Parádní nápad má vítěze

Region - 30. 04. 2021
Parádní nápad má vítěze

 

PARDUBICE - Někdy máš nápad a někdy máš „Parádní nápad“. Soutěž, do které se letos přihlásilo 41 účastníků. Sítem několika kol se dostalo do finále 10 nejzajímavějších projektů. Cílem soutěže je přivedení nových podnikatelských záměrů na světlo světa. Vítězové získali hodnotné ceny. Finále proběhlo 27. dubna online

 

V loňském roce se spojily dvě organizace P-PINK a PowerHUB, aby společně uspořádaly soutěž pro studenty, podnikatele, vědce a všechny kreativce. Pro velký úspěch se soutěž letos zopakovala. Své podnikatelské projekty představili soutěžící studenti a začínající podnikatelé. Bylo rozdáno několik „parádních“ cen: mentoring celkem v hodnotě 300.000 Kč, 30.000 Kč v hotovosti, technické konzultace od Microsoftu, mediální rozhovor pro svetchytre.cz, kredity v hodnotě 10 000, - Kč na Startupjobs, vstupenka na Startup World Cup & Summit, cesta a vstup na zahraniční networkingovou akci.

 

Proč měla porota tak těžký úkol? Nápady byly opravdu nápadité a bylo těžké vybrat jen tři nejlepší. Tím pádem vymysleli porotci navíc netradiční cenu „miláček poroty“. Stal se jím Kovář Masaryk. Projekt zdůrazňuje, že Češi vždy platili za skvělé řemeslníky. Nápad jménem Kovář Masaryk nabízí seznámení se všemi řemesly a umožňuje zájemcům i vyzkoušení v praxi všech, která jsou k mání. Jedná se o první jednotnou webovou platformu s kurzy zaměřenými na řemesla a ruční práce.

 

Třetí místo obsadil projekt Aqua-reaktor. Tři kluci z gymnázia Dašická v Pardubicích představili technologický koncept, který by podle nich měl do budoucna fungovat v každém městě. Zkrátka v místech vzniku biologického odpadu vybudovat jakési čistící středisko na zpracování bioodpadu z domácností, gastropodniků, ze zelených ploch ve městech atp. Zpracováním lze získat žádané produkty, například elektřinu, teplo, krmení pro ryby atd. Mají již ověřeno, že největší zájem je o hnojivo, které je rovněž produktem z Aqua-reaktoru.

 

Na druhém místě zazářil projekt VOS.health, jehož tvůrci pocházejí z části z Vysokého Mýta. Na začátku byla otázka, proč nás víc zajímá, jak vypadáme, než jak se cítíme. Tento fakt vede k zanedbávání naší psychiky a poté i k následkům, jako je vznik depresí a dalších duševních defektů. VOS je systém aplikací, digitální prostor, kde si každý může zaznamenávat své emoce a pracovat na jejich zlepšení pomocí nejrůznějších intervenčních metod, které aplikace navrhuje. VOS například vyhodnocuje i nedostatek spánku, či pohybu člověka. A řešením začínající psychické nepohody je třeba obyčejná chůze, kterou mu aplikace „naordinuje“. VOS dokáže udržovat přehled o náladě lidí a pracovat na dlouhodobém zvýšení jejich spokojenosti.

 

První místo obsadila slovenská rodinná firma s projektem Ediris. Projekt mimo jiné řeší emisní plyny CO2 a snižování jejich produkce. Konkrétně se týká krav a prvoplánově i jejich plynů. Trochu směšné, ale jen do té doby, než si řekneme, že zdravá strava, zdravá kráva, více mléka. Projekt Ediris je reálný a má technologii založenou na umělé inteligenci, která optimalizuje výživu farmářských zvířat. Díky tomu se navýší dojivost krav o 25% a o 11% se sníží emise (plyny). Technologie zvyšuje produktivitu zvířat, zlepšuje jejich zdravotní stav, snižuje náklady farmáře a snižuje také vytvořené zvířaty.

 

A jsme u konce letošního ročníku. Všichni nezískali první cenu, to ani nejde. Avšak všichni účastníci vyhráli sami nad sebou tím, že se odhodlali přihlásit a věnovali čas přípravě na soutěž. Procvičili se v prezentaci svého nápadu. Seznámili se s novými lidmi, získali nové kontakty, zkušenosti a znalosti… Spolupořadatelům děkujeme a těšíme se za rok na viděnou.

 

Je tu pro Vás, Pardubický podnikatelský inkubátor, z.s., P-PINK. Pracujeme pro území celého kraje. Posláním P-PINK je spolupráce s podnikateli, kteří potřebují pomoc, dále podporujeme i ty úspěšné, kteří chtějí něco vylepšit. A vyhledáváme nové talenty ze středních a vysokých škol. Tyto aktivity jsou hrazeny Pardubickým krajem a městem Pardubice. Oba partneři směřují k tomu, aby kraj i město vzkvétaly i co se týče rozvoje podnikatelského prostředí a budoucích příležitostí pracovních míst u nově vzniklých podnikatelských subjektů. Sledujte naše stránky p-pink.cz a FB P-PINK

 

HANA ŠTĚPÁNOVÁ, předsedkyně správní rady P-PINK, projektová manažerka pro rozvoj spolupráce se vzdělávacími institucemi a obcemi na území Pardubického kraje.

 

Mohlo by vás zajímat:

Vírník se poroučel k zemi

Vírník se poroučel k zemi

Poblíž Kunětic došlo ve středu odpoledne k letecké nehodě

Tady bude nový kruhový objezd

Tady bude nový kruhový objezd

Hlavními důvody výstavby jsou bezpečnost a zklidnění dopravy v lázeňském městě

O parkování a o letišti

O parkování a o letišti

Kraj a město řeší situaci v okolí Pardubické nemocnice

Línek: Zachovat objem financí

Línek: Zachovat objem financí

V Evropském výboru regionů o rychlé přeshraniční pomoci při katastrofách

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty