Oslava renesance pokračuje

Region - 05. 05. 2021
Oslava renesance pokračuje

 

PARDUBICE – Dlouho připravovaný program „500 let renesance ve východních Čechách“ organizátoři nevzdali ani přes složitou epidemickou situaci, která zkomplikovala konání mnoha akcí letos na jaře. Přicházejí zatím s publikacemi, online přednáškami, výstavami a koncerty a připravují se na „živé“ akce pro veřejnost.

 

 

Program začal vznikat už v lednu roku 2020 v kanceláři náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka.  Zapojily se do něj krajská muzea a galerie, ale také město se svými kulturními organizacemi, Univerzita Pardubice a Národní památkový ústav a některé jeho objekty. Připojily se i firmy spojené s odkazem Pernštejnů, jako je Pardubický pivovar a Rybniční hospodářství v Lázních Bohdaneč. V současné době je v programu 34 účastníků, kteří plánují nějakou akci.

 

 

„Má smysl opakovaně si připomínat významné osobnosti českých dějin, které se kladným způsobem zasloužily o rozvoj naší země i našeho kraje a jejichž kvalita byla ověřena přísným „sítem času“. Není jich mnoho. Pro Pardubický kraj, a zvláště pro město Pardubice je takovou osobností Vilém z Pernštejna, od jehož úmrtí letos uplynulo 500 let,“ řekl odborný garant programu, profesor Petr Vorel z Univerzity Pardubice a pokračoval: „I po půl tisíciletí je v našem kraji i ve městě zřetelný Vilémův zakladatelský počin, který zásadním způsobem ovlivnil hospodářský, urbanistický i kulturní vývoj regionu. Navíc se jednalo o muže, který pozitivním způsobem ovlivňoval historický vývoj celého českého soustátí na přelomu středověku a novověké éry. Jeho význam je nadčasový. Dodnes může i mladé generaci sloužit jako vzor úspěšného státníka: Dokázal účelně využít získanou politickou moc a hmotné bohatství nejen k užitku své vlastní rodiny, jejíž soudržnosti si cenil nade vše, ale i k prosazení společenských a ekonomických změn. Ty byly výhodné a spravedlivé pro všechny. Měl moc a možnost nastavit obecně platná pravidla, díky nimž zažívala naše země v 16. století dlouhé období míru a prosperity.“ 

 

 

Pardubický kraj pro letošní turistickou sezónu připravil novou interaktivní mapu renesančních památek v kraji. „Mapa je malovaná a najdete ji na webu vilem500.cz. Můžete si na ní rozkliknout informace od Národního památkového ústavu o každém z uvedených 41 míst,“ uvedl Roman Línek. „Tento týden se také v kraji objevily první stojany s venkovní výstavou o Pernštejnech a renesanci. Celkem jich bude 15. Jsou trojboké, na jedné straně je společný úvod o Vilémovi z Pernštejna, na druhé straně je téma spojené s konkrétním místem, kde je stojan umístěn, a na třetí straně je mapa renesančních památek a také cestovatelská soutěž. Jmenuje se „Kdo správně naplní Vilémovu truhlu“. Otázky jsou jednoduché a k účasti je potřeba jen čtečka QR kódů v telefonu, emailová adresa a pozorně číst text na panelu. Vylosovaní výherci získají upomínkové předměty od organizátorů. Hlavně je ale chceme motivovat k objevování a poznávání,“ doplnil Línek.

 

 

V tuto chvíli najdou cestovatelé panely na 12 místech, z nichž je 6 v Pardubicích. Hrady a zámky spadající pod Národní památkový ústav – tedy Hrad Kunětická hora, Hrad Litice a Zámek Litomyšl, ještě vláda nedovolila otevřít a na dvou ještě probíhají práce. „Pro tyto tři objekty máme trochu jiné stojany, které jsou celodřevěné a více připomínají historii. Na všech třech místech máme pro návštěvníky připravené novinky a samozřejmě se na ně už těšíme. U nás na Kunětické hoře dokončujeme evropský projekt rekonstrukce části hradu opravované před 100 lety podle projektu Dušana Jurkoviče a hotovo budeme mít na přelomu května a června. Hned potom se k soutěži také připojíme. Na Liticích nyní řeší havárii zdiva na vstupní bráně, proto panel umístí před hradem. Samotný objekt hradu bude pro návštěvníky otevřený zřejmě až od července. Zámek Litomyšl by měl otevřít v souladu s vládními opatřeními,“ informoval Miloš Jiroušek, kastelán hradu Kunětická hora.

 

 

Další akce programu 500 let renesance ve východních Čechách pro veřejnost začnou nabíhat postupně podle rozvolňování podmínek shromažďování, zřejmě v průběhu června. Vyvrcholením letošního pernštejnského roku bude otevření expozice Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách ve Východočeském muzeu na pardubickém zámku. V závěru roku na ni naváže odborná pernštejnská konference.

