První výročí

Město Pardubice - 13. 03. 2023
První výročí

PARDUBICE - Institut Paměti národa Pardubice oslaví své první výročí natáčením oblíbeného podcastu Dobrovský & Šídlo. Oba pánové se tak symbolicky „vrátí na místo činu“, protože byli 15. března 2022 čestnými hosty slavnostního otevření Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži. Natáčení a neformální oslava narozenin Institutu proběhnou v pondělí 13. března od 18 hodin v Kongress Centre Pardubice.

 

Hlavní součástí IPN Pardubice je expozice Tichá hrdinství, která prostřednictvím moderních technologií vypráví návštěvníkům skutečné příběhy 20. století. Přístupná je nejen pro školy ale i pro širokou veřejnost. Expozici navštívily v průběhu roku také osobnosti, jako je Aneta Langerová, Karel „Kovy“ Kovář, spisovatelka Markéta Lukášková nebo písničkář Michal Horák. „Školy absolvují, vedle prohlídky samotné expozice, ještě jeden ze tří tematických workshopů Židé v protektorátu, Druhý odboj nebo Političtí vězni. Podle ohlasů žáky i jejich učitele tento téměř čtyřhodinový program velmi baví, o čemž svědčí i návštěvnost, kdy za uplynulých dvanáct měsíců program pro školy zažilo 2 236 žáků a studentů z téměř stovky škol,“ prozrazuje Michal Bureš, ředitel Paměti národa Východní Čechy.

 

Vedle expozice je Institut také místem setkávání. V prvním roce měli návštěvníci možnost zúčastnit se 30 besed a přednášek s celou řadou velmi zajímavých hostů. Byl mezi nimi v té době „jen“ armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, kněz a církevní historik Tomáš Petráček, youtuber Karel „Kovy“ Kovář, novinář Miroslav Karas, disidentka Anna Šabatová nebo historik Petr Blažek. Pravidelný pondělní program zveřejňuje IPN Pardubice na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

 

V rámci oslavy prvního roku od otevření získají návštěvníci o prodlouženém víkendu 16. až 19. března 25% slevu na vstupné. Vzhledem k omezené kapacitě je doporučené zakoupit vstupenky předem online.

 

Plány do budoucna? Vyjma letních prázdnin pokračuje už tradiční cyklus pondělních programů, každý týden od 18:30 hodin se ve Vzdělávacím centru IPN něco děje. Na podzim se rozšíří expozice Tichá hrdinství o nový obsah - kromě osudů pamětníků z období 2.světové války bude možné prožít prostřednictvím příběhů dalších dvou hrdinů složité období 50.let minulého století. Dobrodružství pokračuje. (zr) Foto: IPN

Mohlo by vás zajímat:

Rozvojový fond: Nelze přihlížet pomluvám

Rozvojový fond: Nelze přihlížet pomluvám

Město a jeho společnosti se chtějí připojit coby poškození

Mimořádné jednání Rady města Pardubice

Mimořádné jednání Rady města Pardubice

Změny ve složení městských společností a zadávacím řádu veřejných zakázek

Spadla klec. Politici jsou ve vazbě

Spadla klec. Politici jsou ve vazbě

Kromě Martina Charváta, Jozefa Koprivňanského a Heleny Dvořáčkové byli obvinění propuštěni za zadržení

Piráti podali podnět na ÚOHS

Piráti podali podnět na ÚOHS

Mají pochybnosti o regulérnosti veřejné zakázky na pátém městském obvodě

„Oko bere“: Jedenadvacet obvinění

„Oko bere“: Jedenadvacet obvinění

Rozsah policií rozkryté kriminální činnosti v Pardubicích nemá obdoby

Organizovaný zločin na magistrátu?

Organizovaný zločin na magistrátu?

Policisté od rána zasahují na pardubickém magistrátu