Úspěch Vojty Tefra

Region - 31. 05. 2021
Úspěch Vojty Tefra

 

PARDUBICE - Čtrnáctý ročník regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích (SPŠCH), zná svého vítěze. Titul nejlepšího mladého chemika získal Vojtěch Tefr z pardubické ZŠ Polabiny 3.

 

 

Soutěž probíhala od září loňského roku a skládala se z tříkolového testování teoretických znalostí. První kolo se uskutečnilo prezenčně přímo na základních školách, krajská kola a regionální finále musely být realizovány distančně formou on-line testu. Celkem se klání zúčastnilo více než 3 000 žáků devátých tříd ze 108 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina.

 

 

 „Letošní účast byla poznamenána komplikacemi s pandemií, zájem o soutěž ale přesto zůstal vysoký. Potvrzuje to fakt, že chemie se těší u mladých stále rostoucí oblibě a stává se i vyhledávaným studijním oborem,“ uvedl ředitel pořádající SPŠCH Pardubice Jan Ptáček.

 

 

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se bohužel nemohlo uskutečnit ve společenské podobě, a tak předání cen proběhlo individuálně v prostorách agentury Czech marketing, která klání organizačně zajišťuje. Oceněni byli soutěžící ve čtyřech kategoriích.

 

 

V nejprestižnější kategorii jednotlivců zvítězil Vojtěch Tefr z pardubické ZŠ Polabiny 3, který si jako výhru odnesl tablet a řadu dalších cen. „Finálový on-line test jsem vyplnil rychle a skoro bezchybně, takže lepší umístění jsem očekával. Přesto mě vítězství překvapilo, na první místo jsem nepomýšlel. Velkou radost mi udělal tablet, který využiju v soukromí i při dalším studiu. Kromě chemie mě baví i matematika a geometrie a jednomu z těchto oborů bych se jednou rád věnoval,“ prozradil nejlepší mladý chemik. Na druhé příčce se umístila Natálie Neumeisterová z Masarykovy ZŠ Polička, která získala chytrý telefon od společnosti Glenmark Pharmaceuticals Vysoké Mýto. Třetí místo obsadil Jan Wawrzyczek ze ZŠ Červená Voda a odměnou mu byl interaktivní robot Ozobot. Oceněno bylo všech 30 finalistů. Šest nejúspěšnějších žáků postoupilo do celostátního finále, které se uskuteční distančně formou on-line testu 15. června 2021.

 

 

Soutěže projektů se zúčastnilo osm týmů základních škol, které se pokusily nápaditě zpracovat letošní téma „Chemický průmysl a jeho výrobky“. Soutěžní týmy natočily krátká videa o své práci, jejich kvalitu pak posuzovala odborná porota pedagogů SPŠCH. Prvenství vybojovala ZŠ Štefcova Hradec Králové s projektem nazvaným Máslo. Vítězný film obsahoval řadu poutavých experimentů i úspěšný pokus o výrobu másla tradičním způsobem. „Téma si vymysleli žáci sami a pracovali na něm s velkým zaujetím. Nejvíc je bavila ochutnávka vlastnoručně vyrobeného másla. Mrzí nás, že jsme nemohli navštívit soukromou farmu, kde jsme měli domluveno i podojení živé krávy, což by byl pro žáky velký zážitek,“ uvedla Sylva Balcarová, jejíž tým si jako hlavní cenu odnesl přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner. Druhé místo obsadila ZŠ Dašice a získala sadu laboratorního vybavení od společnosti Kavalierglass. Třetí skončili žáci ZŠ Hálkova Humpolec, kteří vyhráli automatickou pipetu a sadu plastových pipet od společnosti Eppendorf. Hodnotné ceny si odnesly všechny zúčastněné týmy.

 

 

V soutěži o nejlepšího učitele zvítězila Eva Spilková ze ZŠ Masarykova Polička, která získala poukaz odborového svazu Synthesia na víkendový pobyt v rekreačním středisku Seč a řadu dalších cen. Druhé místo obsadila Monika Hrabánková z pardubické ZŠ Polabiny 3 a třetí pozici vybojoval František Fojtík ze ZŠ Červená Voda. Oba pedagogové si odnesli dárkové balíčky od partnerů soutěže včetně vstupenek na představení Východočeského divadla na Kunětické hoře. Oceněni byli i učitelé, kteří se umístili na čtvrtém a pátém místě.

 

 

Soutěž o nejlepší školu přinesla stejné výsledky jako kategorie učitelů. Nejúspěšnější školou se stala ZŠ Masarykova Polička, po níž následovala pardubická ZŠ Polabiny 3 a ZŠ Červená Voda.

 

 

„Letošní ročník Mladého chemika se musel vypořádat s velice nepříznivou a proměnlivou epidemickou situací. Naštěstí jsme stihli včas zareagovat a soutěž se nám podařilo v plném rozsahu realizovat. Mladý chemik tak opět splnil své poslání a představil nastupující generaci chemii jako velmi přitažlivý a perspektivní obor, který má smysl studovat, protože nabízí vynikající možnosti pracovního uplatnění. Rádi bychom proto poděkovali všem učitelům a žákům, kteří se v takto složité době do soutěže zapojili, a také agentuře Czech marketing, pod jejímž vedením jsme regionální kola úspěšně dovedli až do cíle. Největší poděkování patří ale partnerům soutěže, kteří nás neopustili ani v nepřejících časech a umožnili nám zachovat kontinuitu největšího a nejoblíbenější projektu svého druhu. Věřím, že v rámci příštího ročníku soutěže se již budeme moci všichni potkat při slavnostním vyhlášení výsledků, které mívá charakter společenské události,“ uzavřel ředitel SPŠCH Jan Ptáček. (zr) Foto: ARCHIV REDAKCE

 

Mohlo by vás zajímat:

V Kladrubech s mezinárodní účastí

V Kladrubech s mezinárodní účastí

Jedni z nejlepších vozatajů světa zavítali na Rudolfův pohár 2024

Snaží se nalézt dohodu

Snaží se nalézt dohodu

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnic Pardubického kraje a Lékařského odborového klubu

Zvána je i široká veřejnost

Zvána je i široká veřejnost

Na Univerzitě Pardubice vystoupí světová špička ve 3D designu

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Chytré hodinky zalarmovaly hasiče

Ti nezaváhali a okamžitě se pustili do záchrany lidského života

Ke 111. výročí existence

Ke 111. výročí existence

Speciální škola v Pardubicích dostala nový objekt integračního centra

Mělo by býti plnohodnotné

Mělo by býti plnohodnotné

Kraj vyhlásil výběrové řízení na vybudování návštěvnického centra na pardubickém zámku