TECHNOhrátky opět do škol

Region - 19. 04. 2021
TECHNOhrátky opět do škol

PARDUBICE – Dobrá zpráva pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty vybraných středních odborných škol v Pardubickém kraji. Také v roce 2021 je budou provázet TECHNOhrátky – projekt na podporu volby studia technických a odborných oborů. Organizátoři vyhlásili právě v těchto dnech devátý ročník oblíbeného seriálu, který opět nabídne ve vybraných středních školách patnáct seznamovacích akcí s nejrůznějšími profesemi a řemesly, dlouhodobou soutěž o atraktivní ceny i spoustu poučení a zábavy pro jeho aktéry.

 

Zatím poslední TECHNOhrátky se uskutečnily 9. září loňského roku ve Střední průmyslové škole stavební Pardubice. Od té doby je – stejně jako ostatní školní výuku – zastavila pandemie nemoci Covid-19.

„Jsme rádi, že Pardubický kraj TECHNOhrátky podpořil i v této složité době. Žáci osmých a devátých ročníků ani středoškolští studenti zatím do lavic stále ještě nemohou, proto průběh projektu samozřejmě maximálně přizpůsobíme platným protiepidemickým opatřením. Do konce dubna nejprve školáky oslovíme vyhlášením kreativní soutěže Řemeslo doma. Vlastní program v podobě patnácti motivačních akcí plánujeme zahájit v září, kdy už snad koronavirová pandemie definitivně pomine,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

 

Soutěž Řemeslo doma II. bude navazovat na vydařenou premiéru v minulém roce, kdy více než stovka aktérů ze základních i středních odborných škol přihlásila své, často unikátní technické, gastronomické či umělecké práce z kovu, dřeva, papíru, plastu a textilu. Tyto artefakty vznikly během uzavření škol v domácích podmínkách – v dílnách, obývacích pokojích, na půdách, na zahradách nebo v kuchyních. Termín pro zaslání fotografií soutěžních výrobků vyprší zájemcům 15. června, poté bude o pořadí v několika kategoriích rozhodovat odborná porota i veřejnost prostřednictvím hlasování na facebookovém profilu projektu.

 

V současné době organizátoři ve spolupráci s odborem školství Krajského úřadu Pardubického kraje finalizují termíny patnácti zastavení letošních TECHNOhrátek na středních odborných školách. V seznamu jsou všechny, v nichž se kvůli nástupu pandemie nemoci Covid-19 v roce 2020 akce nekonala. Staronováčci jsou tentokrát jen tři – SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim, SŠ zahradnická a technická Litomyšl a SŠ automobilní Ústí nad Orlicí.

 

„Sestavit optimální kalendář akcí je nesmírně obtížný úkol. Je totiž nutné sladit termínové představy vedení pořadatelských středních odborných tak, aby vyhovovaly nejen jim, ale také respektovaly postupné střídání jednotlivých okresů, v nichž tyto školy sídlí. Pokud koronavirová pandemie skončí, počítáme s ´ostrým´ startem projektu od začátku září, Navíc abychom zvládli kompletní program projektu, budeme muset TECHNOhrátky pořádat každý týden a navzdory tomu nás čeká závěrečná akce krátce před Vánoci,“ vysvětluje Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Od května 2013 se během následujících osmi let zapojilo do TECHNOhrátek v 95 speciálních akcích celkem 12 765 žáků ze 119 základních škol. V loňském roce se uskutečnily pouze čtyři návštěvy středních škol – tři na jaře, jedna v září. (zr) Ilustrační foto: VLADIMÍR ZEMÁNEK

 

 

TECHNOhrátky – seznam středních škol na rok 2021

SŠ technická a VOŠ ČESKÁ TŘEBOVÁ

Odborné učiliště CHROUSTOVICE

SOŠ a SOU obchodu a služeb CHRUDIM

VOŠ a SŠ zemědělská CHRUDIM

SOU zemědělské CHVALETICE

SOU opravárenské KRÁLÍKY

SOŠ a SOU LANŠKROUN

 

 

Průmyslová SŠ LETOHRAD

SŠ zahradnická a technická LITOMYŠL

SPŠ potravinářství a služeb PARDUBICE

SPŠ stavební PARDUBICE

SOU SVITAVY

SŠ automobilní ÚSTÍ NAD ORLICÍ

SŠ technická VYSOKÉ MÝTO

SŠ obchodu, řemesel a služeb ŽAMBERK

Mohlo by vás zajímat:

O parkování a o letišti

O parkování a o letišti

Kraj a město řeší situaci v okolí Pardubické nemocnice

Línek: Zachovat objem financí

Línek: Zachovat objem financí

V Evropském výboru regionů o rychlé přeshraniční pomoci při katastrofách

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha