Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Kultura - 16. 09. 2023
Filharmonie vstupuje do 55. sezony

PARDUBICE - Již v pondělí 18. září zahájí Komorní filharmonie novou sezonu. K této výjimečné příležitosti si pardubický orchestr přizval jednoho z nejtalentovanějších houslistů své generace Jana Mráčka a společně, pod taktovkou šéfdirigenta Stanislava Vavřínka, uvedou trojici koncertů s čistě mozartovským programem VIVAT AMADEUS!. Tento koncertní program naši filharmonici zopakují ještě v úterý 19. září a také ve středu 20. září. Koncerty se konají od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby.

 

Klasikové, z nich pak především Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), se pro orchestr stali nepsanou stálou inspirací. Mozartovský katalog skladeb je rozsáhlý, a ač existuje ještě velký počet doposud neprovedených děl, můžeme hovořit, že Mozart zůstává nadále pardubickému orchestru trvale nejbližším a nejmilovanějším autorem. Nejednou jsme naší koncertní sezónu zahajovali celovečerním koncertem s výhradně mozartovským programem. Činíme tak i letos,“ prozradil dramaturg Bohuslav Vítek.

 

Na úvod večera zazní předehra z Mozartovy opery Don Giovanni. Tuto předehru k „opeře oper“ jsme v Sukově síni Domu hudby uvedli již mnohokrát. Její vážný úvod (motiv komturovy pomsty ze závěru opery) dodává této partituře dojem závažnosti a úzkosti, byť vzápětí nastoupí skladatelovo typické allegro. Následovat bude Koncert pro housle a orchestr č. 5 A dur K 219. Koncert A dur, K 219 a program koncertu uzavře Mozartova symfonie – č. 41 C dur, zvaná Jupiter. Tato symfonie završí celý večer nejen nádhernou hudbou, ale i skvělou atmosférou“ uvedla tisková mluvčí Štěpánka Budinská.S tímto koncertním programem zamíří Komorní filharmonie ještě také do Dvora Králové, kde vystoupí ve čtvrtek 21. září od 19 hodin v Hankově domě zahajovacím koncertem v rámci sezony Kruhu přátel hudby. Kdo by tedy nestihl jeden ze tří zahajovacích koncertů v Pardubicích, má ještě tuto jednu příležitost.Prodej předplatného byl již ukončen. Nyní je již možné zakoupit pouze jednotlivé vstupenky, a to jak na zahajovací koncerty, tak na kterýkoliv z dalších klasických koncertů sezony. V prodeji je tak už kompletní sezona, včetně mimořádných koncertů. Ačkoliv je teprve září, zaznamenali jsme velký zájem o prosincové koncerty, silvestrovský program s Felixem Slováčkem Jr. a také již o tradiční promítání grotesky s filharmonií,“ informuje Štěpánka Budinská. (zr) Foto: magazin.ceskafilharmonie.cz (Na snímku houslista Jan Mráček)

Mohlo by vás zajímat:

Barocco sempre giovane zahájí ve čtvrtek

Barocco sempre giovane zahájí ve čtvrtek

Sezonu otevře na pardubickém zámku koncert s violoncellistou Emilem Rovnerem

Petra Janečková sahá po Thálii

Petra Janečková sahá po Thálii

Podaří se oblíbené pardubické herečce přetavit nominaci ve významné divadelní ocenění?

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Ve středu v Gočárově galerii Talentissimo, v neděli v Domě hudby slavnostní zakončení

Velké umění v malém prostoru

Velké umění v malém prostoru

Podmanivé smyčce Dua Vespral rozezní zámeckou kapli Tří králů

Přestupní stanice: Strach

Přestupní stanice: Strach

Pardubičtí začínající herci uvedli premiéru hry o svých vrstevnících

Brutální pardubické vedro

Brutální pardubické vedro

Letní kino Rebel uvádí v pátek jako jediné ve městě premiéru nového mladého českého filmu