Začíná oprava nadjezdu

Město Pardubice - 23. 02. 2021
Začíná oprava nadjezdu

 

PARDUBICE - V březnu začne dlouho plánovaná rekonstrukce a modernizace nadjezdu v Kyjevské ulici. Frekventovaný most, který převádí silniční dopravu mimo jiné přes železniční trať vedoucí z Prahy na Českou Třebovou a je jedinou spojnicí velké části Pardubic se zdejší nemocnicí, se konečně dočká opravy a v úseku u nemocnice také rozšíření, které umožní další rozvoj tohoto území. Kvůli stavebním pracím, které mají trvat 35 týdnů, bude nadjezd několik měsíců uzavřen.

„Nebudu zastírat, že tato uzávěra přinese městu a jeho obyvatelům značné komplikace. Není však jiné řešení, most se bez uzavírky opravit nedá a každý, kdo tudy jezdí, ví, že oprava je skutečně nutná. Věřím, že to většina lidí pochopí, a prosím o trpělivost,“ řekl primátor Martin Charvát. Nadjezd bude uzavřen od 7. března, práce na něm by měly skončit v listopadu 2021.

Oprava a modernizace nadjezdu, který slouží nepřetržitě od roku 1964 a propojuje centrum Pardubic s městskou částí Pardubičky, bude stát více než 230 milionů korun, podstatou část však uhradí dotace, kterou město získalo ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „Nejen, že během oprav bude most například osazen novými ložisky či dostane nový povrch vozovka a podobně, ale modernizace, zejména rozšíření jeho severní části, pomůže zlepšit dopravní napojení nemocnice i areálu bývalé Tesly, který plánuje investor revitalizovat a oživit, na Kyjevskou,“ dodal náměstek primátora Petr Kvaš.

Po dobu uzavírky nadjezdu povede obousměrná objízdná trasa pro automobily po Dašické a Staročernské ulici na Černou za Bory a odtud, po odbočení na kruhovém objezdu, po Průmyslové ulici až k její křižovatce s Kyjevskou ulicí. Z ní mohou motoristé pokračovat buď vlevo na Nemošice, nebo vpravo po Kyjevské k nemocnici. U nemocniční brány bude ulice uzavřena a umožněn bude pouze vjezd ke spodní bráně nemocnice, nebo ulic přilehlých ke Kyjevské. Motoristé také musí počítat se změnami v parkování v okolí nemocnice, například část Východní ulice, přiléhající k nadjezdu, bude uzavřena. Zákaz zastavení i stání bude po dobu rekonstrukce platit v ulici Ke Kamenci, kterou budou projíždět vozy městské hromadné dopravy.

Upraven bude také provoz městské hromadné dopravy. Přímé spojení s nemocnicí bude jako jediná zajišťovat linka 2, ale pouze každým druhým spojem. Dvojka bude střídavě končit buď před areálem krajské nemocnice, kam dojede po objízdné trase přes nadjezd v Černé za Bory, nebo ve Štrossově ulici, odkud pojede ulicí Ke Kamenci zpět do centra. Cestující si mohou vybrat, zda je pro ně výhodnější dojít ze zastávky Štrossova podchodem pod železniční tratí k nemocnici pěšky, nebo cestovat objížďkou přímo až před hlavní vchod nemocnice. Ze zastávek Nemocnice i Štrossova bude dvojka ve špičce pracovního dne odjíždět v intervalu 20 minut, o 10 minut delší interval bude mít mimo špičku a 40 minut pak během víkendů. Zastávku Štrossova obslouží rovněž linka 28. Ostatní linky, které dnes jezdí kolem nemocnice budou po dobu opravy nadjezdu jezdit po objížďce ulicemi Dašická a Staročernská, linka 22 bude po dobu rekonstrukce zrušena, linka nočního provozu 99 se po obsluze Černé za Bory bude vracet zpět do města přes Slovany, a taktéž i linka 910, účelový svoz pro potřeby Školy Svítání, bude vedena objízdnou trasou přes Slovany. V návaznosti na nově vzniklou nabídku spojů na Slovany (linky 2, 12, 27, 28) bude zkrácena linka 1, která bude po dobu výluky obsluhovat trasu Jesničánky – centrum. 

Uzavírka nadjezdu bude mít dopad i do linkové dopravy, když Autobusy společnosti ARRIVA, zajišťující spojení Pardubic s okolními obcemi, nebudou v době uzavírky obsluhovat zastávku Pardubice, nemocnice.

Zvláštní objízdná trasa je připravena pro vozy záchranné služby, které při výjezdu k pacientům bojují o každou minutu. Pro ně bude po dobu rekonstrukce povolen vjezd na lávku pod Vinicí. Z domovské stanice budou vyjíždět Kyjevskou a Komenského ulicí na stezku pro pěší a cyklisty a lávku přes Chrudimku a dál ulicí K Vinici na S.K. Neumanna. Do nemocnice budou zajíždět v opačném směru, od lávky ale pojedou po Kyjevské vedoucí podél severní (dolní) části nemocnice a vjíždět do areálu budou dolní nebo hlavní vrátnicí. „Městská policie instaluje u lávky na Vinici kameru, která bude nepřetržitě monitorovat a dokumentovat provoz na lávce. Jde nám o to, aby tuto trasu, vyhrazenou pouze sanitám, motoristé nezneužívali. Je určena pouze pro vozy záchranné služby,“ zdůraznil náměstek Kvaš.

Podrobné informace o změnách v individuální i hromadné dopravě během uzavírky nadjezdu Kyjevská město postupně zveřejní na svém webu. (NaH) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

Mohlo by vás zajímat:

Pomoc pacientům i zaměstnancům

Pomoc pacientům i zaměstnancům

Město podpořilo investici do ambulance paliativní medicíny v Dražkovicích

Flotila se rozrůstá

Flotila se rozrůstá

Pardubický dopravní podnik nakoupil další parciální trolejbusy

Výměna po čtvrtstoletí

Výměna po čtvrtstoletí

Město investovalo do modernizace chladícího systému v pardubické aréně

Nadané a zvídavé mládí

Nadané a zvídavé mládí

Dětský a Studentský parlament za sebou mají další nabitý ročník

Cestující pod dohledem

Cestující pod dohledem

Pardubický dopravní podnik vybavil kamerami všechna svá vozidla

Změny na linkách MHD

Změny na linkách MHD

O prázdninách pozor na patnáctce a sedmnáctce