 550 korun. Největší podíl byl zaplacen z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, 10 % nákladů uhradilo město Vysoké Mýto. Na opravě obrazu se finančně podílela také Římskokatolická farnost – děkanství Vysoké Mýto, která rovněž zaplatila náklady spojené s transportem obrazu. Pardubický kraj přispěl na průzkum obrazu v roce 2017. (zun) Foto: INTERNET
Mohlo by vás zajímat:
Na D35 řidiči nerespektovali povolenou rychlost, naměřeno 191 a 198 km/hod
Oslavy 28. října budou mít ve městě bohatý program i letos
Tichý oddíl v pardubické věznici pomohl odsouzeným vyrovnat se s minulostí