Premiéra Východočeského divadla

Kultura - 23. 02. 2023
Premiéra Východočeského divadla

PARDUBICE – Soubor Východočeského divadla právě finišuje v přípravách dalšího potenciálního adepta do soutěže GRAND Festivalu smíchu – mimochodem letošní už 23. ročník se kvapem blíží, Východočeské divadlo ho bude hostit od 27. března do 3. dubna.

Chystanou divadelní novinkou bude černá komedie Fantastické divadlo mladého izraelského dramatika, režiséra a herce Gura Korena. Na velkém jevišti Městského divadla ji inscenuje režisér Petr Novotný, jenž původní text přímo pro VČD také upravil. Hlavní role ztvární Martina Sikorová, Tomáš Lněnička, Eliška Jechová a Matěj Štrunc. Slavnostní premiéry se uskuteční o víkendu 25. a 26. února.

Současná komedie Fantastické divadlo dá nahlédnout do světa mafie, který se prolne se světem hendikepovaných divadelníků. „Giornovi jsou mafiánská rodina, která se specializuje na pašování drog. Tentokrát se jí však nedaří doručit již několikátou zásilku do Makedonie. Klient zuří a dává klanu poslední šanci. V tu chvíli zazvoní na dveře dva herci amatérského Fantastického divadla, aby požádali o příspěvek na cestu na makedonský divadelní festival. Členy souboru jsou výhradně »lidé se zvláštními potřebami« – to znamená nevidomí, autisté, neslyšící či lidé s mentálním postižením. V hlavě otce gangsterské rodiny se zrodí skvělý a smělý plán, aniž tuší cokoliv o divadle, rozhodne se stát divadelním producentem…,“ naznačuje výchozí bod zápletky hry dramaturgyně Jana Uherová.

Text komedie balancuje na hraně korektnosti. „Fantastické divadlo originálním způsobem boří mýty a stereotypy o »lidech se zvláštními potřebami«. Nechybí mu osvobozující humor, sebeironie a nadhled ani skvělé herecké příležitosti,“ slibuje Jana Uherová.

Slova dramaturgyně doplňuje režisér Petr Novotný: „Ve hře se střetávají dva světy, které jsou těžce nekompatibilní. Jeden svět nastavuje tomu druhému zrcadlo a ukazuje, jak je komický, dojemný, a hlavně zajímavý. Poprvé máme možnost po špičkách vstoupit do světa postižených lidí a opatrně o nich hrát. A děláme to s radostí.“

Sobotní premiérový večer předznamená vernisáž výstavy obrazů jedné z nejvýraznějších osobností soudobé české výtvarné scény Ondřeje Petrlíka. (RaS) Foto: JIŘÍ SEJKORA (Na snímku z inscenace Martina Sikorová, Tomáš Lněnička a Matěj Štrunc)

Mohlo by vás zajímat:

Don Juan se vrací z války

Don Juan se vrací z války

Víkendová premiéra na jevišti Východočeského divadla

Jarní koncert JK Bandu je zde

Jarní koncert JK Bandu je zde

V závěru zazní velká orchestrální směs nejkrásnějších skladeb Glenna Millera

Komorní filharmonie doprovodí Chaplina

Komorní filharmonie doprovodí Chaplina

Ve čtvrtek další projekce němých grotesek se živou hudbou

K Roku české hudby

K Roku české hudby

Čtvrteční abonentní koncert Barocco sempre giovane s houslistou Janem Talichem

Kouzelný klarinet

Kouzelný klarinet

Dubnové abonentní koncerty Komorní filharmonie

Pořád jsem to já

Pořád jsem to já

Dojemná hra poprvé na prknech Východočeského divadla