Zrada obrazů

Kultura - 19. 09. 2023
Zrada obrazů

PARDUBICE - Zrada obrazů, to je název nejnovější výstavy, se kterou Univerzita Pardubice tento týden otevírá svoji galerii. V novém akademickém roce program galerie GU: odstartuje fotograf Michal Borek. Autor, který žije trvale v USA, bude komentovat svá díla na vernisáži ve středu 20. září v 17.30 hodin. Fotografie si zájemci budou mít šanci prohlédnout až do 13. listopadu.

 

Výstava je inspirovaná jedním z děl surrealistického malíře Reného Magritta. Širokou škálu povědomých a notoricky známých či slavných motivů na fotografiích narušují drobnosti, jako jsou kapky vody, linie dveří či oken. Představivost diváka je podněcována k tvorbě nových souvislostí, významů a obsahů. Vidím, že to, co vidím není to, co si myslím že vidím. Jsme zprvu zrazeni, abychom si uvědomili zradou napáchané možnosti nového čtení, nečekaných konotací a posunu vnímání toho, co vidíme. O tom je fotografická série Zrada obrazů Michaela Borka,“ říká Tomáš Lahoda, kurátor galerie a pedagog Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

 

Michael Borek (65) absolvoval Vysokou školu ekonomickou a poté nastoupil do podniku zahraničního obchodu Music Export. Když byl tlačen do funkcionářství v SSM, dal výpověď a začal pracovat jako noční vrátný a domovník. Pod vlivem vysílání BBC se začal učit anglicky. V roce 1987 složil státní tlumočnické zkoušky a nastoupil k Pražské informační službě jako průvodce a tlumočník. V listopadu 1989 překládal redaktorům časopisu Time a o tři roky později se jako překladatel jedné z bank dostal služebně do USA. Po čtyřech letech se osamostatnil a zůstal ve Washingtonu jako překladatel a tlumočník. V roce 1997 se stal tlumočníkem Ministerstva zahraničí USA. Pro americkou vládu i soukromé subjekty pracuje dodnes. Je ale také uznávaným fotografem a na svém kontě má více než desítku samostatných výstav u nás i v zahraničí.

 

Výstava je prodejní. Vstup do Galerie GU: je zdarma. (MaM)

Mohlo by vás zajímat:

Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Sólistou trojice úvodních koncertů bude houslista Jan Mráček

Petra Janečková sahá po Thálii

Petra Janečková sahá po Thálii

Podaří se oblíbené pardubické herečce přetavit nominaci ve významné divadelní ocenění?

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Ve středu v Gočárově galerii Talentissimo, v neděli v Domě hudby slavnostní zakončení

Velké umění v malém prostoru

Velké umění v malém prostoru

Podmanivé smyčce Dua Vespral rozezní zámeckou kapli Tří králů

Přestupní stanice: Strach

Přestupní stanice: Strach

Pardubičtí začínající herci uvedli premiéru hry o svých vrstevnících

Brutální pardubické vedro

Brutální pardubické vedro

Letní kino Rebel uvádí v pátek jako jediné ve městě premiéru nového mladého českého filmu