Světová premiéra v Podlažicích

Kultura - 26. 05. 2023
Světová premiéra v Podlažicích

PODLAŽICE - Dvořákův festival pokračuje již 67. ročníkem a na Chrudimsku přináší další magický koncert pro posluchače krásné hudby. „Letos jsme si pro vás připravili opravdu ojedinělý zážitek - světovou premiéru skladby CODEX GIGAS a dalších hudebních klenotů v podání předních českých interpretů,“ říká ředitel festivalu Jakub Hrubý. Koncert se uskuteční v kostele sv. Markéty v Podlažicích v sobotu 27. května v 18 hodin.

 

CODEX GIGAS, bible napsána v latinském jazyce pochází z 13. století. Tato kniha, známá jako Ďáblova bible, váží 75 kg a měří na výšku téměř jeden metr. Podle legendy ji sepsal hříšný mnich za jedinou noc s pomocí ďábla. Knihu vytvořil pravděpodobně klášter Podlažice u Chrudimi, ale později ji v roce 1420 ukryl břevnovský klášterní opat Mikuláš II. v Broumovském klášteře. „Zde jsme našli pojítko mezi Podlažicemi a Broumovem,“ vysvětluje Jakub Hrubý.

 

V průběhu večera se návštěvníci také mohou těšit na další vzácná hudební díla, která zazní v novodobých premiérách. Ty pocházejí z archivu Broumovského kláštera a budou přednesena v podání MUSICA BRAUNENSIS pod vedením Zdeňka Klaudy, dirigenta Národního divadla v Praze. Nechybí ani Ave Maria od Antonína Dvořáka a připomenutí 95. narozenin legendárního skladatele Luboše Sluky, jehož hudbu znáte např. z filmové trilogie Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.

 

„Cílem podlažického koncertu je rovněž prezentovat kulturní dědictví broumovského regionu, což je také jedním z klíčových témat kandidatury města Broumova na Evropské hlavní město kultury v roce 2028,“ uzavírá Jakub Hrubý, jenž je broumovským rodákem. (zr) Foto: DF

Mohlo by vás zajímat:

Kdo je tady ředitel?

Kdo je tady ředitel?

Východočeské divadlo Pardubice uvede premiéru komedie

Ti nejlepší z HAMU

Ti nejlepší z HAMU

Na mladé talenty se můžete přijít podívat ve středu 21. února do Domu hudby

Barocco sempre giovane romanticky

Barocco sempre giovane romanticky

Hosty čtvrtečního koncertu na pardubické radnici budou Kristina Fialová a Petr Nouzovský

Janáček, Smetana, Dvořák

Janáček, Smetana, Dvořák

Klavírista Jan Jiraský je hostem únorových koncertů Komorní filharmonie 

Spolu-živy

Spolu-živy

Východočeské divadlo uvede premiéru dalšího scénického čtení

Komedie roku: Jídelní vůz

Komedie roku: Jídelní vůz

Ve Východočeském divadle byly předány ceny 24. ročníku GRAND Festivalu smíchu