Zrada obrazů

Kultura - 19. 09. 2023
Zrada obrazů

PARDUBICE - Zrada obrazů, to je název nejnovější výstavy, se kterou Univerzita Pardubice tento týden otevírá svoji galerii. V novém akademickém roce program galerie GU: odstartuje fotograf Michal Borek. Autor, který žije trvale v USA, bude komentovat svá díla na vernisáži ve středu 20. září v 17.30 hodin. Fotografie si zájemci budou mít šanci prohlédnout až do 13. listopadu.

 

Výstava je inspirovaná jedním z děl surrealistického malíře Reného Magritta. Širokou škálu povědomých a notoricky známých či slavných motivů na fotografiích narušují drobnosti, jako jsou kapky vody, linie dveří či oken. Představivost diváka je podněcována k tvorbě nových souvislostí, významů a obsahů. Vidím, že to, co vidím není to, co si myslím že vidím. Jsme zprvu zrazeni, abychom si uvědomili zradou napáchané možnosti nového čtení, nečekaných konotací a posunu vnímání toho, co vidíme. O tom je fotografická série Zrada obrazů Michaela Borka,“ říká Tomáš Lahoda, kurátor galerie a pedagog Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

 

Michael Borek (65) absolvoval Vysokou školu ekonomickou a poté nastoupil do podniku zahraničního obchodu Music Export. Když byl tlačen do funkcionářství v SSM, dal výpověď a začal pracovat jako noční vrátný a domovník. Pod vlivem vysílání BBC se začal učit anglicky. V roce 1987 složil státní tlumočnické zkoušky a nastoupil k Pražské informační službě jako průvodce a tlumočník. V listopadu 1989 překládal redaktorům časopisu Time a o tři roky později se jako překladatel jedné z bank dostal služebně do USA. Po čtyřech letech se osamostatnil a zůstal ve Washingtonu jako překladatel a tlumočník. V roce 1997 se stal tlumočníkem Ministerstva zahraničí USA. Pro americkou vládu i soukromé subjekty pracuje dodnes. Je ale také uznávaným fotografem a na svém kontě má více než desítku samostatných výstav u nás i v zahraničí.

 

Výstava je prodejní. Vstup do Galerie GU: je zdarma. (MaM)

Mohlo by vás zajímat:

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Významná osobnost se ujme svého postu od sezony 2025-2026

Náhradní tvář

Náhradní tvář

Petr Nikl se vrací k malbě v nové výstavě

V jedinečném prostoru

V jedinečném prostoru

Podvečer se smyčcovým kvartetem rozezní kapli Tří králů

Obrovský úspěch Matěje Kotala

Obrovský úspěch Matěje Kotala

Ještě mu nebylo osmnáct a už zazářil v prestižní americké Carnegie Hall

Koncert na piazettě Mlýnů

Koncert na piazettě Mlýnů

Síly spojí dvě významné pardubické umělecké instituce a představí se vynikající sólisté

Máj především pro mladé

Máj především pro mladé

Studio LAIK při Východočeském divadle povede dialog s Máchou