Nejlepší fyzikář je z Pardubic

Region - 26. 03. 2021
Nejlepší fyzikář je z Pardubic

 

PARDUBICE - Na on-line výuku si domů zakoupil obří tabuli a grafický tablet, svým studentům je pro konzultace k dispozici i o víkendu a jako vánoční dárek jim dal voucher na výmaz nepovedené známky. Leoš Baroň sice v SOŠ EDUCA Pardubice učí teprve druhým rokem, ale už byl nominován do ankety Zlatý Ámos. Jako fyzikář soutěžil i v kategorii ČEZ Ámos, kterou vyhrál.

Za vítězství mu náleží 200 000 korun od Nadace ČEZ na nákup učebních pomůcek.

Distanční výuku svým žákům zpestřuje nejrůznějšími soutěžemi, nikdy nedává do testů chytáky a jediné, na co je opravdu „pes“, je podvádění. Pardubický patriot Leoš Baroň se k učení dostal velkou oklikou, ačkoliv sám pochází z kantorské rodiny – kromě maminky, která učila fyziku na základní škole, byli učiteli jeho děda, teta a v současné době i jeho sestra a sestřenice. V SOŠ EDUCA Pardubice si ale rychle získal srdce svých studentů, kteří jej nominovali hned do několika kategorií ankety Zlatý Ámos. A protože se nebojí dělat praktické pokusy ani v on-line prostředí, získal právem titul nejlepšího fyzikáře ČEZ Ámos.

Jeho recept je přitom jednoduchý: „Když něco žáci nechápou, není to vina jejich, ale moje, já jsem ten, kdo musí přijít na způsob, jak jim to vysvětlit. Proto všechno pečlivě procvičujeme. Spíš než na teorii, kterou si vždycky můžou vygooglit, kladu důraz na praktickou stránku: aby uměli v každodenní praxi použít ty správné vzorečky,“ uvádí Baroň.

Proto také v písemkách neznámkuje jen výsledky, ale celý postup. Když vidí, že žák látce rozumí, ale jen se spletl ve výpočtu, dá mu dobrou známku. Kromě toho také o Vánocích a Velikonocích svým studentům vždy věnuje voucher na výmaz jedné nepovedené známky. „Není přece fér, když to někomu jednou ulítne, aby mu jedna špatná známka zkazila průměr,“ usmívá se. Z výhry má velkou radost a už se těší, až se studenty probere, co by si za výhru od Nadace ČEZ mohli pořídit.

Skupina ČEZ v rámci soutěže Zlatý Ámos vyhlásila anketu o nejoblíbenějšího fyzikáře již poosmé. „Energetika se neobejde bez technicky vzdělaných lidí. Vztah k přírodovědným předmětům se ale formuje už na základní škole, klíčovou roli při tom hraje osobnost učitele či učitelky. Proto dlouhodobě podporujeme fyzikáře a fyzikářky, kteří tento obtížný předmět dokáží dětem představit poutavě a zažehnout s nich jiskru zájmu,“ říká členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková. S výhrou ČEZ Ámos je spojený finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun, právě na vybavení učeben technických předmětů.

Vizitka Leoše Baroně
Leoš se narodil v Pardubicích a celý život je hrdým místním patriotem a fanouškem zdejšího hokejového a fotbalového klubu. Matematika a fyzika mu šly už na gymnáziu, vysokou školu ale nedokončil a pracoval ve finančnictví. Až ve svých 46 letech se na vysokou školu vrátil a studuje ekonomicko-správní fakultu Univerzity Pardubice. Už od začátku studia doučoval své spolužáky matematiku, a protože měl samé pozitivní ohlasy, rozhodl se učitelství věnovat naplno. Svou práci zbožňuje a neustále se snaží zlepšovat prostřednictvím dalších kurzů a seminářů. Ve volném čase rád jezdí na chatu a experimentuje v kuchyni, jeho specialitou je sekaná, kterou připravuje na desítky způsobů. Také jezdí pravidelně k moři a občas si zahraje badminton. (zr) Převzatá zpráva z tiskového servisu Skupiny ČEZ, Foto: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat:

Ptačí chřipka na Přeloučsku

Ptačí chřipka na Přeloučsku

Chovatel nahlásil úhyn 380 kachen, všechny ostatní budou utraceny

Primárně pro sociální služby

Primárně pro sociální služby

V příspěvkových organizacích kraje budou jezdit vozidla s plug-in hybridním pohonem

Unikát poputuje do muzea

Unikát poputuje do muzea

Univerzitní restaurátoři dokončili záchranu pravěké studny

Za podporu a dobré jméno

Za podporu a dobré jméno

Policejní prezident ocenil hejtmana Martina Netolického medailí I. stupně

O zemědělské politice

O zemědělské politice

Neprodiskutované změny mohou ohrozit český potravinářský průmysl

15 milionů na zateplení

15 milionů na zateplení

Také chrudimskou Obchodní akademii čekají stavební úpravy