Světová premiéra v Podlažicích

Kultura - 26. 05. 2023
Světová premiéra v Podlažicích

PODLAŽICE - Dvořákův festival pokračuje již 67. ročníkem a na Chrudimsku přináší další magický koncert pro posluchače krásné hudby. „Letos jsme si pro vás připravili opravdu ojedinělý zážitek - světovou premiéru skladby CODEX GIGAS a dalších hudebních klenotů v podání předních českých interpretů,“ říká ředitel festivalu Jakub Hrubý. Koncert se uskuteční v kostele sv. Markéty v Podlažicích v sobotu 27. května v 18 hodin.

 

CODEX GIGAS, bible napsána v latinském jazyce pochází z 13. století. Tato kniha, známá jako Ďáblova bible, váží 75 kg a měří na výšku téměř jeden metr. Podle legendy ji sepsal hříšný mnich za jedinou noc s pomocí ďábla. Knihu vytvořil pravděpodobně klášter Podlažice u Chrudimi, ale později ji v roce 1420 ukryl břevnovský klášterní opat Mikuláš II. v Broumovském klášteře. „Zde jsme našli pojítko mezi Podlažicemi a Broumovem,“ vysvětluje Jakub Hrubý.

 

V průběhu večera se návštěvníci také mohou těšit na další vzácná hudební díla, která zazní v novodobých premiérách. Ty pocházejí z archivu Broumovského kláštera a budou přednesena v podání MUSICA BRAUNENSIS pod vedením Zdeňka Klaudy, dirigenta Národního divadla v Praze. Nechybí ani Ave Maria od Antonína Dvořáka a připomenutí 95. narozenin legendárního skladatele Luboše Sluky, jehož hudbu znáte např. z filmové trilogie Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.

 

„Cílem podlažického koncertu je rovněž prezentovat kulturní dědictví broumovského regionu, což je také jedním z klíčových témat kandidatury města Broumova na Evropské hlavní město kultury v roce 2028,“ uzavírá Jakub Hrubý, jenž je broumovským rodákem. (zr) Foto: DF

Mohlo by vás zajímat:

Intimní rizika na veřejných místech

Intimní rizika na veřejných místech

Východočeské divadlo uvede českou premiéru britské hry

Pernštejnlove poosmé

Pernštejnlove poosmé

Odstartoval předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Ochotníci hrají celý víkend

Ochotníci hrají celý víkend

Spolek J.K.Tyl Sezemice nastudoval komedii Antonína Procházky Jednotka intenzivní lásky

Koncert v Trhové Kamenici

Koncert v Trhové Kamenici

Sobotní odpoledne s varhaníkem Alešem Bártou a recitátorem Janem Čenským

Tři festivalové koncerty

Tři festivalové koncerty

Pardubické hudební jaro pokračuje i v tomto týdnu

Tři sestry nás neminou

Tři sestry nás neminou

Kapela zahraje ještě jednou v Pardubickém pivovaru