 

 

 

Do připomínky Pernštejnů se mnoha aktivitami zapojilo město Pardubice. „Kalendář kulturních akcí, které jsou k tomuto výjimečnému výročí naplánovány, město obohatí v průběhu celého roku zakomponováním tématu renesance do řady akcí. Pernštýnská noc bude sice v menší podobě jen na pardubickém zámku, ale například červnový městský festival Zrcadlo umění se uskuteční na téma NEW RENESANCE na několika zastaveních ve městě. 25. června se poběží v rámci dostihového víkendu před II. kvalifikací na Velkou pardubickou Cena města Pardubic - Dostih Viléma z Pernštejna. Pernštejnové budu připomenuti i v průběhu letošního RETROMĚSTEČKA…. Vrcholem pak budou podzimní Městské slavnosti Pardubice na začátku října, jejichž součástí by měl být výpravný historický průvod a ohňostroj na originální audiovizuální nahrávku Komorní filharmonie Pardubice,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jan Mazuch.

 

 

 

Roman Línek představil také publikaci s názvem 500 let renesance ve východních Čechách, na které spolupracovali všichni účastníci programu: „Chtěli jsme tu shrnout zajímavosti o Pernštejnech a renesančních památkách v kraji pro laickou veřejnost. Koho téma osloví, může se dostat k odborné literatuře na toto téma. Publikace bude k dispozici v našich muzeích, na turistických informačních centrech a na akcích Pardubického kraje.“ Publikace je také ke stažení na webové stránce www.vilem500.cz, kterou zřídil a provozuje Pardubický kraj. Zájemci zde najdou všechny aktuality, změny termínů, podmínky soutěže, interaktivní mapu i zajímavosti z médií.

 

 

Pardubický kraj a další vlastníci věnují nemalé úsilí pro zachování hmotných památek, které nám tu Pernštejnové zanechali. Ale třeba odkaz samotného Viléma z Pernštejna je mnohem širší, jak shrnuje Petr Vorel: „I pro naši dobu je velmi poučné, jaké nehmotné dědictví nám chtěl Vilém z Pernštejna odkázat svými myšlenkami a činy. Nemůžeme si vybírat, do jakého společenského zřízení jsme se narodili. Jsme stejní, jako naši předkové před půl tisíciletím, jen žijeme v jiných kulisách moderní doby. Můžeme však ovlivnit, co zanecháme našim potomkům. V tom je odkaz pánů z Pernštejna stále aktuální.“ Ve druhé polovině tohoto roku vyjde třetí rozšířené vydání knihy Páni z Pernštejna od tohoto historika, který se Pernštejnům dlouhodobě věnuje.

„Jsem přesvědčen, že je správné se vracet k ideálům renesance a humanismu a je to i jedna z ambicí našeho programu. To, že se tehdy do středu zájmu postavil člověk, svobodně myslící jednotlivec, položilo základy naší moderní evropské společnosti. Některá období našich dějin se takový přístup snažila potlačit, ale dnes bychom se neměli bát ho naplno praktikovat,“ uzavřel téma 500 let renesance Roman Línek.

 

 

Pro ty, kteří potřebují k cestování za Pernštejny a renesancí v kraji nějakou další pobídku a inspiraci, je připraveno 15 venkovních historických panelů na různých místech kraje. Kromě základních informací z historie jednotlivých míst na nich najdou soutěž nazvanou: Kdo správně naplní Vilémovu truhlu? To by se mělo podařit každému, kdo navštíví všechna místa s panely a za správnou odpověď získá příslušný počet virtuálních grošů. Další informace a QR kódy jsou umístěny přímo na panelech na těchto místech:

1.       Kunětická hora, hradní nádvoří, Vilém stavitel

2.       Litice, nádvoří hradu, Panství liticko-potštejnské

3.       Zámek Litomyšl, nádvoří zámku, Vratislav z Pernštejna v Litomyšli

4.       Zámek Pardubice, nádvoří zámku, Vilém válečník

5.       Pardubice, Komenského náměstí, Krajský úřad, Vilém politik a správce

6.       Pardubice, Pernštýnské náměstí, radnice, stavební rozvoj města

7.       Pardubice, náměstí Republiky, zvonice, Vilém a víra

8.       Pardubice, třída Míru, před ČSOB, Vilém ekonom a bankéř

9.       Pardubický pivovar, Palackého ul., před vchodem, pivovarnictví

10.   Lázně Bohdaneč, Masarykovo náměstí, u radnice, rozvoj Bohdanče

11.   Lázně Bohdaneč, hráz Bohdanečského rybníka, Vilém a rybníkářství

12.   Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, vznik hřebčína

13.   Lanškroun, u vstupu do radnice, Pernštejnové v Lanškrouně

14.   Chrudim, Resselovo náměstí, Mydlářovský dům

15.   Moravská Třebová, nádvoří zámku, renesanční zámek a mázhausy

 

(zun) Foto: Pk (Na snímku Vilém z Pernštejna na obraze Petra Nikla)

 

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru