Za poznáním do podzemí

Region - 08. 06. 2021
Za poznáním do podzemí

 

PARDUBICE - Jeskyně jsou oblíbeným cílem letních výletů. Za poznáním podzemního světa letos ale nemusíte vyrážet jen do krasových oblastí. Při návštěvě Východočeského muzea jste zváni do jeskyně, která vznikla přímo pod věží pardubického zámku. Výstava nazvaná Život ve věčné tmě aneb Po stopách slepých brouků se tu otevírá 9. června.

 

 

Výstava láká na jeskyni se vším všudy – krápníky, kolonií vrápenců, jezírkem i jeskyňářem. Teplota bude jen o něco vyšší než v opravdové jeskyni. Chybět nebudou ani typické zvyky kapající vody. Jeskyně, podzemní prostory a jejich zvířecí obyvatelé jsou hlavním tématem výstavy.

 

 

„Specifické podzemní prostředí, po staletí neměnné, se podílelo na vývoji svérázných životních forem živočichů adaptovaných na tyto extrémní podmínky. V naší výstavě návštěvníky obklopí zajímavosti o jeskyních a jeskynní fauně, ale také o lidech, kteří je zkoumají,“ zve Jan Dolanský, kurátor výstavy a vedoucí přírodovědného oddělení muzea. „Prohlédnete si pestrou škálu živočichů od hmyzu až po obratlovce, pozoruhodné vybavení jeskyňářů, ukázky specializovaných knih či odborných časopisů k této problematice,“ přidává výčet exponátů.

 

 

„Specifickou krásu podzemí však není možné vidět bez světla. Člověk tento problém od nepaměti řešil mnohými způsoby. Od jednoduché louče, přes olejové kahance a benzínové lampy až po akumulátorové svítilny a moderní LED světla,“ vysvětluje speleolog Roman Mlejnek, spoluautor výstavy. „Karbidové lampy, takzvané karbidky, se začaly prosazovat až okolo roku 1895. Ve výstavě jich představujeme na šedesát. Můžete vidět svérázné rukodělné výrobky z první poloviny 20. století, ale i sériově vyráběné lampy z období kolem druhé světové války,“ říká.

V karbidové lampě reaguje karbid vápenatý s vodou za vzniku acetylénu, který uniká přes hořák a po zapálení hoří svítivým plamenem. Rozmanité karbidky, vyráběné sériově v továrnách i svépomocí v domácích dílnách, našly uplatnění také jako osvětlení v domácnostech, na železnici či v automobilech. Ve 2. polovině 20. století byly postupně nahrazeny akumulátorovými svítilnami. Speleologové v jeskyních využívají toto osvětlení po drobné technické úpravě v menší míře dodnes.

 

 

Jaké druhy jeskyní se nachází na území Pardubického kraje? „Krasových jeskyní je tu velmi málo. Do některých z nich je možné nahlédnout, ale žádná z nich není cíleně zpřístupněná návštěvníkům. Ale ani ty, které jsou teoreticky přístupné, k návštěvě příliš nelákají, neboť jsou „nepohodlné“ a nepoučený návštěvník v nich neuvidí nic zvláštního,“ upozorňuje geolog muzea Jiří Šura. I o nich se však návštěvníci dozví ve výstavě.

 

 

Výstava, zapůjčená Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a doplněná o regionální exponáty a informace, zůstane otevřená do konce roku 2021. Doplní ji komentované prohlídky se speleologem Romanem Mlejnkem 14. července a 23. září. (skp) Foto: VČM  

 

Mohlo by vás zajímat:

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Stále však čekají, jak dopadne další dofinancování od státu

Hasiče nic nepřekvapí

Hasiče nic nepřekvapí

Poradili si s transportem v domě, kde ještě nebylo schodiště

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Kromě výhledu uvidíte proměnu Pardubic a okolní krajiny

Modré nasvícení na uvítanou

Modré nasvícení na uvítanou

Roman Línek byl opětovně zvolen místopředsedou Evropského výboru regionů

Univerzita poskytne zázemí

Univerzita poskytne zázemí

Pardubická vysoká škola se podílí na prvním jednání českého předsednictví

Obnova na kolejích

Obnova na kolejích

Od příštího roku budou v kraji jezdit další moderní železniční soupravy