„Dráťárně“ se vrací lesk

Město Pardubice - 03. 10. 2023
„Dráťárně“ se vrací lesk

PARDUBICE - Jednou z významných budov v centru krajského města, která vznikla na základě návrhu architekta Ladislava Machoně, je dnešní objekt Střední průmyslové školy elektrotechnické a Vyšší odborné školy. Právě v těchto dnech zde finišují práce na zásadní rekonstrukci celého památkově chráněného objektu. Ty vyšly Pardubický kraj jako zřizovatele školy na 66 milionů korun.

 

„Vzhledem k tomu, že se jedná o památkově chráněnou budovu, která byla postavena před téměř sto lety, nemohli jsme řešit kompletní renovaci fasády, ale pouze některých částí. Stejně tak byl zateplen strop tělocvičny, obvodové zdi, podlaha půdy nebo střechy. Součástí bylo také zajištění odvlhčení, zateplení a výměna oken se žaluziemi. Díky tomu se konečně nebude prohánět vítr z netěsnících starých oken po chodbách a třídách. Došlo také k modernizaci střechy, okapů a hromosvodů. Celkové náklady činí 66 milionů korun, z toho jsme necelých 20 milionů korun získali z evropského Operačního programu Životní prostředí,“ sdělil náměstek hejtmana Roman Línek, který se zúčastnil kontrolního dne přímo na stavbě.

 

Pardubický kraj zde využil i zkušenosti z rekonstrukcí dalších památkově chráněných budov v centru Pardubic. „Nedávno jsme dokončili opravu jedné z budov Krajského úřadu Pardubického kraje na rohu náměstí Republiky a Jahnovy ulice postavené také podle návrhu Ladislava Machoně a významnou rekonstrukcí prošla také Střední průmyslová škola potravinářství a služeb, která byla postavená podle návrhu Karla Řepy jako Průmyslové muzeum. Víme díky tomu, jak je potřeba repasovat původní okna, nebo jak se dobrat k obkladovým dlaždicím v původním vzhledu,“ podotkl Roman Línek.

 

„Stavební práce na elektrotechnické průmyslovce probíhají po většinu doby během školní výuky. Snažili jsme se však, aby jejich hlavní a nejvíce omezující část byla řešena v průběhu letních prázdnin tak, aby pokud možno nebyl narušen chod školy. Pokud vše půjde podle představ, tak bychom v průběhu října měli mít všechny práce hotové,“ dodal radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Dukla Sportovní: další krok

Dukla Sportovní: další krok

Rekonstrukce basketbalové haly je na spadnutí

Oživí veřejný prostor

Oživí veřejný prostor

Cestu na zámek bude nově zdobit nadživotní socha koně

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Budovu radnice ozdobí na podporu Dynama šály

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Univerzita Pardubice letos začne stavět budovu pro Fakultu zdravotnických studií

Sázka je sázka

Sázka je sázka

Hradecká primátorka oblékla pardubický dres

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Program výměnného pobytu je velmi pestrý