První výročí

Město Pardubice - 13. 03. 2023
První výročí

PARDUBICE - Institut Paměti národa Pardubice oslaví své první výročí natáčením oblíbeného podcastu Dobrovský & Šídlo. Oba pánové se tak symbolicky „vrátí na místo činu“, protože byli 15. března 2022 čestnými hosty slavnostního otevření Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži. Natáčení a neformální oslava narozenin Institutu proběhnou v pondělí 13. března od 18 hodin v Kongress Centre Pardubice.

 

Hlavní součástí IPN Pardubice je expozice Tichá hrdinství, která prostřednictvím moderních technologií vypráví návštěvníkům skutečné příběhy 20. století. Přístupná je nejen pro školy ale i pro širokou veřejnost. Expozici navštívily v průběhu roku také osobnosti, jako je Aneta Langerová, Karel „Kovy“ Kovář, spisovatelka Markéta Lukášková nebo písničkář Michal Horák. „Školy absolvují, vedle prohlídky samotné expozice, ještě jeden ze tří tematických workshopů Židé v protektorátu, Druhý odboj nebo Političtí vězni. Podle ohlasů žáky i jejich učitele tento téměř čtyřhodinový program velmi baví, o čemž svědčí i návštěvnost, kdy za uplynulých dvanáct měsíců program pro školy zažilo 2 236 žáků a studentů z téměř stovky škol,“ prozrazuje Michal Bureš, ředitel Paměti národa Východní Čechy.

 

Vedle expozice je Institut také místem setkávání. V prvním roce měli návštěvníci možnost zúčastnit se 30 besed a přednášek s celou řadou velmi zajímavých hostů. Byl mezi nimi v té době „jen“ armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, kněz a církevní historik Tomáš Petráček, youtuber Karel „Kovy“ Kovář, novinář Miroslav Karas, disidentka Anna Šabatová nebo historik Petr Blažek. Pravidelný pondělní program zveřejňuje IPN Pardubice na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

 

V rámci oslavy prvního roku od otevření získají návštěvníci o prodlouženém víkendu 16. až 19. března 25% slevu na vstupné. Vzhledem k omezené kapacitě je doporučené zakoupit vstupenky předem online.

 

Plány do budoucna? Vyjma letních prázdnin pokračuje už tradiční cyklus pondělních programů, každý týden od 18:30 hodin se ve Vzdělávacím centru IPN něco děje. Na podzim se rozšíří expozice Tichá hrdinství o nový obsah - kromě osudů pamětníků z období 2.světové války bude možné prožít prostřednictvím příběhů dalších dvou hrdinů složité období 50.let minulého století. Dobrodružství pokračuje. (zr) Foto: IPN

Mohlo by vás zajímat:

Aplikace je již otevřena

Aplikace je již otevřena

Za měsíc startují zápisy pro budoucí prvňáčky

Bečka nahradí Böhmovou

Bečka nahradí Böhmovou

Dosavadní městská zastupitelka bude pracovat v zahraničí

Svátky jara, jak je neznáte

Svátky jara, jak je neznáte

Na valech pardubického zámku je opět připravena velikonoční stezka

Zamezit odkládání na skládky

Zamezit odkládání na skládky

Pardubice navyšují počet hnědých kontejnerů pro oddělený sběr bioodpadu

Vyjdou vstříc rodičům

Vyjdou vstříc rodičům

Prázdninový provoz v mateřských školách

Třída Míru bez MHD

Třída Míru bez MHD

Informace Dopravního podniku o opatřeních platných od 27. března 2023