Kdo se bojí Beatles

Kultura - 19. 04. 2023
Kdo se bojí Beatles

PARDUBICE - Soubor Východočeského divadla nastudoval hru slovenského dramatika Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beatles, která bude mít na pardubických divadelních prknech českou premiéru. První diváci ji uvidí o víkendu 22. a 23. dubna na velkém jevišti Městského divadla.

„Emil je vojenský historik, přestože nebyl na vojně. Místo angličtiny studoval ruštinu a němčinu, takže nikdy nepovýšil. Napsal rozsáhlé Dějiny rakousko-uherské armádní hudby, které nikdy nevyšly tiskem. Jeho nejdražší Felix, pták loskuták, zná historii, hovoří latinsky a zpívá Beatles, ale nedočká se televizní show. Manželka Milka je melancholická a denně luxuje. V jejich bytě se střídají mladé podnájemnice a všechny jsou si něčím podobné…,“ poodkrývá zápletku dramaturgyně Jana Pithartová.

Láskyplnou grotesku o frustracích středního věku inscenoval režisér Filip Nuckolls, jenž v Pardubicích uvedl výjimečné divadelní texty Až ustane déšť a Lovecké scény z Dolního Bavorska.

„Viliama Klimáčka mám ohromně rád, jako autora i jako člověka. Líbí se mi, že v Kdo se bojí Beatles nijak nemachruje. Ve hře je upřímný, citlivý záznam nějakých problémů, současných limitů lidských charakterů. Je úžasně pestrá, pořád se proměňuje před očima jako měňavka, jak skleněná koule, která mění barvy podle toho, jak se na ní láme světlo. A je zábavná, nejenom humorem, ale právě tou pestrostí,“ říká Filip Nuckolls, jenž do hlavních rolí obsadil Romanu Chvalovou a Alexandra Postlera.

Dramatik, prozaik, básník, autor několika operních libret, všestranný divadelník a publicista Viliam Klimáček napsal asi šedesát divadelních her. Za hru Kdo se bojí Beatles získal 1. místo v dramatické soutěži Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka.

„Viliam Klimáček se narodil roku 1958 v Trenčíně. Vystudoval všeobecné lékařství na Univerzitě Komenského a sedm let pracoval jako chirurg a anesteziolog na Klinice kardiovaskulární chirurgie v Bratislavě. Roku 1985 založil amatérské autorské divadlo GUnaGU. Toto divadlo se postupně profesionalizovalo a jeho duchovní otec zanechal lékařské praxe. Dnes je GUnaGU jedním z nejnavštěvovanějších slovenských divadel a Viliam Klimáček nejhranějším slovenským autorem doma, u nás i ve světě,“ doplňuje Jana Pithartová. RADEK SMETANA   Foto: JAN FAUKNER (Na snímku z inscenace Matěj Štrunc a Romana Chvalová)

Mohlo by vás zajímat:

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Významná osobnost se ujme svého postu od sezony 2025-2026

Náhradní tvář

Náhradní tvář

Petr Nikl se vrací k malbě v nové výstavě

V jedinečném prostoru

V jedinečném prostoru

Podvečer se smyčcovým kvartetem rozezní kapli Tří králů

Obrovský úspěch Matěje Kotala

Obrovský úspěch Matěje Kotala

Ještě mu nebylo osmnáct a už zazářil v prestižní americké Carnegie Hall

Koncert na piazettě Mlýnů

Koncert na piazettě Mlýnů

Síly spojí dvě významné pardubické umělecké instituce a představí se vynikající sólisté

Máj především pro mladé

Máj především pro mladé

Studio LAIK při Východočeském divadle povede dialog s Máchou