Závažný zločin

Region - 31. 05. 2021
Závažný zločin

 

PARDUBICE – Policie z kraje si před nedávnem posvítili na skupinu „podnikatelů“ cizí státní příslušnosti, kteří byli podezřelí z toho, že ve velkém krátili daň z přidané hodnoty. Šlo o případ, který je důkazem, jak daňová Kobra může fungovat i napříč regiony. 

 

 

Jakým způsobem bylo podezření odhaleno a jak probíhal samotný zásah na skupinu podezřelých, popisuje plukovník David Kakrda, zástupce vedoucího krajského odboru hospodářské kriminality v Pardubicích.

 

 

Na počátku odhalení této kauzy stojí zjištění Finančního úřadu pro kraj Vysočina. Právě tento úřad začal sledovat devět právnických osob (jak už to bývá - se sídlem v Praze), které po dobu téměř dvou a půl let sofistikovaným způsobem měly provádět různé zásahy do účetnictví, které jim vynesly více než 40 miliónů.

 

 

V čem je vina obviněných osob spatřována? Podezřelí, byť nebyli formálně uvedeni v obchodním rejstříku, obchodní společnosti fakticky ovládali. Uvedené společnosti inkasovaly miliony korun za zprostředkování pracovní síly pro desítky subjektů, především zemědělská družstva, po celé republice. Peníze z bankovních účtů vybírali v hotovosti, ty nekončily u toho, kdo práci odvedl, ale u hlavních podezřelých. Aby nemuseli státu odvádět z těchto zisků daň, snižovali tzv. daňový základ tak, že v účetnictví daňových subjektů vykázali fiktivně přijatá zdanitelné plnění (zjednodušeně řečeno šlo o smyšlené náklady podložené účelově vytvořenými doklady), a to vždy jednotlivě do částky 10 tisíc korun. Tímto krokem nemuseli v tzv. kontrolních hlášeních správci daně identifikovat dodavatele, kterému měli údajně finanční prostředky hradit. Celková způsobená škoda dosahuje za období od ledna 2018 do dubna 2020 téměř 41 milionů korun.

 

 

Zmíněné podvodné aktivity byly i v hledáčku pracovníků Odboru pátrání Hradec Králové, Generálního ředitelství cel. Tento odbor ve spolupráci s pracovníky Finančního úřadu pro Kraj Vysočina dostupnými zákonnými prostředky popsanou trestnou činnost prověřoval. Ve správném momentu pak byli k případu v rámci součinnosti Kobra přizváni i naši kriminalisté.  Po pečlivých přípravách proběhla na konci dubna 2021 realizace této trestní věci s krycím názvem „Kličko“, do které jsme nasadili téměř 100 policistů a přes padesát pracovníků Celní správy, kteří najednou zasahovali v bydlištích podezřelých, ubytovnách ukrajinských dělníků, kancelářských prostorech a v zemědělských družstvech, na dvaceti místech v pěti krajích. Policisté zadrželi a obvinili čtyři hlavní aktéry - muže ve věku 34-43 let - ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně. V rámci domovních prohlídek i prohlídek nebytových prostor zajistili nejen řadu listin a dat v elektronické podobě, ale rovněž majetek (nemovitosti, peníze na účtech a cennosti) v hodnotě 19 milionů, jako tzv. náhradní hodnotu.

 

 

„Na všechny obviněné byla soudem uvalena vazba. Nyní jsou ohroženi trestní sazbou odnětí svobody v délce trvání od 5 do 10 let,“ uzavírá krajská policejní mluvčí Eva Maturová. (zr) Foto: PČR

Mohlo by vás zajímat:

Když je co nabídnout

Když je co nabídnout

Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys

Co bude dál

Co bude dál

Stavbou centrálního příjmu investice do Pardubické nemocnice neskončí

Muzeum má kousek standarty

Muzeum má kousek standarty

Podle ředitele Tomáše Libánka jde o dokument jedné z forem občanské neposlušnosti

Labe vydalo lidské tělo

Labe vydalo lidské tělo

Hasiči asistovali policistům s vyproštěním utonulého

Jak získat informace a rady

Jak získat informace a rady

Neziskovky z Pardubicka a Chrudimska míří do Kruhu zdraví

Seminář s rekordním zájmem

Seminář s rekordním zájmem

Strážníci a hasiči z Pardubického kraje se učili, jak postupovat při odchytu zvířat