Konec složitého pátrání

Město Pardubice - 19. 08. 2022
Konec složitého pátrání

PARDUBICE – Město se pustilo do projektu Mapování kulturně společenského zázemí města Pardubic a odhalilo veřejnosti novou kulturní mapu. Pardubičtí občané či návštěvníci města díky ní nebudou muset pátrat, kde se jednotlivá umělecká díla či kulturní subjekty působící na území Pardubic nacházejí, vše si totiž snadno vyhledají právě prostřednictvím nově vznikající databáze.

 

Vytváření tohoto kulturního katalogu je přitom rozděleno do tří fází, tou první je zmapování uměleckých děl ve veřejném prostoru, které v současné chvíli čítá 350 děl, od plastik po pamětní desky až sakrální stavby či válečné hroby. Další fáze budou následovat. „Databáze bude v konečném výsledku fungovat jako kulturní mapa města. Díky ní pak široká veřejnost zjistí, kde se jednotlivé prvky umění či kulturní instituce nacházejí, využívat ji budou moci také kulturní aktéři, pro které bude užitečná zejména z hlediska plánování kulturních aktivit. Pro město je vznik této elektronické databáze klíčový zejména z toho důvodu, že poslouží jako důležitý podklad při plánování územního rozvoje města a fungovat bude také jako zdroj informací a nástroj pro šíření povědomí o umění v pardubických ulicích,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za oblast kultury Jan Mazuch s tím, že projekt Mapování kulturně společenského zázemí města Pardubic je jedním z výstupů Strategie pro kulturu a kreativitu města Pardubic.

 

Zájemci si mohou díla vyhledat prostřednictvím mapy či abecedního seznamu. Součástí obou variant přitom je praktický filtr, díky němuž si uživatelé mohou zvolit, jaký druh umění hledají, jaký styl je zajímá či v jakém městském obvodu se má dílo nacházet. Informace o jednotlivých dílech zahrnují údaje o autorovi díla, datum vzniku, umělecký styl a shrnují také historii objektu. „S odborným popisem nám výrazně pomohli kurátoři z Východočeské galerie, Východočeského muzea, Státního okresního archivu a dalších institucí včetně našich kolegů z odboru majetku a investic. Vzhledem k tomu, že se jedná o obrovské množství dat, budeme zveřejněné informace průběžné doplňovat, aby byly co nejpodrobnější. Zároveň jsme web doplnili o kontaktní formulář, díky němuž je možné nám zasílat další doplňující údaje o jednotlivých uměleckých dílech, která by na webu neměla chybět. Za takové podněty budeme rádi, jelikož právě díky nim bude možné tuto kulturní mapu neustále vylepšovat,“ dodává Jana Fiedlerová z oddělení kultury a cestovního ruchu pardubického magistrátu.

 

Nově vytvořená „kulturní mapa“ je široké veřejnosti přístupná na webových stránkách města Pardubic. V budoucnu by měly na webu přibýt další informace, jelikož druhá a třetí fáze mapování kulturně společenského zázemí budou zaměřeny na vnitřní a vnější prostory pro kulturní a uměleckou činnost, včetně podmínek jejich využití. (iko) Foto: MmP

Mohlo by vás zajímat:

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Na změně v areálu v Cihelně se shodli městští radní

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Stavební firma MARHOLD finišuje na výstavbě sousedního parkovacího domu

Město podpoří podnikatele

Město podpoří podnikatele

Nezvýší nájemné za nebytové prostory a pozemky

Mít oči k vidění

Mít oči k vidění

Město zajišťuje unikátní prevenci zrakových vad ve školkách

Občané, vyberte si lokalitu

Občané, vyberte si lokalitu

Radnice se opět zapojí do akce Ukliďme Česko

Kdy se začne na Hůrkách?

Kdy se začne na Hůrkách?

Na pozemku vhodném k výstavbě bytů se stále nic neděje