Koronavirus ruší plány snoubenců

Město Pardubice - 26. 01. 2021
Koronavirus ruší plány snoubenců

 

PARDUBICE - Expanze Covidu-19 v loňském roce změnila plány mnoha lidí. Pardubická matrika například eviduje za rok 2020 méně uzavřených manželství a registrovaných partnerství než v roce předchozím.  Někteří snoubenci, kteří plánovali svatbu na rok 2020, stále vyčkávají na zlepšení epidemiologické situace, které by jim umožnilo vychutnat si vstup do manželství bez restrikcí.

„Za rok 2019 u nás uzavřelo manželství 316 párů, dalších 12 uzavřelo registrované partnerství. Za loňský rok jsme oddali 295 párů a zaregistrovali sedm partnerství. Přitom na radnici se loni vzalo 248 snoubeneckých dvojic, stejně jako v roce předchozím. Na jaře však byl kvůli koronavirové pandemii uzavřen hrad Kunětická hora a obřady plánované v těchto prostorách musely být zrušeny,“ řekla vedoucí matriky pardubického magistrátu Zděňka Havlíčková. Dalším důvodem menšího počtu svateb byly podle její zkušenosti obavy snoubenců ze zpřísněných hygienických opatření. Mnoho dvojic si jarní svatební termín přesunulo na podzim 2020 doufajíc, že se situace vrátí k normálu. Podzimní omezení však vedla některé z nich k dalšímu přesunutí termínu na rok 2021. Vyčkávají na dobu, kdy nebude omezen počet účastníků obřadu a budou otevřeny restaurace či hotely, aby si mohli svůj velký den užít s rodinou i přáteli.

„Přestože jsme v roce 2020 měli svateb méně než v roce 2019, práce nám přibyla. Tak jak se měnila protikoronavirová opatření, byli jsme nuceni několikrát obvolávat jednotlivé páry a řešit s nimi nastalou situaci, hlavně počty lidí, kteří se budou moci obřadu zúčastnit, podmínky nošení roušek apod. Snažili jsme se snoubencům vyjít maximálně vstříc a jsme rádi, že ti, kteří se přes složitost situace rozhodli sňatek uzavřít, byli spokojeni,“ dodala vedoucí matriky.

Sňatky v Pardubicích neuzavírají pouze čeští občané, ale také cizinci. Loni to byli nejčastěji Slováci, ale oddávali zde i páry, kdy alespoň jeden ze snoubenců byl z Polska, Běloruska, Bulharska, Ukrajiny, Ruska, Rumunska, Velké Británie, Srbska či Španělska. Letos se v Pardubicích chystá například česko-mexická svatba, mezi zájemci o registrovaný svazek je zase jeden z partnerů z Filipín.

Rok 2021 se zřejmě od toho loňského, co do komplikací při uzavírání sňatků, příliš lišit nebude. Koronavirus zatím dál omezuje naše životy, navíc hrad Kunětická hora i pardubický zámek, v jejichž historických prostorách se, kromě obřadní síně pardubické radnice, oddávalo v předešlých letech, plánují rozsáhlé rekonstrukce, které konání svateb znemožňují. Podrobné informace ke konání svatebních obřadů jak na pardubické radnici, tak na jiném vhodném místě, včetně poplatků, které jsou s tím spojeny, jsou zveřejněny na webovém portálu www.pardubice.eu v sekci Svatby on-line. Zde si také mohou zájemci o svatbu na historické radnici rezervovat volný termín. Plánují-li však obřad na jiném místě, musí se na matriku dostavit osobně. (NaH) Foto: MARIE MERTELÍKOVÁ

 

Mohlo by vás zajímat:

Obrovský úspěch Pardubic

Obrovský úspěch Pardubic

Novostavba GAMPA a Sféra v Automatických mlýnech získala ocenění za nejlepší architekturu v historickém prostředí

Pardubice nabité moderní energií

Pardubice nabité moderní energií

Unikátní setkání představí domácí fotovoltaiku, život s elektromobilem a nastíní, proč přichází jaro dříve

Automatické mlýny poprvé

Automatické mlýny poprvé

Zámek Pardubice hostí v pátek zahájení Festivalu muzejních nocí

Vedení města debatovalo s poslanci

Vedení města debatovalo s poslanci

Mezi tématy nechyběla spalovna nebezpečných odpadů nebo areál bývalých kasáren

Pocta JUDr. Josefu Štolbovi

Pocta JUDr. Josefu Štolbovi

Pardubičtí turisté odhalili významnému občanovi desku na domě, kde žil

Pozor na spádové obvody

Pozor na spádové obvody

Pardubické mateřské školy otevírají dveře pro zápisy již za týden