Březen v Památníku Zámeček

Město Pardubice - 03. 03. 2023
Březen v Památníku Zámeček

PARDUBICE – Březnové akce v Památníku Zámeček dívají dále do minulosti a zaměřují se na téma filmů věnujících se válce a antisemitismu. „V našich prostorách se také uskuteční seminář o výuce dějin 20. a 21 století,“ informuje Kateřina Hloušková z Památníku Zámeček.

 

„Ve středu 15. března od 18 se v přednášce zaměříme na téma Zobrazování války ve filmu a televizi. Filmy a seriály často utvářejí naši představu o podobě válečných konfliktů. Jak ale probíhá příprava na natáčení příběhů odehrávajících se za války? Odpovídají nápady filmařů historickým pramenům? K jakým kompromisům dochází při natáčení nejčastěji? O tom a mnohém dalším pohovoří historik Pavel Kmoch, který zároveň působí jako odborný poradce při natáčení filmů. Pracoval na snímcích, jakou jsou Anthropoid a Králíček Jojo, nebo na seriálu 1864,“ přibližuje Hloušková.

 

V úterý 28. března v 18 hodin se uskuteční třetí z filmových projekcí, které Památník Zámeček spolupořádá s Institutem Paměti národa Pardubice. „Promítneme film českého divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka Daleká cesta. Trochu zapomenutý snímek z roku 1948 vznikl krátce po skončení války a filmové postupy kombinující stylizované scény s dokumentárními záběry navozují stísněnou atmosféru a strach, který panoval v terezínském ghettu,“ zve pracovnice Památníku Zámeček.

 

„Poslední březnový den budeme hledat odpověď na komplexní otázku, jak učit dějiny 20. a 21. století. Seminář Soudobé dějiny ve škole: Jak učit o válce? v prostorách Památníku Zámeček organizuje Dějepis v 21. století, který spadá pod Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů. Seminář je akreditován MŠMT a je zdarma. Kapacita je ovšem omezená, proto je nutná registrace na webu www.dejepis21.cz, kde naleznete i detailnější popis programu,“ uzavírá Kateřina Hloušková.

 

Od 1. března se změnila otevírací doba Památníku Zámeček. Opět je otevřeno i ve všední dny (kromě pondělí), a to od 13:00 do 17:00 hodin. Přijít tak můžete i o jarních prázdninách. V sobotu a neděli zůstává otevírací doba v rozmezí od 10:00 do 17:00 hodin. (zr) Foto: PZ

Mohlo by vás zajímat:

Aplikace je již otevřena

Aplikace je již otevřena

Za měsíc startují zápisy pro budoucí prvňáčky

Bečka nahradí Böhmovou

Bečka nahradí Böhmovou

Dosavadní městská zastupitelka bude pracovat v zahraničí

Svátky jara, jak je neznáte

Svátky jara, jak je neznáte

Na valech pardubického zámku je opět připravena velikonoční stezka

Zamezit odkládání na skládky

Zamezit odkládání na skládky

Pardubice navyšují počet hnědých kontejnerů pro oddělený sběr bioodpadu

Vyjdou vstříc rodičům

Vyjdou vstříc rodičům

Prázdninový provoz v mateřských školách

Třída Míru bez MHD

Třída Míru bez MHD

Informace Dopravního podniku o opatřeních platných od 27. března 2023