Výstava u divadla

Město Pardubice - 12. 12. 2022
Výstava u divadla

PARDUBICE - Začátkem prosince 1942 byly z Pardubic vypraveny dva transporty Židů z oblasti pardubického oberlandrátu, správního celku zahrnujícího za okupace okresy Pardubice, Chrudim, Vysoké Mýto a Litomyšl.

 

Lidé určení k deportaci do koncentračního tábora v Terezíně byli nuceni dostavit se před odjezdem na shromaždiště v budově pardubické obchodní akademie. Zde ve stísněných podmínkách strávili tři dny, během kterých probíhala evidence osob i jejich skromného majetku, který se musel vejít do stanoveného limitu 50 kg na osobu. V časných ranních hodinách ve dnech 5. a 9. prosince 1942 odvezly dva transporty s označením Cf a Cg z pardubického nádraží celkem 1258 osob. Většina z nich byla z Terezína později deportována do Osvětimi. Konce války se dožilo pouze 92 lidí.

 

Smutné výročí v těchto dnech připomíná několik výstavních panelů na náměstí Republiky před pardubickým divadlem. Kolemjdoucí mají na výstavě možnost seznámit se s dochovanými autentickými vzpomínkami účastníků transportů a najdou zde také kompletní seznamy všech deportovaných lidí. Výstavu připravil Státní okresní archiv Pardubice, finanční prostředky a realizaci výstavy zajistilo Turistické informační centrum Pardubice. (Ach) Foto: TIC

Mohlo by vás zajímat:

Přednáška, film, dílna a pietní akt

Přednáška, film, dílna a pietní akt

Co vše se uskuteční v příštím týdnu v Památníku Zámeček

Obnovení petice proti spalovně

Obnovení petice proti spalovně

Brzy vyrazí do ulic dobrovolníci s podpisovými archy

Sebrat maximum podpisů

Sebrat maximum podpisů

Pardubice a okolní obce za sebou mají jednání o spalovně

Zámek má své opodstatnění

Zámek má své opodstatnění

Nedávná kontrola bioodpadu ze sídlišť přinesla dobré zprávy

Zhudebnit lze i jízdní řády

Zhudebnit lze i jízdní řády

Beseda se zvukovými umělci v pondělí v podvečer

Program na večer je jasný

Program na večer je jasný

Pardubická muzejní noc slibuje netradiční noční zážitky na 11 místech