Film přímo u pana Kopfrkingla

Město Pardubice - 11. 07. 2023
Film přímo u pana Kopfrkingla

PARDUBICE - Krematorium v krajském městě slaví významné jubileum - 100 let od svého založení. Tato historická událost si zaslouží řádné připomenutí, a proto nás těší, že můžeme představit program akcí, který přinese nezapomenutelný zážitek a odhalí bohatou historii a kulturní dědictví tohoto místa.

 

Oslavy byly zahájeny již na začátku tohoto roku vernisáží venkovní výstavy „Chrám ohně – 100 let pardubického krematoria“, která je volně přístupná a zájemci si ji v areálu pardubického Centrálního hřbitova mohou prohlédnout během otevírací doby centrálního hřbitova do 20. listopadu 2023.

 

Otevírací doba centrálního hřbitova v Pardubicích

duben – říjen 7:00 - 20:00 hod.

listopad – březen 7:00 - 18:00 hod.

 

Jedním z vrcholů oslav, které Služby města Pardubic a.s. připravily, bude promítání kultovního českého filmu Spalovač mrtvol přímo ve velké obřadní síni krematoria. Tento film, který je úzce spjat s tématem krematoria, bude uveden 27. září a 4. října. Vstupenky na tuto jedinečnou projekci jsou k dispozici v předprodeji Východočeského divadla Pardubice. Tímto se diváci dostanou na místo, které má s touto hororovou černou komedií neodmyslitelnou spojitost, protože podstatná část filmu byla natáčena přímo v  krematoriu v Pardubicích.

 

Věříme, že možnost sledovat příběh zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla přímo v prostředí, kde byl natočen, bude pro mnohé zájemce velmi lákavá,“ uvedl Aleš Kopecký, místopředseda představenstva pověřený řízením společnosti Služby města Pardubic a.s., která krematorium vlastní a provozuje.

 

Další nezbytnou součástí oslav bude den otevřených dveří v krematoriu, který se uskuteční na státní svátek 28. 10.. Během tohoto dne budou návštěvníci mít možnost hlouběji nahlédnout do historie a současnosti krematoria. „Vzhledem k dlouhodobému velkému zájmu o dny otevřených dveří v krematoriu připravujeme u příležitosti 100. narozenin této národní kulturní památky pro zájemce komentované prohlídky, během kterých kolegové přiblíží význam a funkce tohoto místa,“ uvedla Klára Sýkorová, tisková mluvčí Služeb města Pardubic a.s. Zájemci tak mohou vidět nejen celou historickou budovu včetně jejího zázemí, ale i moderní část s aktuálně používanými kremačními pecemi. Vstupenky na tento den jsou k dispozici v předprodeji Východočeského divadla Pardubice.

 

Součástí oslav bude také vydání speciální edice známek připomínajících 100 let krematoria v Pardubicích. Tyto sběratelské známky budou k dostání od 1. září 2023 a představují jedinečnou příležitost vlastnit kousek historie tohoto místa. Prodej známek bude probíhat na provozovně pohřební služby na Dubině (J. Zajíce 875, Pardubice, tel.: 733 780 733). S ohledem na veliký zájem nepřijímají Služby města Pardubic a.s. před 1. zářím žádné objednávky ani rezervace na tyto unikátní známky. (zr – TZ) Foto: SMP

Mohlo by vás zajímat:

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Na změně v areálu v Cihelně se shodli městští radní

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Stavební firma MARHOLD finišuje na výstavbě sousedního parkovacího domu

Město podpoří podnikatele

Město podpoří podnikatele

Nezvýší nájemné za nebytové prostory a pozemky

Mít oči k vidění

Mít oči k vidění

Město zajišťuje unikátní prevenci zrakových vad ve školkách

Občané, vyberte si lokalitu

Občané, vyberte si lokalitu

Radnice se opět zapojí do akce Ukliďme Česko

Kdy se začne na Hůrkách?

Kdy se začne na Hůrkách?

Na pozemku vhodném k výstavbě bytů se stále nic neděje