Březen v Památníku Zámeček

Město Pardubice - 03. 03. 2023
Březen v Památníku Zámeček

PARDUBICE – Březnové akce v Památníku Zámeček dívají dále do minulosti a zaměřují se na téma filmů věnujících se válce a antisemitismu. „V našich prostorách se také uskuteční seminář o výuce dějin 20. a 21 století,“ informuje Kateřina Hloušková z Památníku Zámeček.

 

„Ve středu 15. března od 18 se v přednášce zaměříme na téma Zobrazování války ve filmu a televizi. Filmy a seriály často utvářejí naši představu o podobě válečných konfliktů. Jak ale probíhá příprava na natáčení příběhů odehrávajících se za války? Odpovídají nápady filmařů historickým pramenům? K jakým kompromisům dochází při natáčení nejčastěji? O tom a mnohém dalším pohovoří historik Pavel Kmoch, který zároveň působí jako odborný poradce při natáčení filmů. Pracoval na snímcích, jakou jsou Anthropoid a Králíček Jojo, nebo na seriálu 1864,“ přibližuje Hloušková.

 

V úterý 28. března v 18 hodin se uskuteční třetí z filmových projekcí, které Památník Zámeček spolupořádá s Institutem Paměti národa Pardubice. „Promítneme film českého divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka Daleká cesta. Trochu zapomenutý snímek z roku 1948 vznikl krátce po skončení války a filmové postupy kombinující stylizované scény s dokumentárními záběry navozují stísněnou atmosféru a strach, který panoval v terezínském ghettu,“ zve pracovnice Památníku Zámeček.

 

„Poslední březnový den budeme hledat odpověď na komplexní otázku, jak učit dějiny 20. a 21. století. Seminář Soudobé dějiny ve škole: Jak učit o válce? v prostorách Památníku Zámeček organizuje Dějepis v 21. století, který spadá pod Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů. Seminář je akreditován MŠMT a je zdarma. Kapacita je ovšem omezená, proto je nutná registrace na webu www.dejepis21.cz, kde naleznete i detailnější popis programu,“ uzavírá Kateřina Hloušková.

 

Od 1. března se změnila otevírací doba Památníku Zámeček. Opět je otevřeno i ve všední dny (kromě pondělí), a to od 13:00 do 17:00 hodin. Přijít tak můžete i o jarních prázdninách. V sobotu a neděli zůstává otevírací doba v rozmezí od 10:00 do 17:00 hodin. (zr) Foto: PZ

Mohlo by vás zajímat:

Nostalgické linky startují

Nostalgické linky startují

Nedělní akce připomene 70 let provozu trolejbusů na Slovany

Dukla Sportovní: další krok

Dukla Sportovní: další krok

Rekonstrukce basketbalové haly je na spadnutí

Oživí veřejný prostor

Oživí veřejný prostor

Cestu na zámek bude nově zdobit nadživotní socha koně

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Budovu radnice ozdobí na podporu Dynama šály

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Univerzita Pardubice letos začne stavět budovu pro Fakultu zdravotnických studií

Sázka je sázka

Sázka je sázka

Hradecká primátorka oblékla pardubický dres