Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Kultura - 16. 09. 2023
Filharmonie vstupuje do 55. sezony

PARDUBICE - Již v pondělí 18. září zahájí Komorní filharmonie novou sezonu. K této výjimečné příležitosti si pardubický orchestr přizval jednoho z nejtalentovanějších houslistů své generace Jana Mráčka a společně, pod taktovkou šéfdirigenta Stanislava Vavřínka, uvedou trojici koncertů s čistě mozartovským programem VIVAT AMADEUS!. Tento koncertní program naši filharmonici zopakují ještě v úterý 19. září a také ve středu 20. září. Koncerty se konají od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby.

 

Klasikové, z nich pak především Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), se pro orchestr stali nepsanou stálou inspirací. Mozartovský katalog skladeb je rozsáhlý, a ač existuje ještě velký počet doposud neprovedených děl, můžeme hovořit, že Mozart zůstává nadále pardubickému orchestru trvale nejbližším a nejmilovanějším autorem. Nejednou jsme naší koncertní sezónu zahajovali celovečerním koncertem s výhradně mozartovským programem. Činíme tak i letos,“ prozradil dramaturg Bohuslav Vítek.

 

Na úvod večera zazní předehra z Mozartovy opery Don Giovanni. Tuto předehru k „opeře oper“ jsme v Sukově síni Domu hudby uvedli již mnohokrát. Její vážný úvod (motiv komturovy pomsty ze závěru opery) dodává této partituře dojem závažnosti a úzkosti, byť vzápětí nastoupí skladatelovo typické allegro. Následovat bude Koncert pro housle a orchestr č. 5 A dur K 219. Koncert A dur, K 219 a program koncertu uzavře Mozartova symfonie – č. 41 C dur, zvaná Jupiter. Tato symfonie završí celý večer nejen nádhernou hudbou, ale i skvělou atmosférou“ uvedla tisková mluvčí Štěpánka Budinská.S tímto koncertním programem zamíří Komorní filharmonie ještě také do Dvora Králové, kde vystoupí ve čtvrtek 21. září od 19 hodin v Hankově domě zahajovacím koncertem v rámci sezony Kruhu přátel hudby. Kdo by tedy nestihl jeden ze tří zahajovacích koncertů v Pardubicích, má ještě tuto jednu příležitost.Prodej předplatného byl již ukončen. Nyní je již možné zakoupit pouze jednotlivé vstupenky, a to jak na zahajovací koncerty, tak na kterýkoliv z dalších klasických koncertů sezony. V prodeji je tak už kompletní sezona, včetně mimořádných koncertů. Ačkoliv je teprve září, zaznamenali jsme velký zájem o prosincové koncerty, silvestrovský program s Felixem Slováčkem Jr. a také již o tradiční promítání grotesky s filharmonií,“ informuje Štěpánka Budinská. (zr) Foto: magazin.ceskafilharmonie.cz (Na snímku houslista Jan Mráček)

Mohlo by vás zajímat:

Don Juan se vrací z války

Don Juan se vrací z války

Víkendová premiéra na jevišti Východočeského divadla

Jarní koncert JK Bandu je zde

Jarní koncert JK Bandu je zde

V závěru zazní velká orchestrální směs nejkrásnějších skladeb Glenna Millera

Komorní filharmonie doprovodí Chaplina

Komorní filharmonie doprovodí Chaplina

Ve čtvrtek další projekce němých grotesek se živou hudbou

K Roku české hudby

K Roku české hudby

Čtvrteční abonentní koncert Barocco sempre giovane s houslistou Janem Talichem

Kouzelný klarinet

Kouzelný klarinet

Dubnové abonentní koncerty Komorní filharmonie

Pořád jsem to já

Pořád jsem to já

Dojemná hra poprvé na prknech Východočeského divadla