Tip na sobotní odpoledne

Město Pardubice - 24. 11. 2022
Tip na sobotní odpoledne

PARDUBICE - Zámecké valy: pevnostní unikát evropského stavitelství, to je téma speciální prohlídky, která se odehraje v sobotu 26. listopadu od 15 hodin na zámku. Zaměří se na jedinečné opevnění zámku a jeho kdysi slavnou zbrojnici v rámci nového zámeckého okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Povede ji historik Vítězslav Prchal, který se vojenství za Pernštejnů věnuje dlouhodobě a je jedním z autorů okruhu.

 

Pardubický zámek je vzácným dokladem pevnostního stavitelství z doby před půl tisíciletím. „Tehdy se naši předkové potýkali se složitým problémem: Jak se chránit před stále dokonalejším dělostřelectvem, schopným pobořit i silné kamenné hradby? Řešením byly mohutné zpevněné sypané zemní valy s nárožními rondely, obehnané hradbou na úpatí a vodním příkopem. A v Pardubicích se tento obranný systém dochoval v původní podobě jako jediný ve střední Evropě,“ vysvětluje Vítězslav Prchal historik Ústavu historických věd, Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

 

Část prohlídkového okruhu věnovaná opevnění je umístěná v přechodu ze zámku na valy. Návštěvníci se během prohlídky ale dozví také mnohé o skvěle vybavené zbrojnici Pernštejnů, jejíž velkolepost dokládají soupisy vybavení z doby, kdy se ji majitelé snažili rozprodat. Výklad poodhalí i historii samotného pernštejnského sídla jako pevnosti. Součástí bude i procházka po zámeckých valech.

 

Po prohlídce je možné si volně projít další prostory zámeckého prohlídkového okruhu. Prohlídka začíná na pokladně Zámku Pardubice, vstupenky je možné zakoupit online https://tinyurl.com/prohlidkaopevneni Další mimořádná prohlídka Pernštejnské rezidence, tentokrát s historikem Petrem Vorlem, se bude konat 29. prosince od 15 hodin. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Nehod tady bylo hodně

Nehod tady bylo hodně

Přechod přes ulici Na Drážce bude bezpečnější

Zelenou bránu čeká rekonstrukce

Zelenou bránu čeká rekonstrukce

Finance schválili zastupitelé na svém pondělním jednání

Od neděle linky MHD poněkud jinak

Od neděle linky MHD poněkud jinak

Pozorně při cestách Polabinami, do Trnové a Ohrazenic

Víkendová uzávěra Poděbradské

Víkendová uzávěra Poděbradské

Dopravní podnik přijal pro sobotu a neděli opatření na pěti linkách

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Na změně v areálu v Cihelně se shodli městští radní

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Stavební firma MARHOLD finišuje na výstavbě sousedního parkovacího domu